Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Babiš: Zeman demisi přijme, vládu vést nechci. Chovanec: ČSSD ani Zeman nestojí o úřednickou vládu

Babiš: Zeman demisi přijme, vládu vést nechci. Chovanec: ČSSD ani Zeman nestojí o úřednickou vládu

03.05.2017 16:50, aktualizováno: 3.5. 18:08
Autor: Redakce, Patria.cz

Aktualizováno

Prezident Miloš Zeman přijme demisi vlády, kterou mu má ve čtvrtek předat premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD). Po jednání se Zemanem to novinářům řekl vicepremiér Andrej Babiš (ANO). Zemanovi na schůzce sdělil, že ANO s demisí kabinetu nesouhlasí. Případné pověření, aby sám vedl novou vládu, by Babiš od Zemana nepřijal, přísluší to podle něho sociální demokracii. Dojem, že Zeman demisi přijme, měl i ministr vnitra a první místopředseda ČSSD Milan Chovanec, kterého hlava státu přijala po Babišovi.

"Určitě bych neakceptoval, kdyby se po demisi na mě (prezident) obrátil s návrhem, abych já byl v čele vlády. To určitě ne," řekl Babiš novinářům po setkání s prezidentem Milošem Zemanem. "Prezident mě informoval, že zítra přijde pan premiér s demisí a že to bude akceptovat. A potom se rozhodne, co dál," řekl Babiš.

Prezident Zeman od úterý zatím nijak nekomentoval záměr premiéra Sobotky ukončit činnost celé vlády kvůli sporu s Andrejem Babišem ohledně střetu zájmů. Sobotka podá demisi kabinetu ve čtvrtek 4.května odpoledne s účinností v polovině května. 

Podle ústavy prezident nemusí demisi Bohuslava Sobotky přijmout. Na přímou otázku, zda prezident při jednání s Babišem řekl, že demisi kabinetu přijme, ministr odpověděl: "Pochopil jsem to tak, že ano."

Babiš také zopakoval, že Sobotkovo rozhodnutí položit vládu nechápe a je podle něj šest měsíců před volbami nešťastné. "Pan prezident stejně jako já nevidí nějakou nutnost změny ve vládě," řekl také Babiš.

Premiér svolal koaliční radu na 10. května, řešit by měla další postup vládních politických stran po demisi.

Chovanec: ČSSD ani Zeman si nepřejí úřednickou vládu

Ministr vnitra Chovanec po schůzce se Zemanem uvedl, že ČSSD ani Zeman si nepřejí úřednickou vládu, a že prezident podle něj bude hledat politické řešení. Za podmínku Sobotky jako předsedy ČSSD a v důsledku tedy i za svou podmínku a celostranické stanovisko označil požadavek na to, aby Babiš v případě pokračování vlády z kabinetu odešel.

Ranní grémium ČSSD bylo podle Chovance vyhrocené. Pokud Sobotka dá k dispozici funkci šéfa strany, Chovanec je připraven ji jako první místopředseda krátkodobě vést. Není jasné, zda by ČSSD v případě Sobotkova odchodu z čela strany svolala ještě před volbami mimořádný sjezd.

Záznam vystoupení Andreje Babiše pro média po schůzce s prezidentem Zemanem (zásadní od 8. minuty):

Po Andreji Babišovi prezident Miloš Zeman přijal ministra vnitra a místopředsedu ČSSD Milana Chovance. Záznam je k dispozici níže:

 
(Zdroj: čtk, ČT, Reuters)

Čtěte více:

Rozbřesk: Pád vlády není pro ekonomiku problémem, může vystrašit sázkaře na koruně
03.05.2017 9:14
Překvapivé rozhodnutí premiéra Sobotky složit demisi za celou vládu by...
Demise vlády nevykolejila pražskou burzu ani korunu. Pod tlakem byly banky, které zveřejní výsledky
03.05.2017 8:56
Úterní oznámení demise premiéra Sobotky a tím celé české vlády nerozpo...
Demise vlády: Babiš a Chovanec dnes u Zemana, předčasné volby nikdo nechce
03.05.2017 10:34
Premiér Bohuslav Sobotka svým rozhodnutím podat kvůli pochybnostem o p...

