Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
     

    Detail - články
    Apple míří za vlastními modemy pro smartphony, za miliardu dolarů koupil divizi Intelu

    Apple míří za vlastními modemy pro smartphony, za miliardu dolarů koupil divizi Intelu

    26.07.2019 8:28
    Autor: ČTK

    Americká společnost Apple koupila většinový podíl v modemové divizi výrobce čipů Intel. Apple tak učinil velký krok směrem k výrobě vlastních čipů pro mobilní telefony. Hodnota dohody je jedna miliarda USD (22,9 miliardy Kč). Informovaly o tom společnosti v noci na dnešek.

    Podle dohody se zhruba 2200 zaměstnanců Intelu přesune do Applu. Ten získá od Intelu také duševní vlastnictví, vybavení a nájemní smlouvy. Spolu se současným portfoliem bude mít Apple 17.000 patentů pro mobilní technologie, od standardů pro mobilní komunikace po modemy. Po dokončení dohody si Intel ponechá práva na vývoj modemů pro jiné aplikace než chytré telefony, jako osobní počítače, průmyslové vybavení a samořídící auta.

    Modemové čipy připojují zařízení jako iPhone k bezdrátovým mobilním sítím. Apple se v této oblasti vždy spoléhal na externí dodavatele. V posledním roce se Intel stal jediným zdrojem modemových čipů pro iPhony, protože Apple se dostal do dlouhotrvajícího právního sporu s předchozím dodavatelem Qualcomm kvůli jeho praktikám při licenci patentů. V dubnu se však Apple a Qualcomm dohodly na urovnání, jehož podmínkou bylo, že iPhone začne znovu používat modemové čipy Qualcommu. Několik hodin poté Intel uvedl, že ukončí podnikání s modemy pro chytré telefony.

    Apple většinou kupuje mnohem menší společnosti. Dohoda s Intelem je tak pro Apple druhou největší po koupi Beats Electronics za 3,2 miliardy USD v roce 2014.

    Dohoda posílí cíl Applu, vyrábět si vlastní modemové čipy, hlavně pro přístroje 5G. Dva jeho největší konkurenti, Samsung Electronics a Huawei, jsou schopni si dodávat vlastní modemové čipy.

    Apple se díky akvizici stane také mnohem silnějším hráčem při jednání o licencích pro technologii 5G s jejich majiteli, mezi které patří Nokia, Ericsson, Huawei a Qualcomm. Mobilní síť nové generace 5G má v USA zatím několik měst, postupně se však rozvíjí. Apple zřejmě nebude mít iPhone vhodný pro síť 5G do září 2020. Zaostává tím za konkurenty, jako Huawei a Samsung, kteří již telefony pro rychlejší síť mají, napsaly agentury AP a Reuters.


    Čtěte více:

    The Economist: Apple by si měl chystat plán B
    04.06.2019 13:12
    Tim Cook byl už v době, kdy ještě společnost Apple řídil Steve Jobs, k...
    Nejhodnotnější značkou světa je Amazon, až za ním Apple a Google
    11.06.2019 13:41
    Americký internetový obchod Amazon letos po 12 letech přeskočil Apple ...
    Apple míří do zdravotnictví, prodává svůj první přístroj pro diabetiky
    28.06.2019 15:31
    Díky snaze společnosti Apple dostat se do zdravotnického sektoru, si n...
    WSJ: Apple přesune výrobu stolních počítačů Mac Pro z USA do Číny
    28.06.2019 17:26
    Americká technologická společnost Apple přesune výrobu nových stolních...

    Váš názor
    Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
    Aktuální komentáře
    28.08.2026
    22:03Wall Street ustála jestřábí tón Fedu, a tak investoři i nadále věří v sílu amerických akcií  
    18:07Je plánem čínský globální monopol?
    17:03Warsh jestřábím projevem zvýšil sázky na růst sazeb a potěšil trhy  
    16:50Bloomberg: Venezuela zvažuje odchod z ropného kartelu OPEC, který spoluzaložila
    16:06Rohlik.cz Finance II a.s. : Výroční zpráva společnosti
    16:04Bernstein: Ve světě je nový zdroj poptávky po kapitálu, probíhat bude postupný úpadek důvěryhodnosti amerických dluhopisů
    14:20Od května jsou akcie Alphabetu na ústupu. Skepsi vyvolaly odchody talentů, zpoždění nových modelů či rostoucí náklady
    12:21Braňo Soták: Po výtečné Nvidii nejsou čísla od Marvellu dost dobrá, akcie v premarketu padají o 8 %  
    12:16Advent a Stripe vzdaly snahu převzít za 53 miliard dolarů PayPal
    11:04Pozice akcií se před víkendem zhoršuje, Evropa jde ale vlastní cestou  
    10:47Perly týdne: Začátek konce Mag7?
    10:15Česká ekonomika rostla ve 2. čtvrtletí o 1,9 procenta, ČSÚ snížil původní odhad
    9:57Nejbohatším Čechem je Strnad před Křetínským, oba výrazně zbohatli
    8:53Rozbřesk: Co bychom chtěli slyšet od šéfa Fedu v Jackson Hole a možná neuslyšíme
    8:27Venezuela možná opustí OPEC, Warsh vystoupí v Jackson Hole  
    6:05Evropa nemá plné zásobníky, s Asií se bude přetahovat o plyn. Cena se může vrátit nad 100 eur za MWh
    27.08.2026
    22:01Extrémně pozitivní den pro technologické tituly  
    17:04Co udělá s kurzem koruny a dalších měn umělá inteligence?
    15:15Umělá inteligence nemusí Salesforce zničit. Naopak, může nastartovat jeho další růstovou fázi  
    14:39OPEC+ ztrácí vliv na ropný trh, zavřený Hormuz mu ukusuje z tržního podílu

    Související komentáře
    Nejčtenější zprávy dne
    Nejčtenější zprávy týdne
    Nejdiskutovanější zprávy týdne
    Kalendář událostí
    ČasUdálost
    9:00CZ - HDP, q/q
    15:45USA - Index aktivity ISM Chicago
    16:00USA - Index spotř. důvěry Mich. university