Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Turecko zahájilo pozemní útok v Sýrii. Přijít mohou americké sankce

Turecko zahájilo pozemní útok v Sýrii. Přijít mohou americké sankce

10.10.2019 8:43
Autor: Redakce, Patria.cz

Turečtí vojáci a jejich syrští spojenci vstoupili do severní Sýrie a v oblasti východně od řeky Eufrat zahájili pozemní fázi ofenzivy proti kurdským milicím. Oznámilo to dnes večer turecké ministerstvo obrany. Město, které kontrolují kurdské milice YPG, bylo prvotním terčem pozemní ofenzivy, řekl agentuře AFP mluvčí syrských protureckých povstalců. Agentura AP s odvoláním na nejmenovaný turecký zdroj uvedla, že turečtí vojáci a proturečtí povstalci zahájili ofenzívu o čtyřech větvích.

"Pozemní útok tureckých sil byl v Tal Abjádu odražen bojovníky SDF. V tuto chvíli žádný postup," uvedl na twitteru mluvčí koalice vedené milicí YPG.

Turecko včera odpoledne zahájilo ofenzivy proti kurdským skupinám na severovýchodě Sýrie. Zpočátku šlo o letecké útoky a také ostřelování z minometů a houfnic. Ankara operaci avizovala už o víkendu.

Ofenziva si podle SDF zatím vyžádala mezi civilisty pět životů a mezi bojovníky SDF tři. Jiné zdroje uvádějí sedm mrtvých civilistů. Podle exilové Syrské organizace pro lidská práva (SOHR) zahynulo nejméně sedm členů SDF.

Ankara zahájila ofenzivu Pramen míru proti kurdským silám v Sýrii

Turecká armáda od počátku ofenzivy na severovýchodě Sýrie leteckými údery a dělostřeleckou palbou zasáhla 181 objektů kurdských milic. Podle agentury Reuters to ve středu večer uvedlo turecké ministerstvo obrany. Arabsko-kurdská koalice Syrské demokratické síly (SDF) hlásí, že zasaženo bylo i vězení se zadrženými bojovníky tzv. Islámského státu (IS).

Ankara ve středu zahájila několik dní předem avizovanou operaci proti kurdským milicím YPG, které jsou součástí SDF. Tvrdí, že chce na jižní straně své hranice se Sýrií vytvořit bezpečnostní zónu, která umožní návrat syrských uprchlíků. Ofenzivu odstartovaly vzdušné údery, večer turecké ministerstvo obrany oznámilo začátek pozemní operace.

"Turecké ozbrojené síly svými vzdušnými silami a dělostřeleckou podporou zasáhly 181 cílů teroristických organizací," uvedlo ministerstvo obrany. Ankara považuje kurdské milice za teroristy a tvrdí, že chce na severu Sýrie vymýtit "hrozbu teroru".

Koalice SDF přitom pomohla v Sýrii porazit samozvaný Islámský stát a na území, které kontroluje, se nachází několik věznic s osobami podezřelými z podpory této teroristické sítě. SDF bez dalších podrobností na twitteru uvedla, že jeden takovýto objekt byl zasažen tureckým náletem.

Dění na severu Sýrie podle Reuters vyvolalo obavy, že někteří z tisíců zadržovaných bojovníků IS by mohli chaosu kolem turecké ofenzivy využít k útěku z vazby. Na toto téma ve středu dostal otázku i americký prezident Donald Trump, který čelí kritice, že umožnil Turecku zaútočit na Kurdy stažením amerických vojáků z dané oblasti.

"Budou utíkat do Evropy. Tam se chtějí dostat," řekl Trump na konto vězněných radikálů. Zároveň oznámil, že Spojené státy část bojovníků IS zadržených v Sýrii převezly kvůli turecké vojenské operaci na nespecifikované místo. Podle agentury AP neprozradil kolik lidí bylo přemístěno či kdy k tomu došlo, pouze řekl, že šlo o "velmi špatné" jedince.