Váš názor
  •  
    03.05.2017 20:54

    Snad jste si nemysleli, že poctivým podnikáním za 25 let vyděláte miliardy? Kožený, Krejčíř, Bakala, Babiš ... ;-)
    Harp.
    • No to zas bude prezident
      03.05.2017 22:16

      Uz to nepujde od deseti k peti, ale od peti ke dvoum. pri trosce stesti. Zanedlouho uz nebudeme moci v CR prezit ani den aniz bysme nedali Babisovi do kapsy par korun. A o to mu jde ten ma lepsi koryto nez prezident.
      Marek
  • No to je překvápko kdo by to čekal
    03.05.2017 20:30

    Už se všichni s očekáváním těší na novou vládu. Nová jména ? to snad néééééé. Ti co budou vyhnaný dveřma tam zase nalezou oknem za potlesku těch samých ovčanů, co se včera radovali ze zpráv o demisi. Nic se nezmění a ti co kradou budou hájený, že ostatní kradou a kradli ještě víc. Nakonec pustí i Kajínka protože jiný zavraždili víc lidí. Už aby ty volby byly za námi a my si mohli navzájem zase nadávat a zase poukazovat na to jak jsme se měli za komunistů.
    tak znova
  • ANO Babišova mafiánská sekta
    03.05.2017 18:50

    Chce buzerovat celé Česko.
    gn
    • Re: ANO Babišova sekta
      03.05.2017 19:03

      ...výsledky hovoří něco jiného a Česko je systematicky rozkradené již 25 let od vlád minulých včetně privatizace + následně všem všechno prominuto v amnestii...
      Nostradamus
      •  
        03.05.2017 20:13

        Taky za těch 25 let vybudoval Bureš 300 firem..
        Velkamedvědice
        • VM
          03.05.2017 20:54

          Když vezmeš jednu firmu po druhé, musíš uznat, že mu to pálí. Dobře diverzifikované portfolio, krizí se nemusí bát. Nemohu pochopit, jak tolik lidí baští antibabišovskou kampaň a nepoloží si ani otázku, proč to je načasováno tak jak to je? Kdyby byl ve vládách on, asi bychom nebyli pro smích a k blití celé Evropě. Kdyby v jeho podnikání našli díru, už by tam Chovancovi hoši dávno byli.
          lime
          • Re: VM
            03.05.2017 21:16

            Ano pálí mu to už od dob, kdy byl karierní komunista. Kampaň je mi ukradená. Svůj názor držím už od doby, kdy jsem zjistil ne základě 12 spisů z 5 měst a jeho konspirativního bytu, že je udavač a jde přes mrtvoly. Je mi líto, že to nevidíš a všechny jeho činy považuješ za následek kampaně. Je to lhář a podvodník a jde přes mrtvoly.
            Velkamedvědice
          • lime
            03.05.2017 21:10

            no někteří zase nemohou pochopit jak někdo ještě může baštit tu pohádku jak chudý Honza ke štěstí přišel tím jak "maká", ale možná je to jen tím cizím původem třeba tam doma odkud je znamená makat "ojeb...ávat" všechny ostatní, vytěsňovat minoritní akcionáře za směšně sumy, sosat daně placené ovčany pardon dotace využívat děr v zákonech atd. se nasměju až vytěsní minority třeba z čezu odhaduji že až se vůdce rozhodne tak tam dostanou tak 20 kaček za akcii a i Bertík Martík nakonec chudák prodělá :o(
            Mike -Green D. is killing Europe
      • Kostelecké uzeniny
        03.05.2017 19:48

