Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Summary: Tržby Lufthansy píšou nečekaně lepší příběh. V Oraclu se to hlavní děje pod povrchem

Summary: Tržby Lufthansy píšou nečekaně lepší příběh. V Oraclu se to hlavní děje pod povrchem

16.03.2017 17:12
Autor: Ján Hladký, Patria Finance - Research

EVROPA:

Deutsche Lufthansa


Německé aerolinky hospodařily v roce 2016 s provozním ziskem ve výši 1,75 mld. USD (-3,5 %), překonávajíce tak tržní predikce udávající 1,72 mld. USD. Tržby po přepočtu na pasažéra za poslední kvartál roku sice klesly o 6 % yoy, nicméně trh odhadoval ještě horší scénář (-8 % yoy). Pokles zpomalil zejména na americkém kontinentu (-7 % yoy proti -12 % yoy 3Q16), a kompenzoval tak zhoršující se Evropu (-4,5 % yoy proti -3 % yoy 3Q16). Jednotkové náklady ex-fuel klesly o 6 % yoy.

Výhled na rok 2017 předpokládá snížení jednotkových nákladů ex-fuel o 2,5 %. Tento pozitivní vývoj ale udusí vyšší ceny paliva a nižší tržby. Provozní zisk by měl proti roku 2016 poklesnout jen mírně, což je určitě lepší scénář než ten, se kterým počítaly trhy (tj. 1,5 mld. USD). Dobrý výhled spolu s dnešní optimistickou náladou trhu poslaly akcie Lufthansa vzhůru o 6 %.

USA:

Oracle Corp.

Tržby Oracle v předešlém kvartálu vykázaly 3% meziroční růst na 9,3 mld. USD. Provozní marže překročila očekávanou hodnotu 41,3% o 60 bps (tj. 41,9%) a čistý zisk po přepočtení na akcii (non-GAAP) nakonec vyskočil o 8 % na 0,69 USD, čímž s přehledem překonal tržní očekávání stanovená na 0,62 USD. Nemalou zásluhu mají na tom o 20 % YoY nižší rezervy na daň z příjmů, které v tomto kvartálu činily 460 mil. USD. Dopad měnových výkyvů na čistý zisk byl zanedbatelný.

To nejdůležitější se ale odehrává jako obvykle pod povrchem. Oracle v současnosti následuje trend celého odvětví a poskytování svých služeb převádí na cloudový model. Přechod to ale nebyl jednoduchý, jelikož růst tržeb z cloudu nebyl schopen kompenzovat pokles tradičního prodeje licencí. Management slíbil brzké obrácení tohoto negativního vývoje a minimálně předešlý kvartál jeho slova potvrdil. Výnosy z nových licencí se meziročně sice propadly o 16 % (tj. o 270 mil. USD), avšak cloudové služby (SaaS & Paas + IaaS) si meziročně připsaly obdivuhodných 70 %. Vyjádřeno v absolutních číslech se díváme na meziroční růst o 500 mil. USD. Údržba zůstala meziročně beze změny na 4,7 mld. USD.

Jelikož výhled pro současný kvartál předpokládá růst hlavní části cloudu (SaaS & PaaS) o dalších 82 až 86 % yoy, nemělo by se jednat jen o jednorázový pozitivní výkyv. Akcie Oracle na oznámení reagují 7% skokem směrem vzhůru. 

 

Čtěte více:

Summary: Royal Dutch Shell divestoval kanadské ropné písky, Carrefouru klesl čistý zisk
09.03.2017 16:05
Negativně hodnotíme výsledky hospodaření francouzského retailového řet...
Summary: RWE a Prudential překvapily akcionáře dividendou, Intel zase akvizicí Mobileye
14.03.2017 17:07
Britská pojišťovna Prudential hospodařila v roce 2016 s provozním zisk...
Summary: E.ON špatnými výsledky nepřekvapil. Převzetí Time Warneru svítí v EU zelená
15.03.2017 17:21
EVROPA: E.ON Po včerejší RWE tady máme druhou německou energetickou ...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
15.03.2026
8:37Víkendář: Kdyby bylo k dispozici více kaučuku, mohla skončit válka dříve?
14.03.2026
9:09Víkendář: Když chybí strategická surovina – jak vznikl a co vše způsobil nedostatek kaučuku
13.03.2026
21:02Závěr týdne v červeném, Brent nad 100 USD  
17:11O býcích a medvědech v následujících letech
16:52NET4GAS, s.r.o.: Vnitřní informace - Oznámení o změně složení dozorčí rady společnosti
16:04EIB: V oblasti AI drží Evropa krok s USA, jedním z největších problémů je bydlení
15:35Růst americké ekonomiky na konci roku prudce klesl
15:06Proč se zlato od íránského konfliktu prakticky nepohnulo? Sílící dolar či hrozba inflace a vyšších sazeb
13:50Perly týdne: Vyšší ceny ropy nahrávají americkým akciím, blíží se ale medvědí trh
11:54Adobe zvýšilo tržby a zisk, ale odchod CEO po 18 letech trh velmi znejistěl  
11:16Kdy uvidíme dopady drahé ropy? Je třeba sledovat data i výnosy  
10:23Válka mění pravidla hry. Obavy ze stagflace nutí investory hledat exotičtější alternativy na trhu  
9:40ČEZ, a.s.: Vnitřní informace - Jan Kalina odstoupil z představenstva ČEZ
8:45Rozbřesk: Český průmysl na začátku roku zklamal. Jak moc bude bolet „íránský šok“?
8:40Geopolitické napětí drží ropu u 100 USD. Futures klesají a Adobe padá po výsledcích  
6:03Slok: Přichází akcelerace a možná i přehřívání s odpovídajícím dopadem na sazby
12.03.2026
16:22Beneš, Novák a Cyrani nad výsledky ČEZ, výhledem, dividendou, strategií, dopadem Íránu i obratu trendu ve spotřebě elektřiny
15:54Německé RWE klesl hrubý provozní zisk o deset procent, chystá investici v USA
15:28Německo a dalších pět zemí EU jsou pro centralizovaný dohled nad trhy
15:12O (ne)kopírování inflace sedmdesátých let

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data