Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Bankovní asociace zhoršila odhad letošního růstu ekonomiky

Bankovní asociace zhoršila odhad letošního růstu ekonomiky

26.07.2018 11:07
Autor: ČTK

Česká bankovní asociace v aktualizované prognóze zhoršila odhad růstu české ekonomiky v letošním roce na 3,3 procenta z dubnových 3,6 procenta. Důvodem je postupný pokles výkonu ekonomiky, silnou stránkou ekonomiky ale zůstávají investice a spotřeba domácností i vlády. Asociace o tom dnes informovala na tiskové konferenci. Pro příští rok asociace odhad zvýšila na 2,9 procenta z 2,8 procenta.

"Česká ekonomika se přibližuje hranici svých možností. Bez dalších investic se v situaci zvyšujícího nedostatku zaměstnanců příliš nemá kam posunout," uvedl analytik ČSOB Petr Dufek.

Významným faktorem ekonomického růstu bude podle ČBA růst soukromé spotřeby. Ta je podpořena především růstem reálných příjmů domácností a nízkou nezaměstnaností.

Vládní spotřeba bude letos podle asociace růst proti dubnovým odhadům rychleji, což bude ovlivněno blížícími se komunálními volbami. Veřejné finance by i tak měly zůstat v přebytku. "České veřejné finance jsou však aktuálně na příjmové straně zcela závislé na vysokých tempech ekonomického růstu, zatímco na výdajové straně přetrvává vysoký objem tzv. mandatorních výdajů, které v případě poklesu ekonomické dynamiky a výpadku příjmů nebude jednoduché upravovat směrem dolů k udržení rozumné rozpočtové stability," upozornil analytik ČBA Miroslav Zámečník.

Letos i příští rok by podle prognózy ČBA měla zůstat inflace kolem dvou procent. "Aktuální nárůst cen ropy vidí prognóza spíše jako mírné hladinové zvýšení a předpokládá, že v horizontu do konce roku 2019 budou ceny ropy spíše stabilní. Oslabení kurzu koruny z posledního období se jeví jako přechodná záležitost," uvedla asociace.

Koruna by tak podle prognózy měla příští rok mírně posilovat, protože se očekává další růst úrokových sazeb ČNB. Základní sazba by měla příští rok stoupnout podle odhadů ČBA na průměrných 1,5 procenta. Naposledy ČNB zvýšila sazby na konci června a základní úroková sazba je nyní na jednom procentu.

Hlavní ekonom Komerční banky Jan Vejmělek upozornil, že odhadovaný vývoj české ekonomiky může být ohrožen narůstajícími riziky v podobě brexitu nebo obchodní války. "Ty mohou globální ekonomiku velmi poškodit, kvantifikace je ale v podstatě nemožná," uvedl.

Česká národní banka letos čeká růst ekonomiky o 3,9 procenta a příští rok o 3,4 procenta. Ministerstvo financí v dubnové prognóze počítalo s růstem ekonomiky v letošním roce o 3,6 procenta a příští rok o 3,3 procenta. Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD) odhaduje letošní růst české ekonomiky na 3,8 procenta. Příští rok by měl růst zpomalit na 3,2 procenta. Podle odhadů Mezinárodního měnového fondu česká ekonomika letos stoupne o 3,7 procenta. Příští rok by měl růst zpomalit na 3,2 procenta.

ČBA zveřejňuje predikci pravidelně jednou za čtvrtletí na základě příspěvků analytiků devíti tuzemských bank.


Čtěte více:

Facebooku klesly tržby i zisk, prohlášení vedení vymazala 130 miliard dolarů z jeho valuace
26.07.2018 10:10
Americké společnosti Facebook se ve druhém čtvrtletí zpomalil nárůst u...
Rozbřesk: Turecká centrální banka neodolala tlaku Erdogana, lira pociťuje důsledky
26.07.2018 9:15
Turecká centrální banka tento týden nevyužila šanci posílit vlastní kr...
Nečekaný průlom: EU dokázala odvrátit americká cla. Euro roste
26.07.2018 9:56
Včerejší jednání amerického prezidenta a šéfem Evropské komise přinesl...
Ropným firmám Shell a Total stouply zisky dvouciferně. Pomohla dražší ropa
26.07.2018 10:25
Ropným společnostem Royal Dutch Shell a Total se ve druhém čtvrtletí l...
Banky rostou v Praze i Německu, po výsledcích se nedaří Nokia
26.07.2018 10:34
Pražská burza zahajuje dnešní den mírným růstem a index PX posiluje o...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
08.04.2026
11:36Nejhorší je za námi a akcie rychle mažou válečné ztráty. Najdou i nový motor růstu?  
11:31Příměří s Íránem zanechává pět hlavních nezodpovězených otázek
11:15UniCredit Bank Czech Republic and Slovakia, a.s.: Oznámení výplaty úrokového výnosu z HZL XS2764457078
10:03JPMorgan: Akcie zřejmě našly dno, příměří s Íránem oživuje chuť riskovat  
9:10Příměří přineslo úlevu na ropě. Brent je pod 94 dolary
8:59ČEZ, a.s.: Konsolidovaná zpráva o platbách orgánům správy členského státu EU nebo třetí země za rok 2025
8:57Rozbřesk: Další íránské TACO potvrdilo silnou vazbu forexu na ropu
8:47Írán, USA a Izrael souhlasí s příměřím, Hormuz se otevře. Ropa prudce klesá, futures vystřelily nahoru  
6:04Stabilizující se trh práce a ropná normalizace od poloviny dubna?
07.04.2026
17:46Jak by to mohlo letos a příští rok vypadat s americkou a evropskou ekonomikou?
15:44PODCAST Týdenní výhled: Trh přestal brát Trumpovy hrozby vážně, americká inflace má skokově narůst  
14:50Wall Street čeká silná výsledková sezóna, trhy ale sledují válku a ropu
14:21Výsledková sezóna v USA: Kalendář pro 1. čtvrtletí 2026
14:20Výsledková sezóna v Evropě: Kalendář pro 1. čtvrtletí 2026
14:20Výsledková sezóna Česko: Kalendář pro 1. čtvrtletí 2026
12:21OpenAI, Google a Anthropic se spojují proti čínským kopiím svých AI modelů
11:40Akcie se dopoledne vydávají vzhůru bez ohledu na další Trumpovo ultimátum  
11:37Samsung rozdrtil odhady. Provozní zisk za první čtvrtletí je vyšší než za celý loňský rok
10:34Jeden z nových akciových normálů
10:25Pershing Square chce koupit Universal Music se štědrou prémii. Může ale narazit na odpor Bollorého

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
8:00DE - Průmyslové objednávky, y/y
11:00EMU - Maloobchodní tržby, y/y
20:00USA - Zápis z jednání FOMC