Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
ČSOB klade důraz na inovace, digitalizaci a lidi. Meziroční vývoj ovlivňují přecenění či konec intervencí

ČSOB klade důraz na inovace, digitalizaci a lidi. Meziroční vývoj ovlivňují přecenění či konec intervencí

09.08.2018 14:26
Autor: Redakce, Patria.cz

Skupina ČSOB v první polovině roku 2018 zvýšila objem úvěrů meziročně o 4 procenta na 679 miliard korun, objem vkladů o 14 procent na 969 miliard Kč, celkový objem aktiv pod správou vzrostl na 207 miliard Kč při 6% meziročním růstu.  Důraz na inovace se projevuje i 28% meziročním nárůstem aktivních uživatelů mobilního bankovnictví.

Čistý zisk skupiny ČSOB dosáhl 7,5 miliardy korun a je tak meziročně nižší o 20 procent. První polovina loňského roku však byla výrazně ovlivněna mimořádnými výnosy. Provozní výnosy se i v této souvislosti snížily na 17,9 miliard Kč (meziročně o 7 %), provozní náklady se zvýšily na 8,8 miliard Kč (meziročně o 9 %), což se pojí i s deklarovaným důrazem na investice do zaměstnanců. Mzdy a odměny meziročně narostly o 7 procent. 

„Pololetní výsledky odrážejí to, co jsme si předsevzali – tedy že budeme ještě více investovat do našich zaměstnanců formou odměn a mezd. Úsilí, nápady a nadšení našich zaměstnanců z nás dělají jednu z nejúspěšnějších bank na českém trhu,“ řekl John Hollows, generální ředitel ČSOB. „Jsem rád, že náročným obdobím transformace, v němž se zaměřujeme zejména na digitalizaci a inovace, prochází skupina ČSOB úspěšně. To, že jdeme správnou cestou, potvrzuje růst počtu našich klientů i výrazný nárůst aktivních uživatelů mobilního bankovnictví, kterých jen meziročně přibylo 28 %,“ dodal John Hollows. 

Růst provozních nákladů je známkou toho, že se ČSOB daří naplňovat strategii férového odměňování pro své zaměstnance. Bankovní trh je výrazně dynamické prostředí, které v posledních letech prošlo mnoha změnami, a to nejen legislativními, ale také technologickými. Banka musí neustále reagovat na měnící se prostředí podnikání, a stále vyšší očekávání a nové potřeby svých klientů. Zaměstnanci, kteří se dokáží těmto změnám přizpůsobit, jsou pro banku tím nejsilnějším hnacím motorem.

a

Čistý zisk za 1. pololetí 2018 meziročně poklesl. Výsledky odráží nižší ostatní provozní výnosy ovlivněné mimořádnými výnosy v loňském roce (jednorázový výnos z vypořádání dřívějšího soudního sporu, pozitivní přecenění, prodej dluhopisů a výnosy spojené s ukončením kurzového závazku ČNB), vyšší provozní náklady i celkové ztráty ze znehodnocení, zatímco čistý úrokový výnos a čistý výnos z poplatků a provizí meziročně vzrostly. Čisté rozpouštění opravných položek je výsledkem dlouhodobě přetrvávající vynikající kvality úvěrů, kterou dokládá fakt, že ukazatel podílu úvěrů v selhání se zlepšil na 2,2 %.

Agentura Standard & Poor’s nedávno zlepšila ratingové hodnocení ČSOB ze stupně „A“ na stupeň „A+“. je tak nejvyšší z čelních domácích bank.

KBC ve čtvrtletí zvýšila úrokový výnos o 9 %, zisk z pojištění o takřka třetinu

Skupina KBC v prvním pololetí roku 2018 vytvořila čistý zisk 1,2 miliardy eur, v samotném druhém čtvrtletí roku pak 692 milionů eur. Meziročně to znamená pokles o 16 procent, respektive 19 procent. Výsledek za 1. pololetí 2018 byl ovlivněn meziročně vyšším čistým úrokovým výnosem (+9,3 %), vyšším příspěvkem pojištění (+14,3 %), zatímco čistý výnos z poplatků a provizí se mírně snížil. Výsledek byl také ovlivněn výrazně nižšími ostatními výnosy a výnosy z obchodování na finančních trzích.

Čistý zisk celé skupiny KBC byl za 1. pololetí 2018 pozitivně ovlivněn čistým rozpouštěním opravných položek. Pokračoval také meziroční růst objemu úvěrů (meziročně +5 %), depozit (+2 %) i aktiv pod správou (+1 %). Za druhé čtvrtletí KBC vzrostl čistý úrokový výnos o 8,7 % na 1,12 mld. eur, zatímco zisk z pojištění vzrostl o 31 %. 

