Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Project Syndicate: Bude dolar trumpovat?

Project Syndicate: Bude dolar trumpovat?

26.11.2016 16:00

Od zvolení Donalda Trumpa prezidentem Spojených států vyšrouboval příliv kapitálu hodnotu dolaru na úroveň, které tato měna více než deset let nedosáhla. Na první pohled by se mohlo zdát, že trhy registrují masivní projev důvěry voličů v čerstvě zvoleného prezidenta a že Trump bude přínosem pro americkou ekonomiku a potažmo i pro dolar.

Zdání však může klamat. Krátkodobé pohyby devizového kurzu nejsou dobrým nástrojem k hodnocení skutečné síly dané měny. Lépe vypovídajícím ukazatelem jsou dlouhodobé trendy mezinárodního využívání peněz – zejména jako nástroje k uchování hodnoty pro zahraniční investory či centrální banky. A v kontextu nadcházejících let, tedy nikoliv jen příštích pár týdnů, bude Trumpovo zvolení pro americkou měnu téměř jistě špatné.

Dolar po volbách vystřelil vzhůru jen proto, že Trump slíbil uzákonit hluboké daňové škrty a navýšit výdaje do rozpadající se infrastruktury a do údajně „vyčerpané“ americké armády. To podpoří krátkodobý hospodářský růst a zákonitě to také zvedne úrokové sazby. Ve světě hladovém po atraktivních investičních výnosech přitáhl potenciální trumpovský boom peníze na Wall Street, což potažmo zvýšilo poptávku po dolaru.

"Nehorázná výsada"

Země vydávající mezinárodně upřednostňovanou měnu může samozřejmě uplatňovat vliv na druhé a má zřetelnou ekonomickou výhodu. Postavení dolaru coby dominantní mezinárodní rezervní měny je pro Ameriku skutečně tím, co bývalý francouzský prezident Valéry Giscard d’Estaing ve svém slavném výroku označil za „nehoráznou výsadu“. Dokud byli cizinci hladoví po dolarech, mohly USA vynakládat jakékoliv částky na uplatňování své moci po celém světě; kdykoliv za to potřebovaly zaplatit, mohly jednoduše zapnout rotačky na peníze.

Budoucnost dolaru však dnes bude záviset na tom, zda Trump skutečně „učiní Ameriku opět velkou“. Pokud ano, pak se mezinárodní atraktivita dolaru opět zvýší. Bude-li však trvat na svém protekcionistickém přístupu „Amerika na prvním místě“, který zavání xenofobním nacionalismem, pak postupně dožene investory a centrální banky k tomu, aby pro své přebytečné miliardy hledali jiná úložiště.

Druhý scénář se bohužel jeví jako pravděpodobnější a existují pádné důvody k pochybnostem, že „nehorázná výsada“ Ameriky přetrvá. Z účetního hlediska představují dolary držené mimo USA pasivum a pozorovatelé se už dlouho obávají, že Spojené státy nemusí být schopny donekonečna obsluhovat svůj stále vyšší „převis“ zahraničního dluhu. Americké dolarové závazky by mohly kdykoliv dosáhnout bodu zvratu, pokud plaší investoři hledající alternativní úložiště hodnoty vyvolají nezvratný pád po sestupné spirále.

Spirála dluhu a útěku

Nepoučený prezident realizující populistickou politiku by mohl takovou spirálu nastartovat. Už během kampaně vyvolal Trump pozdvižení neuváženými poznámkami o tom, že se pokusí zahájit nová jednání o americkém dluhu jeho zpětným odkupem od věřitelů se slevou. Přesně takto Trump často postupuje, když se některá z jeho firem dostane do problémů, a v podstatě by se to rovnalo vyhlášení částečné neschopnosti splácet státní dluh. Žádné prohlášení by nedokázalo spolehlivěji vyprovokovat ústup od dolaru.

Pokud navíc předpokládáme, že Trump splní své rozpočtové sliby, pak daňové škrty a vyšší výdaje sice krátkodobě mohou povzbudit hospodářský růst, avšak zároveň zvýší státní dluh, což vyvolá další pochybnosti o dlouhodobé ochotě či schopnosti Ameriky plnit své závazky.

A zapomenout bychom neměli ani na Trumpův slib vrátit miliony dobře placených pracovních míst ve výrobě zpět do USA zavedením dovozních cel a zrušením obchodních dohod. Figuruje-li v jeho agendě opravdu protekcionismus, pak musíme předpokládat, že v ní figurují i kapitálové kontroly. Pro zahraniční věřitele Ameriky by mohl být merkantilismus Trumpova typu skutečně poslední kapkou.

Zůstane dolar oázou bezpečí?

