Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Těžba kartelu OPEC v červnu klesla na nové pětileté minimum

Těžba kartelu OPEC v červnu klesla na nové pětileté minimum

05.07.2019 16:15
Autor: ČTK

Těžba Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) klesla v červnu na nové pětileté minimum. Způsobila to zejména nižší produkce v Íránu a Venezuele kvůli americkým sankcím, z části pak i výpadky v dalších členských zemí skupiny, které nevykompenzovala ani vyšší těžba v Saúdské Arábii. Všech 14 členů kartelu těžilo 29,6 milionu barelů denně, o 170.000 barelů méně než v květnu a nejméně od roku 2014. Vyplývá to z propočtů agentury Reuters, které vycházejí z údajů o přepravě a z informací od zdrojů z odvětví.

Průzkum také naznačuje, že přestože Saúdská Arábie po tlaku amerického prezidenta Donalda Trumpa zvyšuje těžbu, stále dobrovolně těží méně, než jí umožňuje dohoda o výši těžby uzavřená mezi členy Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) a dalšími předními světovými těžaři v čele s Ruskem. Skupina, nazývaná také OPEC+, teto týden prodloužila platnost své dohody o omezování těžby o devět měsíců.

Členové OPEC plnili podle propočtů Reuters v červnu dohodu o omezení těžby na 156 procent. To znamená, že těžili o 56 procent méně, než jim stanovuje dohoda. Důvodem byla hlavně nižší těžba v Iráku, Kuvajtu a v Angole. Tento údaj se ale vztahuje pouze na 11 členů kartelu, kteří musejí dohodu plnit. Výjimku z plnění dohody mají Írán, Libye a Venezuela. Ve všech třech těchto zemích se ale těžba také snížila.

Spojené státy v listopadu na Írán opět uvalily sankce, když se předtím stáhly z jaderné dohody uzavřené v roce 2015 mezi Teheránem a šesti dalšími světovými mocnostmi. Cílem Washingtonu je snížit prodej íránské ropy na nulu. Tento měsíc Spojené státy ukončily výjimky ze sankcí pro dovozce íránské ropy. Vývoz ropy z Íránu se tak snížil na méně než 400.000 barelů z 2,5 milionu barelů denně loni v dubnu. Také ve Venezuele klesá těžba kvůli sankcím, které vůči venezuelské státní ropné společnosti PDVSA vyhlásily Spojené státy.

Saúdská Arábie naopak zvýšila těžbu o 100.000 barelů na 9,8 milionu barelů denně. Podle dohody OPEC+ však může těžit až 10,311 milionu barelů denně. Těžba stoupla také v Nigérii, která dokonce těžila o něco více, než jí umožňuje dohoda.

OPEC, Rusko a další světoví těžaři ropy mimo OPEC se loni dohodli, že sníží v letošním roce těžbu o 1,2 milionu barelů denně. Z toho těžba OPEC má klesnout o 800.000 barelů denně. Dohoda měla platit šest měsíců, tento měsíc však byla prodloužena do konce března 2020.


Čtěte více:

Trump tweetuje, ropa ztrácí
10.05.2019 15:02
Ropa Brent si v minulých dvou týdnech připsala první výraznější ztrát...
Těžba OPEC je kvůli sankcím USA vůči Íránu nejnižší od roku 2015
31.05.2019 9:29
Těžba ropy ve 14členné Organizaci zemí vyvážejících ropu (OPEC) se v ...
Ropa v těžké defenzivě. Spasí ji OPEC?
14.06.2019 10:58
Ropa Brent si v posledních týdnech připisuje těžké ztráty, přičemž ak...
Ropný trh vyhlíží zasedání OPEC. Co čekat?
28.06.2019 15:09
Ropa Brent si za poslední dva týdny připsala k dobru osm procent, kte...
OPEC se dohodl na prodloužení dohody o snížení těžby o 9 měsíců
01.07.2019 16:26
Členové Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) odsouhlasili prodlouž...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
15.12.2025
6:01Investiční výhled 2026: Čína přispívá k růstu i rizikům  
14.12.2025
13:21BlackRock: Umělá inteligence přinese dezinflační tlaky, Fed by měl jít se sazbami dolů
9:33Víkendář: Místo centrální banky podřízené vládě je lepší to, co udělal Clinton v 90. letech
13.12.2025
14:29Trumpova politika a její skutečné plody
9:07Víkendář: Změní stablecoiny monetární prostředí a fungování centrálních bank?
12.12.2025
22:00Wall Street se propadla nejvíce za tři týdny; stačilo pár komentářů k AI  
17:36Třetí fáze akciového trhu: těšení se na přínosy nových technologií
16:04Apple vs. AI bublina. Proč investoři hledají útočiště u výrobce iPhonu?
14:04Českou ekonomiku zatím táhne spotřeba a investice, ale zpomalení je na obzoru
12:37Euforie nevydržela. Akcie Broadcomu po konferenčním hovoru klesají kvůli obavám o ziskovost v AI  
12:20Michal Strnad plánuje expanzi. Chce z CSG udělat lídra evropského obranného průmyslu a zvažuje IPO v Amsterdamu
12:09Perly týdne: Bublina není důvod k prodeji
10:50Po euforii přichází korekce: Broadcom hlásí silné tržby a vyšší dividendu, ale AI výhled zůstává nejasný
9:55Nová cílová cena Patrie pro Komerční banku: Prostor pro růst se zmenšuje  
8:58Nová cílovka pro Komerční banku, renesance evropských dluhopisů a úspěch Eli Lilly  
8:52Rozbřesk: Odloží Evropská komise zákaz hybridních automobilů? Automobilky by tento krok uvítaly
6:10Investiční výhled 2026: Kondice ekonomik, inflace a blížící se volby  
11.12.2025
22:00Oracle po výsledcích propadá, ostatním se ale daří  
17:03Tři akciové fáze posledního čtvrt století a poučení pro dnešek
16:58EK zvažuje pětiletý odklad zákazu spalovacích motorů pro hybridní vozy

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data