Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
     

    Detail - články
    Český výrobce bezpilotních letadel Primoco UAV získal licenci na obchod s vojenským materiálem

    Český výrobce bezpilotních letadel Primoco UAV získal licenci na obchod s vojenským materiálem

    16.09.2019 9:33
    Autor: Redakce, Patria.cz

    Český výrobce civilních bezpilotních letounů Primoco UAV podnikl důležité kroky k lepšímu přístupu na světové trhy. Společnosti, jejíž akcie se od loňského října obchodují na novém trhu pražské burzy Start, se podařilo získat licenci od Ministerstva průmyslu a obchodu na obchod s vojenským materiálem. 

    Povolení, které drží její dceřiná firma Primoco UAV Defence, umožní skupině Primoco UAV rozvíjet prodej dronů jako bezpilotních vzdušných cílů (Unmanned Aerial Target) pro vojenský výcvik. Takzvané target drony jsou pro armády cenově přijatelnou možností, jak výrazně zkvalitnit trénink pilotů vojenského letectva nebo pozemních sil.

    „Do nabídky brzy zařadíme target drony v podobě zjednodušené verze našeho letounu One 150. Pro účely vzdušného cíle není třeba, aby byly vybaveny citlivou monitorovací kamerou. Také nepočítáme s tím, že by cvičné drony disponovaly funkcí  samostatného přistání“ popsal specifika nového produktu v nabídce Ladislav Semetkovský, spoluzakladatel a generální ředitel Primoco UAV. 

    Kromě zařazení target dronů předpokládá Primoco UAV během letošního podzimu také dokončení připrav nabídky vlastních dronů jako služby (drone as a service) klientům v Ruské federaci a Kazachstánu. Letecké práce pro tamní zákazníky chystá zahájit  v roce 2020. Půjde výhradně o monitoring plynovodů a ropovodů.

    K dalšímu růstu Primoco UAV mají přispět také nové manažerské posily. Jednou z nich je Lukáš Trzaskalik, který od září zastává post viceprezidenta odpovědného za prodej. Trzaskalik v minulosti působil ve výrobci letadel Aero Vodochody, kde se zabýval především prodejem proudových letounů L-39NG a L-159 v Latinské Americe a Africe. „Primoco je firma, který tvrdě pracuje na tom, aby se stala jedním ze světových lídrů v oboru civilních bezpilotních letadel. Věřím, že budu pro firmu v tomto ohledu přínosem,“ řekl Trzaskalik. 

    Na post manažera vztahů s investory přichází do Primoco UAV Leoš Rousek, který dosud působil jako hlavní ekonomický analytik Hospodářských novin. V minulosti pracoval také jako středoevropský dopisovatel amerického deníku The Wall Street Journal a korespondent tiskové agentury Dow Jones Newswires v Rusku.  „Primoco UAV je firma, která v sobě spojuje špičkovou úroveň českého průmyslu s nejmodernějšími technologiemi. Navíc působí v unikátním odvětví a má obrovský potenciál prorazit v celosvětovém měřítku. K tomu jí může pomoci i kapitál získaný prodejem vlastních akcií na pražské burze,“ uvedl Rousek. 

    Primoco UAV zanedlouho oslaví první rok na burze. Primární nabídku akcií, takzvané IPO, firma uskutečnila 2. října 2018. „Věříme, že stávající akcionáři ocení naši práci a my dokážeme přilákat i nové zájemce o naše akcie. V letošním roce plánujeme podepsat nové smlouvy, díky nimž bychom se v blízké době měli přiblížit v objemu prodejů jedné miliardě korun. Dále připravujeme vydání investorské zprávy, obsahující hospodářské výsledky za první pololetí,“ doplnil ředitel Primoco UAV Ladislav Semetkovský. 

    Primoco UAV založili v roce 2015 čeští podnikatelé Ladislav Semetkovský a Gabriel Fülöpp. Hned v prvním roce své existence získala společnost sídlící v pražském Radotíně uznání jako jedna ze 100 nejvýznamnějších českých firem. Její bezpilotní letoun One 100/150 získal cenu za inovaci a design. V říjnu 2018 vstoupilo Primoco UAV na pražskou burzu. A v roce 2019 vznikla dceřinná společnost Primoco UAV Defence, která získala licenci na obchod s vojenským materálem.

