Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
ČBA: Finanční gramotnost Čechů je stále jen průměrná

ČBA: Finanční gramotnost Čechů je stále jen průměrná

18.09.2019 9:40
Autor: ČTK

Přestože úroveň finanční gramotnosti v Česku nepatrně stoupá, stále jsou Češi ve znalostech na průměrných hodnotách. Index finanční gramotnosti, který každoročně měří Česká bankovní asociace (ČBA), letos dosáhl 57 procent, což je zlepšení proti loňskému roku o jeden procentní bod. Češi si ale začali více financí odkládat stranou, z našetřených peněz však třetina lidí nevyžije déle než tři měsíce, každý pátý Čech pak zvládne maximálně měsíc, informovala dnes ČTK asociace.

Naprostá většina Čechů si myslí, že jsou jejich znalosti financí dostačující. Přesto ale velká část z nich přiznává, že se často raději poradí s odborníkem, známým nebo si vyhledají informace na internetu. Jen 15 procent lidí je přesvědčeno, že jsou schopni své finance zvládnout bez jakékoliv pomoci okolí. Jsou to nejčastěji vysokoškoláci a lidé ve věku 50 až 64 let. "S věkem totiž rostou zkušenosti i důvěra ve vlastní znalosti," vysvětlila vedoucí vzdělávacích projektů ČBA Helena Brychová. Na druhé straně si desetina lidí často nebo vůbec neví s financemi rady.

Proti předchozím letům není letos významnější rozdíl mezi znalostmi, které má starší a mladší generace. Míra úspěšnosti však zřetelně souvisí se vzděláním. Zatímco lidé se základním vzděláním nebo výučním listem dosáhli v indexu finanční gramotnosti průměru 49 procent, lidé s maturitou jsou na 58 procentech. Lidé s vysokou školou mají průměrně 66 procent.

Pokud si lidé ohledně financí nejsou jistí, obrací se v drtivé většině na svou banku a bankovního poradce. Druhou instancí je pak internet, na kterém sice nemají problém najít potřebné i objektivní informace, často jim však dělá problém se v nich vyznat a pochopit je. Jednoznačně nejméně se přitom Češi orientují v investicích.

Stranou si z výplaty odkládá alespoň malý obnos naprostá většina Čechů, nejčastěji jde o částku mezi tisícem a 2500 . Téměř dvě pětiny lidí si přitom tvoří rezervu primárně pro případ nečekané události. Podstatné však je, jak dlouho by vydrželi při náhlém výpadku příjmů. Každý pátý člověk totiž přiznává, že by z našetřených peněz vyžil maximálně měsíc, další třetina by zvládla čtvrt roku. Odborníci přitom radí, aby rezerva byla alespoň šestinásobek měsíčních výdajů domácnosti.

Z dlouhodobějších forem spoření rozhodně vyhrává zajištění na stáří. Existuje jen minimum Čechů, kteří by si nešetřili na důchod. Je to dáno příznivou ekonomickou situací a rostoucími příjmy. Nejčastěji spoří na důchod do 1000 měsíčně. "Správná částka však neexistuje. Záleží, jak si své stáří představujete," podotkla Brychová s tím, že také záleží na tom, jestli budou bydlet ve vlastním, nebo v nájmu.


Čtěte více:

Hypoindex: Hypoteční sazby klesají sedmý měsíc v řadě. Přes levnější hypotéky zájem o ně nestoupá
18.09.2019 8:07
Průměrná úroková sazba hypoték v srpnu klesla na 2,61 procenta z červ...
Kvalita života podle Deloitte: ČR 24. ze 149 zemí. Posun výš, ač bodů méně
18.09.2019 8:16
Česká republika se v kvalitě života umístila mezi 149 státy na 24. mís...
Saúdskoarabský trh s ropou bude plně funkční do konce září, řekl ministr
18.09.2019 8:26
Saúdská Arábie podle svého ministra energetiky obnovila 50 procent pro...
Rozbřesk: Fed dnes sníží úrokové sazby, ty na trhu jsou však o dost výše
18.09.2019 9:11
Sešlo se to docela hezky: v okamžiku, kdy Fed musel provést největší l...

Váš názor
 •  
  18.09.2019 17:35

  Jde o to, že finanční gramotnost je oproti představě bank a různých propagátorů obchodů úplně nanic, rep. pro obyčejného člověka zcestná. Tomu, že si mají pořídit nemovitost, každý rozumí - a to je základ. Tomu, že nemají utrácet za nesmysly, také. Šetřit na přání bank by neměli, světu totiž nezbývá nic jiného, než v budoucí vleklé krizi tisknout inflační peníze, protože zadluženost zemí v EU se postupně dostane až o 50% výše, což je nesplatitelné a na krach. Ten EU zakáže (komu by vládla?) a vše se bude řešit relativizací dluhů vysokou inflací. Nespořte - každých 10 let se vám koupěschopnost úspor sníží na polovinu. Spořit 30 let pak znamená skončit s 1/8 bývalé koupěschopnosti. Koruna samozřejmě půjde ve stejných stopách jako euro. Doufejme, že to už nepůjde ve prospěch bank, ale přímo na investice do rozpočtu, protože to je jediný způsob, jak zachovat životaschopnost. Stát by měl mít podíly v prosperujících investicích. Odtoky by jinak byly mnohem vyšší, než přítoky do rozpočtu. Nezbyde také, než důchody postupně nivelizovat, přidávat "odspodu".
  James Bond
 • Gramotnost
  18.09.2019 12:10

  Ani se nedivím. To co se dostalo di škol je paskvil, který dovede mladé býčky na jatka finančního průmyslu. Zabývám se tím cca 10let a situace se spíše zhoršuje. Jak zjistí spousta lidí investující do fondu na důchod a nakupují tak dluhopisy. Lumparna to je.
  JC
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
14:30USA - Počet nově zahájených staveb
14:30USA - PPI, m/m