Média následně s odvoláním na nejmenované americké činitele informovala, že armáda USA převzala dva členy někdejší čtyřčlenné buňky IS známé jako Beatles. Alexanda Kotey a El Shafee Elsheikh jsou už údajně mimo Sýrii. Jejich teroristická buňka stojí za popravami novinářů, humanitárních pracovníků a syrských vojáků z let 2014 a 2015. Členové milic SDF dvojici zadrželi loni v lednu.

SDF vyzvaly Spojené státy a jejich spojence k vytvoření bezletové zóny, která by oblast před tureckými útoky ochránila. SDF uvedly, že měly důvěru v dohodu o bezpečnostním mechanismu mezi USA a Tureckem. Nyní jsou naši lidé bezbranní, tvrdí koalice ve svém prohlášení.

Několik minut po zahájení přeshraniční operace televize CNN Turk oznámila, že turecké ministerstvo zahraničí si předvolalo velvyslance USA, aby ho informovalo o ofenzivě.

Koalice Syrských demokratických sil, jejíž páteří jsou kurdské milice YPG, pomohla porazit IS, který od roku 2014 obsazoval sever Sýrie i sousedního Iráku. Dosud Kurdy chránila přítomnost amerických spojenců, kteří spolu s nimi pomáhali IS porazit.

Turecká ofenziva podle Petříčka jen zhorší situaci civilistů

Turecká ofenziva proti kurdským milicím YPG na severu Sýrie jen zhorší situaci civilistů a uprchlíků v regionu. ČTK to napsal ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD) v reakci na informace o zahájení operace turecké armády. Podle Petříčka je nutné situaci řešit diplomaticky, ministr chce, aby Evropská unie přijala společný postup. K řešení by měly přispět i Spojené státy, uvedl. Také ministr obrany Lubomír Metnar (za ANO) dnes vyzval k diplomatickému řešení situace. Rozhlasové stanici Frekvence 1 řekl, že Turecko by mělo vojenskou akci zastavit.

Petříček vyzval k diplomatickému tlaku na Ankaru. "Bohužel v tuto chvíli nevidím jiný nástroj než diplomatický tlak, jak situaci zklidnit. Očekávám společný postup EU, k řešení by měly přispět i Spojené státy," uvedl ministr. "Česko nadále podporuje mírový proces v Sýrii, který by měl umožnit poválečnou rekonstrukci země. Zajištění bezpečnosti tureckých hranic jsme mohli dosáhnout i jinou cestou," doplnil.

Předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker dnes vyzval Ankaru k zastavení vojenské operace. Junckerovo prohlášení podpořil i český ministr obrany Metnar. "Doufáme, že tato vojenská akce bude co nejdříve zastavena," uvedl v pořadu Pressklub Frekvence 1. "Dlouhodobě zastáváme stanovisko, že by konflikty měly být řešeny diplomatickou a mírovou cestou," řekl.

Trump označilo tureckou ofenzivu na severu Sýrie za špatný nápad

Spojené státy neschvalují tureckou ofenzivu na severu Sýrie a Ankaře jasně řekly, že operaci považují za špatný nápad. V prohlášení to uvedl americký prezident Donald Trump, informovala agentura Reuters. USA podle něj šéfa Bílého domu hodlají dohlédnout na to, aby Turecko splnilo svůj závazek, že ochrání civilisty a zabrání humanitární krizi.

"Spojené státy neschvalují tento útok a jasně Turecku řekly, že tato operace je špatný nápad," uvedl Trump v prohlášení, které zveřejnil Bílý dům. "Turecko se zavázalo k ochraně civilistů, ochraně náboženských menšin včetně křesťanů, a k tomu, že zajistí, aby nenastala humanitární krize, a my na tento závazek dohlédneme," dodal americký prezident.

V neděli prezident Trump ohlásil stažení amerických vojáků z míst, jichž se měla očekávaná turecká ofenzíva týkat. Vysloužil si za to kritiku, že opouští americké spojence. V dnešním prohlášení Bílý dům uvedl, že v oblasti, kam pronikly turecké síly, žádný americký voják není.

Před začátkem ofenzivy Trump na twitteru napsal, že vyslat vojska na Blízký východ bylo tím nejhorším rozhodnutím v dějinách Spojených států. "Tisíce našich skvělých vojáků zahynuly nebo byly zraněny," uvedl prezident. V prohlášení, které zveřejnil později v reakci na ofenzivu na sever Sýrie znovu zdůraznil, že nechce vést "tyto nekonečné, nesmyslné války".

