Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Víkendář: Stane se dříve nemyslitelné řešením uprchlické krize?

Víkendář: Stane se dříve nemyslitelné řešením uprchlické krize?

16.06.2019 8:04
Autor: Redakce, Patria.cz

V posledních letech byly k odchodu ze své země donuceny desítky milionů lidí. Prchají před válkou, hladem, přírodními pohromami či třeba perzekucí. Tato vlna uprchlíků ale vyvolává politické tlaky všude, kam uprchlíci ve větších počtech přicházejí. Jak připomíná The Atlantic: „Dokonce i Angela Merkelová, která z Německa pomohla vytvořit západní zemi s největší populací uprchlíků posledních let, rychle zjistila, že otevřenost veřejnosti se rychle vyčerpá.“ Může být řešením celého problému návrh na nový druh uprchlických táborů?

The Atlantic píše, že bezpočet imigrantů trpí. Topí se ve Středozemním moři, umírají na Sahaře či při přechodu Mexika. Jsou unášeni a prodáváni do otroctví nebo umírají doma, protože nemají peníze na cestu. A nezdá se, že by počet uprchlíků měl v budoucnu klesat. Klesá naopak ochota západních zemí je přijímat a „je tak zaděláno na ještě větší tragédii“.

„Politolog Eric Kaufmann podporuje kontroverzní alternativu,“ poukazuje The Atlantic. Namísto toho, aby uprchlíci žili na Západě po boku většinové populace, měly by být vybudovány permanentní uprchlické tábory, do kterých může přijít kdokoliv, kdo má zájem. Tito uprchlíci by měli právo být přemístěni do jiného takového tábora, nebo se vrátit zpět do své země.

Podle kritiků by takové tábory byly to samé jako vězení a považují je za morálně nepřijatelné. Jiní poukazují na hrozné podmínky v současných táborech a pochybují, že v budoucnu by se na nich něco změnilo. Dokonce i poměrně štědrý irský program Direct Provision, který poskytuje uprchlíkům relativně kvalitní bydlení, je může „trápit tím, že je uvrhne do pasivity a neumožní jim začít nový život v komunitě“.

Tlaky na rozšíření práv žadatelů o azyl ale na Západě vedou k většímu odporu azyl udělovat. Kaufmann se snaží řešit právě tento problém a domnívá se, že společnost bude ochotnější přijmout finanční zátěž nutnou pro vybudování táborů, než přijmout uprchlíky jako své spoluobčany. V prvním případě se totiž nebude obávat „kulturních dopadů a obav“.

V případě táborů by podle politologa bylo také jednodušší dosáhnout mezinárodní spolupráce a dělení se o náklady. Svět by dokonce měl být schopen „absorbovat jakýkoliv počet uprchlíků bez toho, aby je diskriminoval na základě bohatství, schopnosti cestovat či ochoty riskovat“. Nikdo by pak neumíral na útěku, nikomu by nehrozilo otroctví. Nabízen by byl bezpečný úkryt, ale ne občanství, takže by přicházeli jen ti, kteří se skutečně obávají o své životy.

Kaufmann se ptá, proč by popsané tábory neměly být na Západě přijatelné, když fakticky již existují v zemích, jako je Libye či Turecko. Podle něj by liberálové neměli dělat symbolická gesta a volat po zvýšení počtu přijatých uprchlíků, protože tím dosáhnou jen toho, že „se dveře zavřou úplně“. Pokud chtějí skutečně pomoci těm, kteří pomoc potřebují, řešením jsou popsané tábory. Ty by podle něj měly být budovány ve všech zemích a měly by mít dostatečný standard. Navíc by měl být vybudován systém dopravy uprchlíků z kritických oblastí tak, aby nemuseli trpět při cestě do tábora.

„V optimálním scénáři mohou uprchlíci uniknout z oblasti, kde jsou ohroženi, dostane se jim ochrany, ubytování, oblečení, vzdělání a potravy spolu se zdravotní péčí. Měli by mít k dispozici prostory pro trávení volného času a ideálně i možnost pracovat. Financovat by měla vše mezinárodní komunita prostřednictvím charity či příspěvků bohatých zemí,“ míní Kaufmann. Současný přístup je podle něj naopak nebezpečný, protože „maže hranici mezi uprchlíkem a občanem“ a tím zvyšuje riziko, že uprchlíkům budou zavřeny dveře stejně jako v roce 1939.

The Atlantic ve snaze získat protinázor kontaktoval dánskou organizaci pro pomoc uprchlíkům Danish Refugee Council, od níž se mu dostalo vyjádření, kde se mimo jiné uvádí: Kaufmann není bohužel jediný, kdo se domnívá, že cestou vpřed je omezení práv uprchlíků, které umlčí protesty ze strany pravicového populismu. Jeho návrhy jsou také prý „v rozporu s mezinárodními normami“ a snahami poskytnout uprchlíkům šanci na kvalitní život.

Podle organizace praktické zkušenosti ukazují, že navrhované dlouhodobé tábory nejsou realistické, a to z pohledu vlád i uprchlíků. A sporných bodů je více. The Atlantic ovšem zmiňuje, že Kaufmann i Danish Refugee Council mají přes všechny rozdíly v názorech jednu věc společnou: Snaží se přesunout pozornost k vážnému problému.

