Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Barclays kvůli shutdownu snížila odhad růstu ekonomiky USA. Rýsuje se kompromis?

Barclays kvůli shutdownu snížila odhad růstu ekonomiky USA. Rýsuje se kompromis?

24.01.2019 8:38
Autor: ČTK

Ekonomové z banky Barclays ve středu snížili odhad hospodářského růstu Spojených států na letošní první čtvrtletí na 2,5 procenta z dříve předpokládaných tří procent. Zhoršení výhledu je důsledkem rekordně dlouhé platební neschopnosti americké federální vlády. Podle médií spor Kongresu s prezidentem Donaldem Trumpem o hraniční zeď směřuje ke kompromisu

Ekonomický poradce Bílého domu Kevin Hassett ve středu uvedl, že pokud by platební neschopnost trvala až do konce března, mohl by být růst americké ekonomiky v prvním čtvrtletí nulový. Dodal nicméně, že vláda v celém letošním roce nadále počítá s tříprocentním růstem a že pravděpodobnost hospodářské recese v příštím roce se blíží nule.

Financování části ministerstev a vládních agentur ve Spojených státech se v důsledku sporu prezidenta Trumpa s demokratickými kongresmany o hraniční zeď zastavilo 22. prosince. Současná rozpočtová nouze americké vlády tak již v první polovině ledna překonala rekord z přelomu let 1995-1996, kdy byl kabinet prezidenta Billa Clintona bez peněz 21 dnů.

Zhoršený odhad banky Barclays odráží především pokles reálných příjmů státních zaměstnanců, kteří se v důsledku rozpočtové krize ocitli na neplacené dovolené. Rozpočtová krize zasáhla zhruba 800.000 státních zaměstnanců, z nichž necelá polovina nechodí do práce a zbytek pracuje zadarmo.

V loňském třetím čtvrtletí tempo růstu ekonomiky Spojených států zpomalilo na 3,4 procenta ze 4,2 procenta ve druhém kvartálu. Rychlý odhad vývoje HDP ve čtvrtém čtvrtletí zveřejní americké ministerstvo obchodu koncem ledna.

Rýsuje se kompromis?

Středeční zprávy médií ale naznačily, že demokratičtí a republikánští členové Kongresu se možná přibližují kompromisu o stavbě hraniční zdi a uvolnění peněz pro fungování vládních institucí. Šéf poslaneckého klubu demokratů ve Sněmovně reprezentantů Steny Hoyer novinářům řekl, že jeho kolegové zvažují možnost uvolnění "značné sumy dalších peněz" na posílení hraniční bezpečnosti. Právě tím Trump mimo jiné podmiňuje obnovení toku vládních financí.

Demokraté dosud požadavek na uvolnění 5,7 miliardy dolarů (téměř 130 miliard korun) odmítali s tím, že prvním krokem k jednání musí být odblokování vládních financí.

Podle serveru Politico se proslýchá, že demokraté by nakonec mohli prezidentovi kýženou sumu poskytnout. Nebude ovšem výslovně určena na stavbu hraniční zdi, ale na posílení infrastruktury - nákup nových dronů, čidel, senzorů a rentgenových zařízení a na zvýšení platů pro pohraničníky.


Čtěte více:

MMF srazil výhled růstu ekonomiky, výrazně pro Německo a eurozónu
21.01.2019 14:20
Mezinárodní měnový fond (MMF) dnes zhoršil výhled světové ekonomiky. ...
Pimco: Uzavření vlády a další faktory mohou snížit růst k nule, trhy budou nemile překvapeny
23.01.2019 10:40
Částečné uzavření amerických vládních úřadů, které začalo 22. prosince...
Uzavírka amerických úřadů by mohla stát víc než Trumpova zeď
23.01.2019 14:39
Nejdelší částečná uzavírka vládních úřadů v historii USA, která dnes t...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
26.06.2026
17:15Jasný signál nerecese
16:58Bloomberg: ČEZ jedná s JP Morgan či Barclays, pro svou novou dceru zvažuje IPO
15:07Zlom na trzích: Rekordní odliv z technologických fondů naznačuje ochlazení AI boomu  
14:19NET4GAS, s.r.o.: Zveřejnění vnitřní informace
14:10Foxconn míří do Evropy s elektromobily. Spojil síly s Yulon i Poláky
13:29Gundlach: Nechci nic mít s tím, co za posledních šest měsíců posílilo o více než 100 %
13:07Volkswagen oseká až 100 tisíc pracovních míst, omezí investice a zavře závody v Německu
11:40Perly týdne: Komoditizace umělé inteligence a zlato ke konci roku na 4 900 dolarech
11:05Technologie dál táhnou trhy dolů. Plošný optimismus o AI se rozpadl do dílčích témat  
10:15Samsung a SK Hynix se chystají oznámit investice v řádu stovek miliard dolarů
8:48Rozbřesk: Úspěch státních spořicích dluhopisů? Dobrá zpráva jen napůl
8:44Apple zdražuje, technologické akcie reagují poklesem. Futures jsou v červeném  
6:06Walmart jako kombinace růstu a defenzivy, které přeje technický obraz  
25.06.2026
22:01Micron dnes vévodil zámořskému trhu  
17:23Otázkou není, zda Čína Spojené státy v umělé inteligenci dohání…
15:28Fondy mohou z akcií stáhnout 165 miliard dolarů. Peníze zamíří do dluhopisů  
13:42Dolar posílil na 13měsíční maximum
12:43EK: Cloud od Amazonu a Microsoftu by měl podléhat přísnějším pravidlům
12:18Micron doručil nekompromisní výsledky, nedostatek pamětí může trvat roky  
12:09Zisk řetězce H&M zaostal za odhady, nižší zásoby nemohly uspokojit poptávku

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
16:00USA - Index spotř. důvěry Mich. university