Americké sankce vůči Turecku kvůli vojenské ofenzivě na severovýchodě Sýrie navrhují v případě pokračování turecké operace republikánský senátor Lindsey Graham a jeho demokratický kolega Chris Van Hollen. Podle agentury AP plánují lídrům Senátu společný návrh předložit příští týden. Americký prezident Donald Trump ve středu naznačil, že postihy podpoří, když Ankara nebude postupovat "nejhumánnějším možným způsobem".

(Zdroj: čtk, ČT, Reuters, CNN, Bloomberg)


 

Váš názor
 • Ostudné chování
  17.10.2019 8:50

  našich spojenců v NATO!!! Okupanté Sýrie bombardují vlastní zbraně před jinými okupanty. Přitom obě okupující země Sýrie patří do společného vojenského bloku NATO!!! Spojené státy podnikly na severu Sýrie nálet na velitelské středisko a skrýš s municí a vojenskou technikou, kterou tam zanechali stahující se američtí vojáci. S odvoláním na sdělení Spojenými státy vedené koalice proti Islámskému státu (IS) o tom ve čtvrtek informovala agentura Reuters. Podle listu The Wall Street Journal místo museli zničit, protože se k němu blížily Tureckem podporované jednotky a nezastavily se.
  logaro
 • Poslední vývoj v Sýrii
  14.10.2019 7:59

  popisuje novinářka Markéta Kutilová. Ta je společně s kolegyní Lenkou Klicperovou na místě. Cituji: „Kurdové se dohodli s Asadem a Ruskem a pouští je na svoje území. Kurdsko-arabské jednotky SDF budou součástí Syrské arabské armády, budou jejím 5. batalionem. Toto rozhodnutí padlo v důsledku turecké vojenské invaze na sever Sýrie, kterou umožnily USA. Asadův režim ještě dnes v noci převezme města Manbič a Kobaní. A pravděpodobně i město Kámišlí. Všichni novináři se odtud evakuují, nejde internet. Jednotky SDF vyzývají ke klidu. Na ulicích není ani noha, vše je zavřené. Tohle bude těžká noc. Američané odjíždějí. Už vyklidili i pozice v Kobaní. Ale konec války v Sýrii to zdaleka ještě není. Kdo zcela jistě ještě není spokojen, je právě Erdogan. Ten už prohlásil, že bude bojovat i proti Asadovi a Kurdům, potažmo Rusku a Íránu. Podle smlouvy mezi Asadem a Kurdy budou bojovat proti Turecku společně. Cílem je vyhnat Turecko z celé Sýrie, tedy i z měst Džarabulus, Al-Báb a z celé oblasti Afrín. Navíc na různých místech Sýrie znovu útočí Islámský stát. Válka v Sýrii a její porcování vstupují do další krvavé fáze. Dnes je černý den pro celý region. Turecko dnes spáchalo letecký útok na konvoj novinářů a civilistů. Na místě podle posledních zpráv bylo 47 mrtvých civilistů a 3 mrtví novináři – místní i zahraniční. Zraněno sto lidí. V konvoji jsme s Lenkou Klicperovou díky Bohu nebyly. Celý den jsme trávily mezi uprchlíky před tureckou invazí. Už jich je 200 000. Natočily jsme až převoz zraněných z výbuchu. Strašný, strašný, strašný, co zde Turecko rozpoutalo... Mrtví, ranění, prchající, lidi tu pláčou na každém kroku. Všichni nenávidí Erdogana a Trumpa a prosí Evropu, ať jim pomůže... No, to se asi načekají,“ informuje pak také Kutilová. Více zde: https://www.parlamentnilisty.cz/arena/monitor/-Prasata-To-ani-nelze-ukazat-Turecky-utok-na-Syrii-Zlociny-A-zvrat-ve-hre-599452
  logaro
 • Turecko - člen NATO
  13.10.2019 19:36

  okupuje od roku 1974 rovněž Kypr. Tedy zemi EU! https://cs.wikipedia.org/wiki/Turecká_invaze_na_Kypr
  logaro
 • Pokrytecké NATO - hrubé porušování zakládajícího dokumentu
  13.10.2019 16:01

