Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Summary - Vestas Wind Systems A/S

Summary - Vestas Wind Systems A/S

24.11.2016 16:32
Autor: Ján Hladký, Patria Finance - Research

Evropa:

Vestas Wind Systems A/S

Akcie výrobce větrných elektráren dnes posílily o více než 4 % poté, co společnosti Aquila Capital Ltd a OX2 Group AB potvrdily rozšíření svých investičních aktivit ve Švédsku. Jedná se o výstavbu nového větrného parku jménem Hoegkoelen o celkovém výkonu 64,8 MW, který má vygenerovat 18 V126 turbín Vestas a jenž má být uveden do provozu v prosinci 2018.

Akcie Vestas mají za sebou těžký měsíc navzdory dobrým výsledkům tohoto kvartálu. Tržby předběhly tržní očekávání o 0,35 mld. EUR na 2,9 mld. EUR. Výsledkem byl čistý zisk na akcii na úrovni 1,4 EUR, což představuje solidní 50% YoY růst. Den zveřejnění výsledků byl ale stejný den, kdy v USA proběhl souboj o prezidentské křeslo a jak to dopadlo všichni víme. Je také známo, že Donald Trump je věhlasný klimatoskeptik a jeho zvolení proto negativně zasáhlo všechny společnosti operující na poli obnovitelných zdrojů energie (téměř 50 % výrobních kapacit Vestas se nachází v Severní Americe). Akcie Vestas se tedy propadly o bezmála 14 % místo toho, aby těžily z dobrého finančního vývoje.

Co se bude dít dál je nejisté. Mezi potvrzenými členy Trumpova kabinetu jsou lidé sdílející jeho názory (např. Jeff Sessions jako ministr spravedlnosti). Na druhou stranu, budoucí prezident svoji rétoriku citelně zmírnil a již teď se zdá, že ustupuje od některých svých slibů. Navíc je environmentální politika z velké části v režii jednotlivých států a federální vláda tady nemůže zasáhnout tak sebejistě. Poslední (a pro nás možná nejdůležitější) fakt je, že odvětví obnovitelné energie už začíná žít svým vlastním životem. Cena energie z těchto zdrojů je v některých státech kompetitivní s tradičními zdroji (i po odečtení dotací), klesající ceny baterií řeší problémy s výkyvy dodávky a veřejnost je zelené energii nakloněna. Z těchto důvodů si nemyslíme, že by byl politický vývoj v USA důvodem k takové panice, jakou jsme viděli v den prezidentských voleb. Akcie Vestas se v současnosti obchodují na úrovni 458 DKK s cílovou cenou 572 DKK (tržní konsensus).       


Čtěte více:

V Číně rostou ceny, ale důvod k radosti to není
24.11.2016 13:00
Na konci roku 2015 měla Čína za sebou čtyři roky klesajících výrobníc...
Bubliny, které za půl roku vynesly téměř 100 %
24.11.2016 19:30
Bubliny jsou ve financích vděčným tématem a dnes se jim budu věnovat i...
Černý pátek: Internetové obchody táhnou čím dál víc
24.11.2016 14:30
Černý pátek, kterým začíná vánoční nákupní sezóna v severní Americe, j...
Technická analýza - Silný dolar cenám ropy nesvědčí
24.11.2016 13:58
USOil: Americká ropa dnes předvádí jasný pohyb stranou. Denní rozpětí...
Project Syndicate: Bude dolar trumpovat?
26.11.2016 16:00
Od zvolení Donalda Trumpa prezidentem Spojených států vyšrouboval příl...
Oběti globalizace spojte se!
24.11.2016 14:30
Od volby nového amerického prezidenta uplynulo již více než 14 dní, em...

Váš názor
  • Vestas zbankrotuje
    25.11.2016 10:04

    Vestas zbankrotuje během 3-4 let (plus mínus).
    Detective
Aktuální komentáře
09.06.2026
11:14Zájem o AI se mísí s obavami ze souboje o kapitál. Akcie dnes převážně rostou  
11:05Průmyslová výroba v Německu poprvé od útoku na Írán vzrostla, zvýšil se i vývoz
10:47Raiffeisenbank a.s.: Výplata úrokového výnosu dluhopisu XS2348241048
10:15OpenAI podala žádost o vstup na burzu. S IPO zatím počítá na podzim
9:21Zisk Bezvavlasy.cz narostl v 1Q o 155 procent. Po dokončení transformace chce vytěžit synergie
8:51Rozbřesk: Revidujeme vzhůru výhled na sazby ČNB, zvýšení bude ve hře již v červnu
8:51ČEZ bojuje s Gazpromem, Apple posouvá Siri a OpenAI oficiálně zamíří na burzu  
5:54Arnott: Obří IPO SpaceX, OpenAI a dalších mění pravidla hry na burze a vysávají kapitál z trhu
08.06.2026
16:29PODCAST Týdenní výhled: Trojice problémů tížící trhy a rekordní IPO SpaceX  
15:19Nový „největší problém“, umělá inteligence a Fed
12:03AI teprve začíná, tvrdí Huang. Výprodej techu je podle něj šance na nákup  
11:25Míra nezaměstnanosti v Česku klesá. Ale jen opticky
11:09Zatímco v Evropě doznívá propad akcií, Amerika se po víkendu bude snažit zvednout  
10:39Růst japonské ekonomiky v prvním čtvrtletí po zpřesnění dat zrychlil méně
10:29Léky na obezitu míří za hranice USA. Eli Lilly a Novo Nordisk cílí na globální trh, klíčovou roli sehraje cena
10:08Průmyslová výroba v Česku v dubnu zrychlila meziroční růst na 1,5 procenta
9:30Největší italská banka Intesa nabídla 30,6 miliardy eur za domácího rivala Monte dei Paschi di Siena
9:19ČEZ, a.s.: Vnitřní informace: Elevion Group B.V. a Techem Energy Services GmbH podepsaly smlouvu o koupi 100% podílu ve společnosti Techem Solutions GmbH
9:18Rozbřesk: Rychlý růst cen nemovitostí v Česku asi zpomalí zejména v nejdražších lokalitách
8:51AI rally slábne, eskalace na Blízkém východě zvyšuje nervozitu a do toho se čekají vyšší sazby Fedu  

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
Čína - Obchodní bilance, mld. USD
8:00DE - Průmyslová výroba, y/y
16:00USA - Prodeje starších domů