Největší britský výrobce luxusního zboží díky nárůstu zájmu zákazníků o šátky a trenčkoty s typickým kostkovaným vzorem na domácí britské půdě na konci června zveřejnil tržby, které lehce překonaly očekávání trhu. Nebylo to tento týden poprvé, co britská značka překvapila investory. V pondělí totiž po dlouhodobých pochybnostech o schopnosti generálního ředitele Christophera Baileyho zastávat zároveň post CEO a kreativního ředitele obměnila vrcholový management. Bailey po dvouletém experimentu, který vyústil v propad zisků a ceny akcií, odchází z pozice CEO společnosti. Zůstává, ale hlavním kreativním mozkem britské luxusní značky.
Novým CEO společnosti se příští rok stane veterán luxusního průmyslu Marco Gobbetti, současný ředitel značky Céline, která spadá do portfolia luxusního holdingu . Gobbetti údajně podporuje strategii, kterou doposud prosazoval Bailey a to včetně zúžení sortimentu, snižování nákladů nebo většího důrazu na prodeje kabelek a tržby online. Změny ve vedení se tykají i pozice finančního ředitele. Carol Fairweather v příštím roce nahradí šéfka financí společnosti Smith & Nephew Julie Brown.
Maloobchodní tržby za první fiskální čtvrtletí se oproti předchozímu období nedočkaly zásadních změn, za 3 měsíce do konce června dosáhly 423 milionů liber. Analytici ale očekávali 415 milionů liber, tedy o něco méně. Srovnatelné tržby klesly o 3 procenta, což odpovídá propadu o 2 procenta nižšímu, než odhadoval trh. Velkoobchodní příjmy by podle vyjádření společnosti měly za první pololetí ovšem klesnout více než naznačovala původní očekávání a to přes 10 procent.
Burberry stejně jako většina luxusního odvětví doplácí na nepříliš příznivou situaci v sektoru. Podporu paradoxně poskytlo referendum o Brexitu a potažmo oslabení kurzu libry. Zahraniční turisté tak houfně nakupovali ve Spojeném království. Propad britské měny by podle mohl zvýšit celoroční zisk o zhruba 90 milionů liber, původní odhady počítaly s nárůstem celoročních výsledků o 50 milionů. Výrobce luxusního zboží s velmi vysokou expozicí na čínský trh by tak mohl letos výrazně těžit z prodejů na domácí půdě.

Investoři se dnes soustředily hlavně na pozitivnější vývoj maloobchodních tržeb a akcie v Londýně připisovaly více než 4 procenta. Od pondělí, kdy londýnská společnost oznámila změny ve vrcholovém managementu, titul roste o zhruba 8 procent. Za poslední rok ovšem akcie ztrácejí více než 22 procent. zároveň zahájila předem oznámený zpětný odkup akcií za až 150 milionů liber.
Zdroj: BBG, WSJ