Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Bloomberg: Nokia by mohla být vyřazena z modernizace sítí pro Telecom Italia

Bloomberg: Nokia by mohla být vyřazena z modernizace sítí pro Telecom Italia

07.11.2019 10:40
Autor: Redakce, Patria.cz

Telecom Italia pravděpodobně vyloučí Nokii z modernizace své mobilní sítě a místo ní dá přednost společnosti Ericsson a Huawei Technologies, uvedli lidé obeznámeni s touto záležitostí.

Manažeři největšího italského telefonního operátora nedávno řekli Nokii, že zaostává za svými konkurenty na sítích 5G a že pravděpodobně sníží počet dodavatelů pro svou mobilní síť ze dvou na tři, sdělili lidé, kteří si nepřejí být jmenováni.

Telecom Italia vypsal výběrové řízení na tříletý projekt, který by mohl mít hodnotu asi 600 milionů EUR. Rozhodnout o vítězi by měl již tento měsíc, uvedli tito lidé. Ještě nebylo přijato žádné konečné rozhodnutí a Nokia by vedle Ericssonu a Huawei stále mohla být dodavatelem společnosti Telecom Italia, dodali.

Mluvčí Telecom Italia odmítl komentovat. Mluvčí společnosti Nokia odmítla komentovat jednání se zákazníky a řekla, že společnost nadále vidí ve svém podnikání s 5G silné momentum. Má 48 obchodních smluv a 15 sítí s touto technologii, včetně některých z největších sítí na světě, řekla.

Ztráta zakázky pro Telecom Italia by byla pro Nokii náročná. Nyní mu dodává asi 30 % bezdrátových zařízení a zaměstnává v této zemi asi 1 400 pracovníků. Snaží se držet krok se svými hlavními soupeři na poli 5G - minulý měsíc snížila svůj očekáváný zisk a pozastavila výplatu dividendy, aby podpořila výzkum a vývoj technologií.

Zatímco tato ztráta může být dalším znakem toho, že se Nokii v sítích 5G moc nedaří, může negativní sentiment převážit nad přímým finančním dopadem. Tato smlouva je ve srovnání s celkovým loňským prodejem mobilních zařízení a služeb této finské společnosti (11,3 miliardy EUR) relativně malá.

Zmíněné výběrové řízení je vypsáno na vylepšení rádiové přístupové sítě společnosti Telecom Italia, včetně sítě 5G, uvedli lidé. Společnost Ericsson v současné době dodává asi 40 % mobilního zařízen, Huawei asi 25 %, řekli.

Generální ředitel Telecomu Italia Luigi Gubitosi očekává, že tento krok pomůže jeho společnosti ušetřit peníze díky nižším cenám svých dvou dodavatelů. A také mu to může pomoci vyrovnat se s hromadou dluhu ve výši 29 miliard EUR, jednou z největších v evropském telekomunikačním průmyslu.

Zdroj: Bloomberg


Čtěte více:

Nokia těží z nástupu 5G sítí, její zisk rostl o 85 %
25.07.2019 11:47
Čistý zisk finské společnosti Nokia se ve druhém čtvrtletí prudce zvýš...
Nokia rostla napříč všemi divizemi (komentář analytika)
25.07.2019 14:35
Finský výrobce telekomunikačních zařízení Nokia (Investiční tipy) se p...
Akcie Nokie po výsledcích klesají nejvíce od roku 1991
24.10.2019 10:40
Akcie Nokie klesly nejvíce od roku 1991 poté, co tato finská společnos...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
08.05.2026
16:28Co se stane, když necháme AI dělat naši práci…
15:56FAO: Světové ceny potravin v dubnu třetí měsíc za sebou rostly
14:46Tržby Toyoty byly loni rekordní, zisk ale kvůli americkým clům klesl o 19,2 pct.
14:39JPMorgan: Proč slabá rally může akciím paradoxně pomoci  
12:23Perly týdne: Dobrá kombinace pro akcie a testování Fedu
10:37PODCAST Trhy & Bohatství: Jediná česká firma na londýnské burze. Martin Vohánka o budoucnosti dopravy a proměně Eurowag
9:22Tržby nad očekávání, zisk pod tlakem. MercadoLibre obětuje ziskovost ve prospěch expanze, akcionářům se to nelíbí
8:51Pražská burza zavřená. Svět sleduje Írán, Trumpa a britské volby  
6:15Gundlach: Na zlatu přijde lepší bod vstupu, sazby půjdou letos spíš nahoru než dolů
07.05.2026
22:01Divoké povýsledkové reakce v US  
17:18Příběh, v němž je S&P 500 na 16 000 bodech
15:50Ferguson: Nařčení, kterým Powell čelí, nejsou žádné detaily. Zůstává, aby se vše vyřešilo
14:31Vyšší inflace s ČNB nepohnula. Úroková sazba zůstává na 3,5 procenta
13:32Morgan Stanley: Zisky technologických firem přebíjí obavy z geopolitiky. Odhady pro rok 2026 rostou  
12:18Goldman Sachs: Americká ekonomika neuvěřitelně odolná, nesnažte se nyní časovat akciový trh
11:26Vlna optimismu v Evropě slábne, akciové trhy se konsolidují. Koruna před ČNB sílí  
11:12Čtvrtletní zisk Shellu kvůli vyšším cenám ropy a plynu vzrostl o 24 procent
11:00Arm naráží na výrobní limity u nových AI čipů, akcie padají i přes rekordní tržby
10:30Korunové ETFko na světové akcie má ode dneška eurovou sestru. Novinky pro české investory přinesou následující týdny
9:03Rozbřesk: Jak vyzní dnešní zasedání ČNB? Centrální bankéři by nejraději Írán „vyseděli“

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
8:00DE - Průmyslová výroba, y/y
14:30USA - Míra nezaměstnanosti, s.a.
14:30USA - Průměrná hodinová mzda, y/y
14:30USA - Změna počtu prac. míst
16:00USA - Index spotř. důvěry Mich. university