Provozní náklady v druhém čtvrtletí meziročně vzrostly o 6,2 % na 966 mil. eur, za první pololetí se pak rozrostly o 5,5 % na 2,26 mld. eur. Provozní náklady v prvním pololetí vzrostly vlivem konsolidace banky UBB v Bulharsku a také vlivem růstu investic do digitalizace a vyšších bankovních daní. Poměr nákladů k výnosům dosáhl 56 % (po rovnoměrném rozložení bankovních daní na celý rok). Kvalita úvěrového portfolia se dále zlepšila a ukazatel nákladů na úvěrové riziko dosáhl hodnoty -0,10 % (negativní hodnota znamená pozitivní dopad na výsledky). Likvidní pozice KBC zůstává nadále velmi silná, stejně jako kapitálová přiměřenost (ukazatel CET1 ve výši 15,8 %), která je výrazně nad požadavky regulátorů.

Čistý zisk skupiny KBC v České Republice za 2Q klesl o 20,8 procenta na 145 mil. eur, za první pololetí pak o 13,2 procenta na 316 mil. eurKBC v Irsku uzavřela dohodu o prodeji části původního úvěrového portfolia. Očekává se, že transakce bude dokončena ve 4. čtvrtletí 2018. V důsledku transakce se sníží poměr úvěrů v selhání v KBC Bank Ireland. Předpokládá se, že transakce bude mít pozitivní vliv na zisk KBC ve výši 14 mil. eur a povede k dalšímu zlepšení kapitálové přiměřenosti skupiny.


001

*Pozn.: KBC přešla ve 2018 na nový účetní standard IFRS 9, některá data tak nemusejí být plně porovnatelná. 

 
 

Čtěte více:

ČSOB: Krize firmy vycvičila, slyší trávu růst
25.04.2018 13:38
Nálada drobných a středních podnikatelů v tuzemsku je pořád dobrá, nej...
Mateřské skupině české banky ČSOB promluvily do zisku události na belgickém trhu, mezikvartálně roste
17.05.2018 9:35
Belgická bankopojišťovací skupina KBC vykázala za první čtvrtletí roku...
ČSOB již spravuje aktiva za více než 200 miliard korun. Investuje do inovací, rozvoje produktů i lidí
17.05.2018 14:26
Bankopojišťovací skupina ČSOB v prvním letošním čtvrletí meziročně zvý...
Standard & Poor’s zlepšila rating skupiny KBC, u ČSOB na nejvyšší z čelních tuzemských bank
31.07.2018 11:03
Ratingová agentura Standard & Poor’s zvýšila rating belgické banko-poj...
Průzkum ČSOB: Cla na dovoz hliníku a oceli do USA se dotknou osminy tuzemských firem
01.08.2018 16:07
Na 13 procent podnikatelů se domnívá, že zavedení cel na dovoz hliníku...
ČSOB Index očekávání firem: Optimismus polevil, zájem o rozšiřování podnikání je na pětiletém minimu
02.08.2018 11:46
Optimismus malých a středních podnikatelů a firem se zmírnil. ČSOB Ind...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
15.07.2019
22:05Americké akcie v úvodu týdne přešlapovaly na místě
17:48Pro všechny, kteří hovoří o akciové bublině a skryté hyperinflaci
17:14Prahu do zeleného posunul Avast s O2, po nabídce na akvizici roste biotechnologická Galapagos  
16:51Citigroup - Uspokojivý výkop výsledkové sezóny (komentář analytika)  
16:46Daří se dluhopisům a evropským akcím. Americké indexy po datech i výsledcích zůstávají na maximech  
15:54McKinsey: Čína a světová ekonomika míří k nové rovnováze
15:42Citigroup otevírá výsledkovou sezónu amerických bank: zisk i příjmy nad odhady
14:49MMF: Růst střední a jihovýchodní Evropy dusí demografické problémy
13:30Týdenní výhled: Na slušná čínská data navážou čísla z USA, výsledková sezóna se dostává do tempa  
12:34Automobilce PSA klesl v pololetí prodej o téměř třináct procent
12:01Ján Hladký: Cesta Deutsche Bank bude dlouhá a tvrdá
11:40Ekonom Petr Dufek: Běžný účet opět v černých číslech
11:02Pozitivní úvod a pak obrat. Akcie ani euro neudržely zisky po dobrých čínských datech  
10:50Davies: Sazby v USA mohou jít dolů o více než 50 bazických bodů
10:20Běžný účet v květnu s přebytkem 11,2 mld Kč, trh čekal schodek
9:25Home Credit plánuje nabídnout akcie na burze v Hongkongu
9:17Rozbřesk: Nová čísla automobilky asi moc nepotěší
8:58PPF Financial Holdings B.V. – Home Credit B.V., company indirectly majority-owned by PPF Financial Holdings B.V., filed application to list on Hong Kong Stock Exchange
8:55Stabilizace Číny vede investory k pozitivní náladě  
8:53Home Credit Group B.V.: Home Credit B.V. - 100% subsidiary of Home Credit Group B.V. - filed application to list on Hong Kong Stock Exchange

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
4:00Čína - HDP, y/y
4:00Čína - Maloobchodní tržby, y/y
4:00Čína - Průmyslová výroba, y/y
10:00CZ - Běžný účet, mld. Kč
14:30USA - Empire State Manufacturing index