Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Ropa Brent pod 50 dolary. Poprvé od listopadu

Ropa Brent pod 50 dolary. Poprvé od listopadu

22.03.2017 16:29
Autor: Jana Knechtlová, Patria Finance

Cena severomořské ropy Brent se dostala na méně než 50 dolarů za barel. Pod důležitou psychologickou hranicí je poprvé od konce listopadu. Důvod? Americké zásoby ropy se tento měsíc vyšvihly na nový rekord a neutuchající je i činnost amerických těžařů: ropných souprav v USA přibývá nejrychleji za pět let. Ropný kartel OPEC a jedenáctka spolupracujících ropných států se sice snaží produkci utlumit, trh ale už nějakou dobu spekuluje, že šejkové, Rusko a spol. tahají za kratší konec lana.

Cena Brentu s vypořádáním v květnu klesla dnes odpoledne na londýnské burze ICE na 49,71 USD za barel. Dostala se tak pod psychologickou hranici 50 dolarů, kde byla naposledy 30. listopadu. To je den, kdy se ropný kartel dohodl na historickém kroku, totiž pokusit se ulevit přezásobenému trhu, a přimět tak ceny ropy k růstu.

Další přední ukazatel světových cen ropy, americká lehká ropa West Texas Intermediate, se pod 50 dolarů za barel dostala už dříve, konkrétně 9 března. Ze stejných důvodů jako nyní Brent. Dnes WTI na burze Nymex naposledy odepisovala 0,97 procenta na 47,79 USD/barel, a umazávala tak průběžné ztráty.

Americký úřad EIA oznámil, že zásoby ropy v největší světové ekonomice se v týdnu do minulého pátku zvýšily o téměř 5 milionů barelů. To je výrazně nad odhady trhu, který počítal s přírůstkem 1,8 milionu. Zásoby benzínu i ropných destilátů sice minulý týden klesly. Zásoby ropy v USA však v současnosti dosahují 533,1 milionu barelů, což je historický rekord.

Vývoj ceny Brentu za posledních šest měsíců ukazuje následující graf. Vzestup z konce listopadu má na svědomí dohoda OPECu a naděje na odsátí přebytečných barelů z přezásobeného trhu.

brent
Zdroje: BBG, Investing.com, Patria.cz

 
 
 

Čtěte více:

Technická analýza: Ropa nejníž od začátku letošního roku
09.03.2017 15:07
Poprvé od začátku roku jsme se dočkali výraznějšího pohybu na ropě, pr...
Rozbřesk: Saúdové budou tlačit na delší omezení těžby ropy
17.03.2017 9:17
Klid tváří v tvář klesajícím cenám ropy v Saúdské Arábii dlouho nevyd...
Saúdové mají přesně to, co nechtěli. Co učiní nyní?
19.03.2017 19:37
Saúdská Arábie skončila přesně s tím, čemu se chtěla vyhnout. Snížila ...

Váš názor
  •  
    23.03.2017 12:50

    Vazena redakcia, ako je mozne, ze Vasa stranka funguje iba na inych pocitacoch a nie na mojom domacom pocitaci. Tam mi to vypisuje, ze stala na stranke pracujete. Mate zozn am nezelanych IP adries?
    eurofisher
Aktuální komentáře
12.03.2026
16:22Beneš, Novák a Cyrani nad výsledky ČEZ, výhledem, dividendou, strategií, dopadem Íránu i obratu trendu ve spotřebě elektřiny
15:54Německé RWE klesl hrubý provozní zisk o deset procent, chystá investici v USA
15:28Německo a dalších pět zemí EU jsou pro centralizovaný dohled nad trhy
15:12O (ne)kopírování inflace sedmdesátých let
13:25Další energetický šok? Analytici Evropu uklidňují, situace je podle nich jiná než v roce 2022
11:32Ropa zpět u stovky a akcie pod tlakem. Írán se zaměřil na ropnou infrastrukturu  
11:30IEA: Válka s Íránem způsobila největší narušení dodávek ropy v historii
11:30Zalando expanduje v USA mimo e-shop. Jeho podnikovou platformu adoptuje Levi’s. Akcie rostou o 13 procent
11:19Komentář analytika: Výsledky ČEZ mírně zaostaly za očekávaními, výhled nižší. Dividenda indikována do rozpětí 31 až 42 Kč  
11:01Maloobchodní tržby v lednu meziročně vzrostly o pět procent
11:00Průmyslová výroba v ČR v lednu zpomalila meziroční růst na 2,8 procenta
9:10Rozbřesk: Ceny benzínu v USA letí vzhůru. Jak to Fed vyhodnotí?
8:58ČEZ, a.s.: Vnitřní informace - Výsledky hospodaření Skupiny ČEZ za rok 2025
8:54ČEZ zveřejnil opatrný výhled, ropa skočila zpět nad 100 USD a napětí v Íránu udržují neustále se měnící vyjádření Trumpa  
7:25ČEZ dosáhl zisku, který dává prostor dividendě až 42 korun na akcii. S jakými čísly počítá výhled pro letošek?
11.03.2026
21:14Akcie kolísaly kvůli obavám z války, ropa rostla  
17:19Cyklický návrat hodnotových akcií a jejich strukturální úpadek
17:16IEA uvolní rekordních 400 milionů barelů ropy z nouzových rezerv
15:37Groupon zklamal na zisku, tržbách i výhledu pro rok 2026  
14:40KKCG Financing a.s.: Oznámení o sedmé výplatě úrokového výnosu

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
9:00CZ - Maloobchodní tržby, y/y
9:00CZ - Průmyslová výroba, y/y
13:30USA - Nové žádosti o dávky v nezam.
13:30USA - Zahraniční obchod, mld. USD