Zdroj: The Atlantic

 

Čtěte více:

Vrhněme se na „zlato“, které utíká z Číny
08.03.2019 5:52
„Od počátku devadesátých let až do prvního desetiletí nového tisícilet...
Víkendář: Nové vysvědčení Bruselu
23.03.2019 14:19
Evropané hodnotí Evropu pozitivně za to, že podporuje mír a prosperitu...
Německo pohání levná pracovní síla
10.04.2019 11:08
Po krátkém boomu se německá ekonomika navrátila na trend velmi pomaléh...
USA a Mexiko uzavřely dohodu o migraci, Trump ruší cla
10.06.2019 9:03
Spojené státy neuvalí ode dneška clo na dovoz mexického zboží, protože...
Trump si vysloužil kritiku za migrační dohodu s Mexikem
10.06.2019 11:25
Americko-mexická dohoda o migraci, kterou v pátek oznámil americký pre...

Váš názor
 • Řešení
  17.06.2019 8:38

  Zasáhnout V Zemi odkud migranti přicházejí. Řešení není stavět další tábory. To nikam nevede. Situace se přece musí řešit tam kde je problém a lidé odchází. Kdo psal takový blábol ?
  JC
  • Re: Řešení
   17.06.2019 9:02

   Určitě pomáhat tam, kde konflikt vznikl. Ale to není tak jednoduché a chce to čas. Tyto tábory by mohly překlenout nějakou nebezpečnou situaci v zemi, odkud tito lidé přicházejí - a hlavně přicházejí jen lidé, kteří si to mohou zaplatit. Toto - samozřejmě dočasné - řešení by pomohlo i těm nemajetnějším a ohroženějším. Jinak i my bychom byli v roce 1968 radši, kdyby nám západ pomohl u nás, než aby bral naše emigranty (a integroval je pro sebe - brain drain) a ostatní ponechal na pospast okupantům...
   Kalka.
   • Řešení
    20.06.2019 13:57

    Bohužel, žádná změna v přístupu nenastane, protože každá z mediálně protěžovaných stran trvá na extrémním řešení bez jakékoliv diskuze a každý, kdo má byť jen mírně odlišný názor je přinejmenším pravicový/levicový populista. Tim se efektivně zabrání jakékoliv diskuzi a nalezení optimálního řešení, ať už bude sestávat z jakýchkoliv dílčích opatření (včetně těch v místě vzniku problémů). Čeká nás jen plácání se ode zdi ke zdi, jak o něm mluví Kaufmann.
    Jirka79
Aktuální komentáře
23.07.2019
15:09Měnový fond mírně zhoršil odhad růstu globální ekonomiky
15:07Avengers: Endgame popohnala výsledky amerického hračkáře Hasbro. Iron Man i Hulk jdou na dračku
14:43Bývalý londýnský starosta Boris Johnson se stane britským premiérem
14:27Ukázková čísla Santanderu dávají evropským bankám naději na oddech  
12:42Firmy, které chtějí zabrousit do bioplastů, mají nové řešení: Piliny
12:11Fidelity: Býčí výhled ropných cen
11:38UBS otevřela výsledkovou sezónu evropských bank pozitivně (komentář analytika)  
11:36Sazka má zájem o provozování loterie v Turecku
11:26Pozitivní ráno na trzích spolu s výsledky a spekulacemi o ECB. Eurodolar pod 1,1200  
11:10Evropské banky na pokraji propasti záporných sazeb
10:16UBS zvýšila zisk na 1,4 miliardy USD, to je nejvíce od roku 2010
9:46Čínská BAIC koupila pětiprocentní podíl v německém Daimleru
9:42Rozbřesk: Proč přes lepší výkony stále koruně příliš nevěříme?
8:59CETV oznámila výsledky, UBS a Santander startují výsledkovou sezónu evropských bank. Futures v plusu  
8:31Provozní zisk CETV překonal očekávání  
6:14Shirai: Japonsko ukazuje, jak realistická je skutečná fiskální dominance
22.07.2019
22:01Wall Street v očekávání výsledků. Halliburton +9%
17:22Trhy mají nyní podivná přání
17:12Summary: Philips může poděkovat diganostice, Halliburton v číslech zrcadlí konkurenta
17:01Technologické akcie a bezpečné dluhopisy dnes rostou. Ropa ze zisků slevila  

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
Banco Santander SA (06/19 Q2)
Biogen Inc (06/19 Q2, Bef-mkt)
Coca-Cola Co/The (06/19 Q2, Bef-mkt)
FirstEnergy Corp (06/19 Q2, Aft-mkt)
Harley-Davidson Inc (06/19 Q2, Bef-mkt)
Hasbro Inc (06/19 Q2, Bef-mkt)
KeyCorp (06/19 Q2, Bef-mkt)
Kimberly-Clark Corp (06/19 Q2, Bef-mkt)
Kuehne + Nagel International AG (06/19 Q2)
Lockheed Martin Corp (06/19 Q2, Bef-mkt)
Randstad NV (06/19 Q2, Bef-mkt)
Snap Inc (06/19 Q2, Aft-mkt)
Texas Instruments Inc (06/19 Q2, Aft-mkt)
UBS Group AG (06/19 Q2)
United Technologies Corp (06/19 Q2, Bef-mkt)
Visa Inc (06/19 Q3, Aft-mkt)
Xerox Corp (06/19 Q2)
7:00Norsk Hydro ASA (06/19 Q2)
7:30ams AG (06/19 Q2)
12:00Centene Corp (06/19 Q2)
14:00HU - Jednání MNB, základní sazba
16:00USA - Prodeje starších domů
18:00ASM International NV (06/19 Q2)
22:10Chipotle Mexican Grill Inc (06/19 Q2)