Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Aktivita v americkém průmyslu se vrací k růstu, ISM příjemně překvapil

Aktivita v americkém průmyslu se vrací k růstu, ISM příjemně překvapil

03.02.2020 16:21, aktualizováno: 3.2. 16:44
Autor: Tomáš Vlk, Patria Finance

Aktualizováno

Index ISM sledující aktivitu v průmyslu USA se za leden překvapivě vyhoupl až nad neutrální hranici 50 bodů, díky čemuž po pěti měsících znovu naznačuje růst. Aktuálních 50,9 bodu překonává konsensus nastavený na 48,5 i prosincovou hodnotu 47,8 bodu.

Velmi dobře pak vypadají také dílčí indexy nových objednávek či produkce, které se taktéž vyhouply slušně do pozitivního pásma (nad 50). Naproti tomu index zaměstnanosti zaostává a dál naznačuje ubývající pracovní místa ve výrobním sektoru.

001

Komentáře firem nejsou jednoznačně optimistické: Třeba výrobci dopravních prostředků mluví o pokračujících známkách zpomalujícího průmyslu, producenti ropy zase o pomalejší poptávce, která stále nedosáhla dna. Výrobci elektrického vybavení nebo strojů pak uvádějí výraznější prázdninové zpomalení nebo nedostatečnou důvěru v ekonomiku. Naproti tomu ale výrobci počítačů a elektroniky hovoří o silném nárůstu byznysu a producenti kovových výrobků zase o silnějším startu do nového roku ve srovnání se závěrem toho předešlého.

V reportu není ani náznakem znát nervozita z aktuální epidemie koronaviru, což se ale dalo čekat, poté co tento faktor nedostal pod tlak ani čínské průzkumy. Průzkum věstí výrobnímu sektoru překvapivě rychlý odraz vzhůru, poté co čtvrtý kvartál nevypadal na poli průmyslové výroby a investic nejlépe. Data se proto setkávají s pozitivní odezvou finančních trhů a posouvají dál vývoj, který na akciích, dluhopisech i dolaru sledujeme během dnešního odpoledne.

 
 

Čtěte více:

Ekonomika Hongkongu loni poprvé za deset let klesla
03.02.2020 12:37
Ekonomika Hongkongu loni poprvé za deset let klesla, na vině jsou hlav...
Týdenní výhled: Virus, Google, výsledky evropských bank a do toho makrodata
03.02.2020 13:55
Virus, další várka firemních výsledků a do toho příděl makrodat - inve...
Státní rozpočet skončil v lednu poprvé od roku 2003 se schodkem
03.02.2020 14:56
Hospodaření státního rozpočtu skončilo letos v lednu ve schodku osm mi...
Objem fúzí a akvizic v Česku loni klesl, počet narostl
03.02.2020 16:15
Na českém trhu fúzí a akvizic se loni výrazně snížila aktivita z hledi...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
28.02.2026
20:16Izrael a Spojené státy zahájily údery na Írán, ten odpovídá. Přinášíme dosavadní souhrn
14:26Roubini: Růst půjde prudce nahoru, ale rostoucí nezaměstnanost bude třeba řešit větším přerozdělováním
8:47Víkendář: Neroste hodnota zlata, ale klesá hodnota dolaru?
27.02.2026
22:00Americké akciové indexy uzavírají týden mírným poklesem  
17:30Cena za dluhy a budoucí akciová přívětivost ekonomického prostředí
17:08Státní dluh ČR loni vzrostl o 312,3 mld. Kč na 3,678 bilionu Kč, uvedlo MF
16:17Další "šváb"? Kolaps Market Financial Solutions odhaluje podezření z podvodu i díry v kolaterálu
14:47Perly týdne: Zlato roste bez fundamentu a americké akcie stále mají potenciál. Které nejvíc?
14:08Evropské akcie na rekordu. STOXX 600 roste osmý měsíc v řadě
13:39CoreWeave zklamala provozními výsledky, přesto potvrzuje silný růstový příběh  
12:25Anthropic odmítá požadavky Pentagonu na neomezené využití své AI
12:19Rocket Lab překonává odhady. Raketa Neutron by poprvé měla odstartovat koncem 2026
12:14Block šokuje propuštěním téměř poloviny pracovní síly. Kvůli AI
10:12Duolingo hlásí silná čísla, ale slabý výhled podkopává důvěru. Cíl sto milionů denních uživatelů do 2028  
9:42Netflix sice boj o Warner Bros. prohrál, ale zvolil racionální cestu a snadno vydělal 2,8 miliardy dolarů, míní Jakub Blaha
8:59Footshop a.s.: Vnitřní informace - Footshop a.s. plánuje jmenovat Aleše Pitra do role CEO
8:47Rozbřesk: Levné čínské zboží, drahá evropská realita
8:47Paramount vítězí v boji o Warner Bros, Block místo poloviny lidí nasadí AI a ČEZ zvažuje prodej části větrných elektráren  
6:02Obavy z dopadů AI vyvolávají rozkol na evropských trzích. Analytici vidí hodnotu, investoři riziko  
26.02.2026
22:01Hlavním hybatelem v zámoří byla dnes Nvidia  

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data