Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
     

    Detail - články
    Rozbřesk: Benda chce rychlejší růst sazeb, volby mohou tlak na ČNB ještě zvýšit

    Rozbřesk: Benda chce rychlejší růst sazeb, volby mohou tlak na ČNB ještě zvýšit

    13.10.2017 9:12
    Autor: Jan Bureš & Jan Čermák & Dominik Rusinko, Patria Finance a ČSOB Finanční trhy

    Čeští centrální bankéři začínají znovu hlasitěji šermovat zbraněmi. Vojtěch Benda z ČNB se včera jednoznačně přihlásil do tábora jestřábů. V rozhovoru pro Hospodářské noviny otevřeně mluví o přehřívající se ekonomice překonávající odhady centrálních bankéřů. Ta podle Bendy volá po rychlejším růstu sazeb. Přirozenou reakcí na rychlejší růst mezd a stagnující korunu je podle něj pravidelný růst sazeb o 25 bps na každém zasedání, dokud ekonomika nezačne vykazovat známky ochlazení.

    Ideální by podle Bendy pro ekonomiku byl do konce roku ještě růst sazeb o 50 až 75 bps. I když tak rychle to na dvou zbývajících zasedáních centrální banka asi nepůjde, Benda svými výroky včera jasně naznačil, že opatrnost půjde nejbližších kvartálech stranou. A bude načase utahovat měnové kohouty daleko rychleji, jednoduše dokud to jde.

    Guvernér Rusnok byl sice na posledním zasedání opatrnější, ale i on hovořil o potřebě postupného pravidelného utahování měnové politiky. V tuto chvíli ČNB (srpnová prognóza) vidí potřebu zvýšení sazeb v horizontu přibližně dvou let na 2 %. Listopadová prognóza bude bezpochyby agresivnější. 

    A nic na tom podle všeho nezmění ani parlamentní volby. Ať už po nich vznikne středo-pravicová nebo středo-levicová vláda, bude pravděpodobně pokračovat rozpočtová stimulace ekonomiky. A to ať už spíše přes nižší daně nebo vyšší sociální výdaje. Tato rozpočtová stimulace bude přicházet na vrcholu hospodářského cyklu, a bude tak jenom podtrhovat a zesilovat dnešní volání ČNB po vyšších sazbách

    TRHY

    CZK a dluhopisy

    Česká koruna zatím nehledě na jestřábí výroky člena bankovní rady Vojtěcha Bendy zůstává v klidu a nijak výrazně neposiluje. Jedním ze zásadních důvodů může být obrat na implikovaných sazbách (dostupných pro zahraniční sázkaře), které v posledních dnech nehledě na jestřábí komentáře začaly padat. Dalším důvodem mohou být blížící se volby (za týden) a klíčové zasedání ECB (za čtrnáct dní), které mohou spekulanty na koruně držet v o něco vyšším napětí.

    Zahraniční forex
    Zřetelně holubičí vystoupení prezidenta ECB Draghiho na zasedání MMF a zrychlení americké výrobní inflace přispěly k tomu, že se eurodolar na své cestě směrem vzhůru otočil. Šéf EBC signalizoval, že se úrokové sazby ještě dlouho po skončení kvantitativního uvolňování nebudou zvedat.

    Dnes však budou v centru pozornosti americká data - speciálně spotřebitelská inflace a maloobchodní tržby za září. Trhy může zajímat zejména inflace, která nepochybně zrychlí. Pokud celková inflace skutečně vyskočí na 2,3 %, jak se předpokládá, tak by to mohlo dolaru dále pomoci.

    Dodejme, že holubičí vystoupení prezidenta ECB neublížilo euru jen v paritě s dolarem, ale také v párech s měnami v Evropě, aneb zpevnila libra, zlotý i forint.


    Ropa
    Cena ropy včera na měsíční zprávu z trhu od IEA významněji nereagovala (nové fundamentální odhady IEA ukazují vyrovnaný trh v příštím roce za předpokladu zhruba stabilní produkce OPECu). Nějaké vzrušení sice přinesla data o amerických zásobách ropy a produktů za minulý týden, to nicméně rychle odeznělo a dnes ráno se cena ropy šplhá mírně vzhůru, právě asi i pod dojmem ze včerejšího významnějšího poklesu zásob a dnešních ranních dat o čínských dovozech za září.