Nic z toho ovšem neznamená, že pravděpodobně nastane apokalyptický scénář – okamžitý run na dolar nebo náhlý úprk zahraničních věřitelů. Dolar už přežil i do nebe volající přehmaty předchozích administrativ a opakovaně se vzpírá předpovědím svého nevyhnutelného úpadku.

Rychlý a rozsáhlý útěk od dolaru můžeme vyloučit díky jeho jedinečnému a dlouhodobému postavení mezinárodního úložiště hodnoty. Žádná jiná měna se zatím nemůže rovnat dolaru v roli investičního média či rezervního aktiva a stejně tak nemůže žádná jiná země konkurovat mimořádně efektivním americkým finančním trhům, které poskytují bezpříkladné množství likvidity. Dolar tedy prozatím zůstane světovou oázou bezpečí a pravděpodobně neutrpí náhlou smrtelnou ránu ani v případě, že se Trumpova politika ukáže jako katastrofální.

Na druhou stranu by dolar mohl podlehnout dlouhému pomalému vykrvácení, neboť finanční soupeři Ameriky se jistě pokusí učinit své měny atraktivnějšími a dostupnějšími. Například Čína se nijak netají záměrem udělat z jüanu důvěryhodnou alternativu k dolaru. A jakmile se vícero měn stane postupem času konkurenceschopnými, jedinečné výhody dolaru se rozplynou a spolu s nimi se rozplyne i výsadní postavení Ameriky.

Trumpovo prezidentské působení nakonec nebude dolaru ku prospěchu, protože nebude ku prospěchu americké ekonomice. Právě naopak: začne-li Trump realizovat sliby, které dal během kampaně, pak by dolar nakonec mohl spadnout z vrcholu globální měnové hierarchie, poněvadž ho stále širší nabídka alternativ začne stahovat dolů.

Benjamin J. Cohen, profesor mezinárodní politické ekonomie na Kalifornské univerzitě v Santa Barbaře, je autorem knihy Currency Power: Understanding Monetary Rivalry (Síla měny: Jak pochopit měnové soupeření).

Copyright: Project Syndicate, 2016.
www.project-syndicate.org


Čtěte více:

Project Syndicate: Postbrexitovský investiční slabikář
11.11.2016 20:00
Bývaly doby, kdy firmy toužící expandovat do Evropy zapíchly svou prvn...
Project Syndicate: Lze zachránit globální kapitalismus?
15.11.2016 17:30
Politika ekonomické úzkosti letos voličstva Spojeného království a Spo...
Project Syndicate - Sankce a riziko pro dolar
23.11.2016 14:00
Jak můžou USA reagovat na kybernetické útoky cizích mocností či zástup...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
06.05.2025
22:04Býci ztrácejí půdu: Trumpovy tarify dusí rally na amerických trzích  
17:08Traders Talk: Rekordní akvizice Erste, zvláštní pohyby na ČEZ a akciová inspirace v USA
17:06Pokračování americké výjimečnosti?
17:02Británie a Indie uzavřely rozsáhlou dohodu o volném obchodu
16:52Negativní směr akcií se přenáší zpět na Wall Street  
16:31Šok v Německu: Merz se napoprvé nestal kancléřem, parlament to napravil ještě dnes
16:09Palantir Technologies (Investiční tipy): Lídra indexu S&P 500 doběhla realita (-13 %)  
14:59Pokud jednání s USA selžou, EU zavede cla za 100 miliard eur
14:29Kdo je Buffettův nástupce? Nenápadný Kanaďan je součástí Berkshire již 25 let
13:12FLASH: Merz utrpěl šokující porážku. Nezískal potřebné množství hlasů ke zvolení kancléřem
12:27Podpis nových Dukovan musí čekat. EDF i KHNP chystají právní kroky
11:25Damodaran: Investoři dopad cel na Apple přeceňují a nedoceňují jeho schopnost adaptovat se
11:21Čínské firmy obcházejí americká cla manipulací s fakturami, upozornil FT
11:04Výsledky FIXED: Obrat loni narostl, ale na ambiciózní půlmiliardový cíl nedosáhl
10:53Kam dál po strmém růstu? Akcie v Evropě míří dolů, americké futures také  
10:50Šindel: Dubnová inflace výrazně zpomalila, ovšem při stále silném růstu jádrové inflace
10:27Soudní pře kolem jaderného tendru: Nabídka KHNP je ve všech parametrech výhodnější, ať EDF zveřejní svou
9:19Rozbřesk: Fed půjde od zápasu k zápasu, aneb tvrdá americká data nejsou tak zlá
8:54Merz přichází na německou scénu, Fordu klesne zisk kvůli clům, americký berňák nestíhá a futures jsou smíšené  
6:09Trump jako budíček pro Evropu? Podcast MakroMixér s Alexandrem Hobzou, který se podílel na vzniku Draghiho zprávy

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
9:00CZ - CPI, y/y