  Washingtonská smlouva, čl.1: "Smluvní strany se zavazují, jak je uvedeno v Chartě OSN, urovnávat veškeré mezinárodní spory, v nichž mohou být účastny, mírovými prostředky tak, aby nebyl ohrožen mezinárodní mír, bezpečnost a spravedlnost, a zdržet se ve svých mezinárodních vztazích hrozby silou nebo použití síly jakýmkoli způsobem neslučitelným s cíli OSN." A jak vidí NATO primátor Prahy Hřib? V pražském metru zaznívá v březnu 2019 hlášení upomínající 20. výročí vstupu Česka do NATO. Zdravici namluvil pražský primátor Zdeněk Hřib v češtině i v angličtině a v metru zněla čtyřikrát za hodinu!!! Kromě hlášení výročí připomínají i vlaječky České republiky a NATO na 300 pražských tramvajích!!!
  logaro
  • Re: Pokrytecké NATO - hrubé porušování zakládajícího dokumentu
   13.10.2019 18:10

   Noa proč by to neměli c metře vyhlasit ty chudáku
   Velkamedvědice
   • VM
    13.10.2019 18:54

    Od kdy slavíme okupanty?
    logaro
    • Re: VM
     13.10.2019 19:04

     Okupanti to sou pro chudáky jako Ty. Jsme součástní NATO dobrovolně, ovšem ty nerespektuješ názor většiny a ještě trapně lžeš, že jde o útok NATO. Turecko není NATO. A ani USA ani Evropa jejich postup nweschvaluješ. Za to ruským okupantům lezeš do zadku neustále. Nejseš pupek světa, ostatní buzeruješ a sám názor většiny nerespektuješ.
     Velkamedvědice
     • VM
      13.10.2019 19:19

      Turecko je členem NATO od roku 1952. https://cs.wikipedia.org/wiki/Severoatlantická_aliance
      logaro
     • VM
      13.10.2019 19:16

      A od koho má Turecko mandát ke vstupu na cizí suverénní území?
      logaro
      • Re: VM
       13.10.2019 19:19

       OD NATO určitě ne. A rozhodně nemíním turecký postup obhajovat. Ostaně za nešťastný ho považuje USA i Evropa. Ovšem to zase měníš téma.
       Velkamedvědice
       • VM
        13.10.2019 19:26

        Vstup cizích vojsk je možný pouze s mandátem Rady bezpečnosti OSN. Ani členové NATO nejsou výjimkou.
        logaro
        • Re: VM
         13.10.2019 19:36

         No a co??? tak napadej Turecko a nelži tady, že je to operace NATO. Klasika. Už zase odvádíš pozornost od svých lží.
         Velkamedvědice
         • VM
          13.10.2019 19:40

          Turecko tvoří NATO. S tím nehneš. A tudíž bohužel, náš vojenský spojenec.
          logaro
          • Re: VM
           13.10.2019 19:50

           Přesto se nejedná o vojenskou operaci NATO, jak tady podsouváš. A Hřib může kdykoliv v metru slavit vstup do NATO a EU. Pár chudáků , jako ty tím nehne. Naštěstí po vás není poptávka a to ani v trikoloře. Jen imigrant Okamura a stbák Filip vás rád přijme.
           Velkamedvědice
           • VM
            13.10.2019 19:58

            Pokud vím, tak bez mandátu Rady bezpečnosti OSN operovaly v Sýrii i armády jiných zemí NATO.
            logaro
            • Re: VM
             13.10.2019 23:36

             Rusko je v NATO?
             STX
             • STX
              14.10.2019 4:53

              Protože Rusko není v NATO a tudíž nepodepsalo Washingtonskou smlouvu jako Turecko, nedělá ČR a ostatním členům NATO špatnou vizitku svým ostudným chováním jako činí Turecko. Turecko v roli člena NATO, rovněž okupuje od roku 1974 jednu ze zemí EU - Kypr. A co na to Brusel? Nic. Opět selhal podobně, jako v případě řešení uprchlické krize kvótami.
              logaro
 • Jde také o peníze našich daňových poplatníků!
  10.10.2019 11:03