    Hlavním produktem Primoco UAV je civilní bezpilotní letoun Primoco UAV model One 150, který je schopný létat zcela samostatně dle naprogramovaných letových plánů. Ke klíčovým vlastnostem letounu patří zejména jeho velikost, díky které disponuje při užitečném nákladu 30 kg maximální vzletovou hmotností 150 kg, výdrží 10 hodin a doletem 1 500 km. Cestovní rychlost činí 100-180 km/h a stroj dokáže provádět plně automatický vzlet i přistání. Uplatnění tak nachází zejména v energetice, při ochraně hranic a pobřeží, monitoringu požárů nebo pátrání a záchranných operacích. Od letošního jara provozuje vlastní letiště pro testování svých strojů a výcvik pilotů v Písku – Krašovice.



    Čtěte více:

    Ceny ropy prudce vylétly po útoku na infrastrukturu v Saúdské Arábii
    16.09.2019 11:50
    Ceny ropy jsou v reakci na sobotní útoky na ropná zařízení v Saúdské ...
    Průmyslová výroba v Číně rostla nejpomaleji za 17 a půl roku
    16.09.2019 8:18
    Průmyslová výroba v Číně stoupla v srpnu v meziročním srovnání o 4,4 p...
    ČNB: Čistý zisk bank stoupl letos o 1,7 miliardy na 45,6 mld. Kč
    16.09.2019 8:20
    Bankám a spořitelnám v Česku v prvním pololetí stoupl souhrnný čistý z...
    Rozbřesk: Panika na ropném trhu: útok na Saúdskou Arábii žene cenu ropy vzhůru
    16.09.2019 9:11
    Globální ropný trh zachvátila panika. Sobotní útok na ropné komplexy A...

    Váš názor
    Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
    Aktuální komentáře
    12.08.2026
    14:50Akcie Nebiusu letí nahoru o 16 procent. Firma překonala odhady, poptávka po AI infrastruktuře dál zrychluje
    14:08Co dělají Spojené státy lépe než kdokoliv jiný
    12:18Vestas znovu získává vítr do plachet. Akcie po výsledcích přidávají 19 procent
    11:45UNIMEX GROUP, uzavřený investiční fond, a. s.: Oznámení o uložení projektu rozdělení společnosti formou odštěpení se vznikem nové společnosti
    11:42IEA varuje před hlubším deficitem ropy. Konflikt v Hormuzském průlivu dál omezuje dodávky
    11:39Foxconn těží z AI boomu. Zisk i tržby výrazně překonaly očekávání trhu
    10:04CoreWeave znovu potvrdil sílu AI boomu. Rekordní zakázky poslaly akcie prudce vzhůru
    9:16Rozbřesk: Koruna zpět v prázdninové letargii, ropa i výnosy před americkou inflací rostou
    8:57ČEZ uklidnil obavy z windfall tax, trhy sledují ropu i AI. Večer budeme pozorovat zatmění Slunce  
    5:59Pokles cen elektřiny tady je, přiznává Martin Novák z ČEZ. Ovoce ale začíná přinášet Gas Distribution
    11.08.2026
    21:59Wall Street pokračovala v konsolidaci; probuzení může přinést aktuální CPI  
    17:14Mimořádná levnost i drahost amerických akcií. Vše vysvětluje jedna skrytá proměnná
    15:50Eli Lilly stíhá Novo Nordisk. V Británii získala první povolení pro pilulku na hubnutí mimo USA
    14:31Provozovatel datových center DayOne se chystá na svůj první den na burze v USA
    14:31Umělá inteligence jako budování železnic, období bankrotů i slávy
    14:07Od valuace 98 miliard k až 30 miliardám dolarů. Shein se připravuje na vstup na burzu
    14:02Návrat Intelu nabírá obrátky. Firma si zajistila 20 miliard dolarů na expanzi
    13:08Rocket Lab roste raketovým tempem, ziskovost však stále zůstává na oběžné dráze  
    11:38ČEZ zaostal za odhady na provozním zisku. Slabý Trading přebil pozitivní zprávu o vyšším výhledu  
    11:05Inflace zůstává pod cílem, domácí tlaky ale nepolevují

    Související komentáře
    Nejčtenější zprávy dne
    Nejčtenější zprávy týdne
    Nejdiskutovanější zprávy týdne
    Kalendář událostí
    ČasUdálost
    14:30USA - CPI, y/y