    Dnes odpoledne budou tahákem týdenní data o aktivitě amerických producentů, dopad na ceny ropy ale asi zůstane omezený.


     
     
     
     
     
     
     

    Čtěte více:

    Proč Buffett tentokrát hrubě ignoruje své zásady?
    13.10.2017 6:13
    Investoři mají k dispozici širokou škálu valuačních měřítek. Warren Bu...
    Pražská burza uhájila zisk, navzdory poklesu Erste a Pegasu bez dividendy
    12.10.2017 17:25
    Pražská burza dnes zpevnila o nevýrazných 0,05 % na 1054, 37 bodu. Ros...
    Citi: Dobré výsledky přetlačila slabá marže (komentář analytika)
    12.10.2017 17:28
    Banka Citigroup, stejně jako v případě JPMorgan, dokázala překvapit tr...
    Wall Street zakončila v mírné ztrátě, Citigroup po výsledcích -3 %
    12.10.2017 22:03
    Mírně v červených číslech zakončily dnešní den americké akciové trhy, ...
    Index německých akcií DAX poprvé pokořil 13.000 bodů. Pátek jej může ochladit, naznačují futures
    13.10.2017 8:41
    Hlavní index německých akcií DAX ve čtvrtek poprvé ve 30leté historii...

    Váš názor
    • Too late
      13.10.2017 10:00

      inflaci už nemají pod kontrolou takže budou muset zvyšovat rychleji a více než původně předpokládali a bud hned nebo o to více příští rok :o)
      Mike -Green D. is killing Europe
      • Re: Too late
        13.10.2017 10:10

        bily limecky nepriznaj chybu......samozrejme se inflace zvysi......problém budou bagatelizovat, zduvodni, ze jsme zili v obdobi nizke inflace, tak pokud bude po urcite obdobi vysi, nic se nedeje.....prste to zprumerujou a pojede s edal
        abc
    Aktuální komentáře
    14.08.2026
    22:00Trhy lehce korigovaly ze včerejších maxim  
    17:08Rizikové režimy amerického akciového trhu. Kde se nacházíme nyní?
    16:10SAB Finance a.s.: Pozvánka na valnou hromadu
    16:07Applied Materials: Silná čísla nestačí, když je laťka nastavená příliš vysoko  
    15:50Americká vláda si půjčuje nejdráže za čtvrt století. Trh ztrácí trpělivost s vysokými deficity  
    15:25SAB Finance a.s.: Ekonomické výsledky za první pololetí 2026
    14:55Reálně hrozilo, že by se ze Spojených států nakonec stala socialistická země
    14:31Čínské automobilky dobývají svět. Slábnoucí domácí poptávka urychluje jejich expanzi do Evropy
    13:45Nubank překonala hranici 1 miliardy dolarů zisku. Teď musí ukázat, že růst úvěrů nepřeroste riziko  
    13:08Růst ekonomiky EU ve druhém čtvrtletí zrychlil na 0,5 %, potvrdil Eurostat
    12:25Perly týdne: Jak moc se americká politika točí kolem Trumpových nálad
    10:43Dvojnásobný nárůst. OpenAI směřuje k ročním tržbám přes 40 miliard dolarů
    9:55MONETA Money Bank, a.s.: Oznámení k dluhopisům
    9:45Uber chce nasadit v Evropě robotaxi. Společně s Pony.ai plánuje rozmístit 2000 autonomních vozů
    9:39Mzdy šéfů firem z indexu S&P 500 jsou na rekordu
    9:19Rozbřesk: Jak sucho urychlí návrat potravinové inflace?
    8:41Trhy sledují OpenAI, dluhopisy i nové sankce proti Íránu  
    6:04Pátá vlna veder zasahuje Evropu. Pojišťovny varují před rostoucími škodami
    13.08.2026
    17:04151 let historických zkušeností a 80% pravděpodobnost růstu trhu v následujících letech
    15:12Čína rozbila v dodávkách NAND pamětí korejsko-americký triumvirát

    Související komentáře
    Nejčtenější zprávy dne
    Nejčtenější zprávy týdne
    Nejdiskutovanější zprávy týdne
    Kalendář událostí
    Nebyla nalezena žádná data