  Ve středu 8. 10. 2019 překročily turecké tanky Leopard 2 (německé výroby) turecko-syrskou hranici za zahájily vojenskou invazi do kurdské oblasti Rojava. Během odpoledne turecké vojenské letectvo bombardovalo kurdská města Kamišlí, Kobání a Derík, kde žijí statisíce civilistů. Kurdové hlásí první oběti na životech. V 15 hodin hned na začátku jednání pléna Evropského parlamentu navrhl český europoslanec Ivan David (SPD), aby se europarlament zabýval problémem turecké invaze do Sýrie podle procedury, která umožňuje předložit návrhy rezoluce a hlasovat o nich. Návrh byl zamítnut o 15 hlasů když se proti němu postavili poslanci probruselských frakcí lidovců, socialistů a RENEW. Návrh rezoluce, který dopoledne připravila a předložila skupina poslanců frakce Identita a demokracie z iniciativy poslance Ivana Davida navrhoval mimo jiné vyzvat Evropskou radu k okamžitému zavedení embarga na vývoz zbraní, munice a vojenského materiálu do Turecka. Dále žádal Evropskou komisi, aby ihned zastavila všechny platby z rozpočtu EU do Turecka. Turecko již obdrželo od EU 9 miliard Eur „migračního výpalného“, které mělo použít na pomoc uprchlíkům. Vláda prezidenta Erdogana peníze defraudovala a použila je na financování vojenské invaze do kurdské provincie Afrin v severní Sýrii v roce 2018. Při jednání s německým ministrem vnitra Horstem Seehoferem Erdogan v sobotu 5. 10. 2019 vznesl žádost o vyplacení dalších 32 miliard Eur. Seehofer mu je přislíbil. Akutně hrozí, že evropské peníze (tedy i peníze českých daňových poplatníků) budou použity na financování agrese proti kurdské oblasti Rojava v severní Sýrii.
  logaro
 •  
  10.10.2019 10:24

  Kurdové stáli po celou dobu konfliktu po boku spojenců, mnohdy v první linii. Za odměnu USA vyklidili území a umožnili turecké armádě (druhé nejpočetnější v NATO), aby je začali likvidovat. Tohle prostě nevymyslíš...
  qwer
Aktuální komentáře
21.10.2019
11:28Lehce pozitivní vstup do nového týdne. Riziko divokého brexitu kleslo  
10:55Carney: Investice se nyní mohou zvednout, Británie může táhnout globální ekonomiku z útlumu
10:19Havlíček: Bez nových zdrojů nebude mít Česko kde brát elektřinu
9:40FT: Huawei připouští, že ho poškozují americké sankce
9:15Rozbřesk: Čekají nás klíčové brexitové dny, libra nervózně vyčkává
8:57Odklad dohody o brexitu a pokrok v jednáních USA-Čína. Burzy mohou otevřít lehce v plusu  
8:53Křetínského CMI koupila čtyřprocentní podíl v ProSiebenSat.1
8:31MMF: Obchodní spory oslabují ekonomiku, je třeba reformovat WTO
6:02Jak sledováním výsledků zbavit svět krátkozrakosti
20.10.2019
13:14Víkendář: Největší zklamání z ekonomů v historii?
8:14Britský premiér dohodu o brexitu neprosadil, požádal o tříměsíční odklad odchodu z EU
19.10.2019
14:55AFP: Prodej cibulí tulipánu v Amsterodamu je turistická past
8:02Víkendář: Více roků našeho života, nebo více života našim rokům?
18.10.2019
22:00Wall Street v pátek v červeném. Akcie Boeing -6,8 %
17:44Investiční poučení z optimálního času odvolání brankáře
17:11Nervozita na hlavních trzích stoupá, koruna i pražská burza však rostou  
16:15Blanas: Nebojme se robotů
16:10Coca-Cola: Zahraniční expanze a méně cukru vyšperkovalo tržby
14:58Cecchetti: Dolarové intervence by byly velmi špatným krokem
14:57Renault snižuje výhled (komentář analytika)  

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
Halliburton Co (09/19 Q3, Bef-mkt)
SAP SE (12/19 Q4)