        Však jo,protože Kostelecké uzeniny v hodnotě stamiliionů korun,byly sebrány původním majitelům pomocí Konsolidační agentury za pár desítek milionů.Kdo je dnes má se ví........A co byla konsolidační agentura?Pračka zlodějen z kuponové privatizace.
        gn
Aktuální komentáře
24.02.2026
17:06Bitcoin směřuje k největšímu měsíčnímu propadu od roku 2022  
15:41Citrini Research: AI nahradí kancelářské pozice. To oslabí spotřebu i akciové indexy
14:07Novo Nordisk sníží v USA ceny léků Wegovy a Ozempic až o polovinu
14:06Meta podepsala miliardový kontrakt s AMD. Získá technologie, vliv i možnost stát se velkým akcionářem
12:24Vyhlídky pro německý export se dál zlepšují, panuje ale nejistota kolem cel
12:14Dimon: Část trhu znovu dělá „hlouposti“. Rizika připomínají období před finanční krizí
10:48ČNB schválila prospekt KARO Leather pro přestup na hlavní trh pražské burzy
10:01Nejhorší den za čtvrt století. Akcie IBM potopil nový nástroj Anthropicu
8:57KARO míří na Prime Market, černý AI scénář od Citrini Research otřásl trhy a PayPal centrem zájmu kupců  
8:50Rozbřesk: Úskalí nové hospodářské strategie. Staneme se zemí pro „budoucnost“?
6:04Krugman: Zrušení cel je dobrá zpráva, ale Trump pravděpodobně najde cesty, jak to dobré eliminovat
23.02.2026
18:04Dláždí centrální banky cestu globálnímu ekonomickému boomu?
16:57PODCAST Týdenní výhled: Nejdůležitější událostí jsou středeční výsledky Nvidie  
16:10Jižní Korea byla nejvýkonnějším trhem loňska. Je silný růst indexu Kospi začátkem dlouhodobého trendu?
15:57Ceny všech typů nemovitostí loni zrychlily růst a vytvořily nová maxima
12:30Magnificent Seven letos pod tlakem: růst capexu na AI nahlodává free cash flow a víru investorů
11:24Další hořká pilulka pro Novo Nordisk. Nový lék si vede hůře než konkurent od Eli Lilly
11:03PODCAST Analytický radar: Tři tipy Braňa Sotáka na AI infrastrukturu
10:07Globální 15% clo zvyšuje nejistotu. Dolar oslabuje, americké futures míří dolů  
9:01Rozbřesk: Obchodní chaos nekončí. Nejvyšší soud zrušil Trumpova reciproční cla

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
AMC Entertainment Holdings Inc (12/25 Q4)
Axon Enterprise Inc (12/25 Q4, Aft-mkt)
CCC Intelligent Solutions Holdings Inc (12/25 Q4, Aft-mkt)
Constellation Energy Corp (12/25 Q4)
Corcept Therapeutics Inc (12/25 Q4, Aft-mkt)
Edenred SE (12/25 Q4, Bef-mkt)
First Solar Inc (12/25 Q4, Aft-mkt)
Home Depot Inc/The (01/26 Q4, Bef-mkt)
HP Inc (01/26 Q1, Aft-mkt)
IPSOS SA (12/25 Q4)
Lucid Group Inc (12/25 Q4, Aft-mkt)
Mosaic Co/The (12/25 Q4, Aft-mkt)
Realty Income Corp (12/25 Q4, Aft-mkt)
Saipem SpA (12/25 Q4, Aft-mkt)
Solaris Energy Infrastructure Inc (12/25 Q4, Aft-mkt)
Temenos AG (12/25 Q4, Aft-mkt)
Tempus AI Inc (12/25 Q4, Aft-mkt)
Workday Inc (01/26 Q4, Aft-mkt)
Zeta Global Holdings Corp (12/25 Q4, Aft-mkt)