Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Víkendář: Nové vysvědčení Bruselu

Víkendář: Nové vysvědčení Bruselu

23.03.2019 14:19
Autor: Redakce, Patria.cz

Evropané hodnotí Evropu pozitivně za to, že podporuje mír a prosperitu. Zklamáni jsou ovšem s přístupem Bruselu k uprchlíkům a brexitu. Tvrdí to server Politico na základě průzkumu Pew Research Center provedeného v Polsku, Španělsku, Německu, Nizozemí, Francii, Švédsku, Itálii, Maďarsku, Velké Británii a Řecku.

Většina Evropanů podle průzkumu hodnotí EU pozitivně a platí to dokonce i o Maďarsku a Polsku. Tedy o zemích, jejichž vlády vedou s Bruselem vážné spory. V Maďarsku vyjádřilo podporu EU 57 % respondentů a v Polsku dokonce 72 %, což je zdaleka nejvyšší číslo mezi jmenovanými zeměmi. Pod 50 % se podpora dostala jen ve dvou zemích. První z nich je Velká Británie, kde klesla na 48 %. A druhou představuje Řecko, kde má na EU pozitivní názor jen 37 % respondentů.

Politico píše, že většina Evropanů se podle průzkumu domnívá, že Brusel nechápe potřeby občanů, je odtržen od reality a pracuje neefektivně. Chválen je naopak za zmíněnou podporu míru a prosperity a také demokratických hodnot. Téměř dvě třetiny tázaných se také domnívají, že EU nezvládla dobře brexit. A to samé platí o uprchlících. V Nizozemsku schvaluje přístup Unie 37 % dotázaných, v Německu jen 27 % a v Řecku, které neslo velkou část tíhy uprchlické krize, to je pouze 7 %.

Podle průzkumu je více než 80 % lidí ochotno přijímat uprchlíky v Německu, Nizozemí, Španělsku a Švédsku. V Polsku je to už jen 49 % a v Maďarsku 32 %. Jen 5 % Maďarů se domnívá, že imigranti by jejich zemi posílili, naopak ve Velké Británii či Švédsku zastává tento názor 62 % respondentů. Celkově se ale také polovina tázaných domnívá, že imigranti chtějí zůstat odděleni od zbytku společnosti, a 57 % uvedlo, že imigrace zvyšuje riziko terorismu.

V jižní a střední Evropě podle průzkumu panují i obavy z emigrace. Asi 89 % Řeků, 88 % Španělů a 80 % Maďarů a Italů vnímá odchod lidí z jejich země za lepšími příležitostmi do zahraničí jako problém. V bohatších zemích na severu, jako je Německo či Nizozemí, nejsou podobné obavy významné.

Vedle migrace se řada Evropanů obává o svou ekonomickou budoucnost. V Řecku, Itálii, Španělsku, Francii a Velké Británii uvedla většina respondentů, že ve srovnání s dobou před dvaceti lety se finanční situace průměrné domácnosti zhoršila. A většina Evropanů (medián ve výši 58 %) se domnívá, že jejich děti na tom budou finančně hůře. Jedinou výjimkou je podle Politica Polsko. Tam totiž 59 % respondentů věří, že další generace má před sebou roky prosperity.

Zdroj: Politico

 

Čtěte více:

Sněmovna USA schválila návrhy zajišťující finance pro úřady
04.01.2019 8:20
Americká Sněmovna reprezentantů schválila ve čtvrtek večer dvojici náv...
Víkendář: Zamíchají Nizozemci po brexitu evropskými kartami?
02.02.2019 10:40
Nizozemí by rádo vyplnilo volný prostor, který po sobě zanechá Británi...
Vrhněme se na „zlato“, které utíká z Číny
08.03.2019 5:52
„Od počátku devadesátých let až do prvního desetiletí nového tisícilet...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
9:00CZ - PPI, y/y
10:00DE - Index podnikatelského klimatu Ifo