Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
     

    Detail - články
    Intesa zahajuje konsolidaci italského bankovnictví, za UBI Banca nabízí 4,9 miliardy eur

    Intesa zahajuje konsolidaci italského bankovnictví, za UBI Banca nabízí 4,9 miliardy eur

    18.02.2020 14:38
    Autor: Redakce, Patria.cz

    Největší italská banka Intesa Sanpaolo dnes překvapivě nabídla 4,86 miliardy eur za konkurenční finanční ústav UBI Banca. Zahájila tak dlouho očekávanou konsolidaci italského bankovního sektoru, na což akcie italských bank zareagovaly růstem. Spojením vznikne v eurozóně sedmá největší banka podle objemu aktiv.

    Záměrem banky Intesa Sanpaolo je vytvořit velkého evropského hráče, který by spravoval majetek a pojištění v objemu více než 1,1 bilionu eur. Intesa je druhou největší italskou bankou podle výše aktiv, ale největším poskytovatelem úvěrů. UBI Banca je čtvrtou největší bankou a Intesa za každou její akcii nabídne 1,7 nově vydaných akcií.

    Akcie ústavu UBI Banca v reakci na zprávu dnes na burze v Miláně přidávaly asi 23 procent, načež bylo jejich obchodování přerušeno. Akcie Intesy stouply o dvě procenta. Index italských bankovních akcií se zvýšil o 3,5 procenta.

    001

    "Na konsolidaci se v Itálii dlouho čekalo, měla by být vnímána pozitivně," cituje agentura Reuters makléřskou společnost Jefferies. Podle jejích analytiků by takový proces mohl sloužit jako katalyzátor pro další bankovní trhy v Evropě, které je třeba konsolidovat, například ve Španělsku.

    Plánované převzetí by vedlo přibližně k 5000 dobrovolným odchodům, které by částečně vykompenzovalo další nabírání zaměstnanců. Obě banky společně spravují zákaznické úvěry v objemu 460 miliard eur, na spořicích účtech mají více než 1,1 bilionu eur a jejich kombinované výnosy představují 21 miliard eur.

    Podle ředitele banky Intesa Carla Messiny by nová banka mohla v příštím roce vytvořit zisk šest miliard eur. Mohla by dosáhnout snížení počtu špatných půjček a zvýšit kapitálovou sílu. Pro letošek Messina akcionářům slíbil dividendu 0,20 eura, v příštích letech ji hodlá zvyšovat.

     

    Zdroj: ČTK, Google Finance


    Čtěte více:

    Apple (-3,6 %) kvůli koronaviru nesplní výhled
    18.02.2020 10:30
    Apple kvůli dopadům koronaviru nesplní výhled tržeb na druhé finanční ...
    Čína osvobodí od cel dalších 696 výrobků dovážených z USA
    18.02.2020 11:39
    Čína osvobodí od cel dalších 696 výrobků dovážených ze Spojených států...
    Nálada německých investorů se zhoršuje v obavách z koronaviru
    18.02.2020 12:25
    Nálada mezi německými investory se v únoru zhoršila mnohem více, než s...
    Walmart zvýšil zisk o 12 procent, zaostal však za očekáváním
    18.02.2020 13:44
    Americká maloobchodní společnost Walmart ve čtvrtém fiskálním čtvrtlet...

    Váš názor
    Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
    Aktuální komentáře
    30.08.2026
    8:40Víkendář: Nezamýšlené důsledky nových technologií
    29.08.2026
    8:36Víkendář: Německo čelí velkým výzvám, ale není to poprvé
    28.08.2026
    22:03Wall Street ustála jestřábí tón Fedu, a tak investoři i nadále věří v sílu amerických akcií  
    18:07Je plánem čínský globální monopol?
    17:03Warsh jestřábím projevem zvýšil sázky na růst sazeb a potěšil trhy  
    16:50Bloomberg: Venezuela zvažuje odchod z ropného kartelu OPEC, který spoluzaložila
    16:06Rohlik.cz Finance II a.s. : Výroční zpráva společnosti
    16:04Bernstein: Ve světě je nový zdroj poptávky po kapitálu, probíhat bude postupný úpadek důvěryhodnosti amerických dluhopisů
    14:20Od května jsou akcie Alphabetu na ústupu. Skepsi vyvolaly odchody talentů, zpoždění nových modelů či rostoucí náklady
    12:21Braňo Soták: Po výtečné Nvidii nejsou čísla od Marvellu dost dobrá, akcie v premarketu padají o 8 %  
    12:16Advent a Stripe vzdaly snahu převzít za 53 miliard dolarů PayPal
    11:04Pozice akcií se před víkendem zhoršuje, Evropa jde ale vlastní cestou  
    10:47Perly týdne: Začátek konce Mag7?
    10:15Česká ekonomika rostla ve 2. čtvrtletí o 1,9 procenta, ČSÚ snížil původní odhad
    9:57Nejbohatším Čechem je Strnad před Křetínským, oba výrazně zbohatli
    8:53Rozbřesk: Co bychom chtěli slyšet od šéfa Fedu v Jackson Hole a možná neuslyšíme
    8:27Venezuela možná opustí OPEC, Warsh vystoupí v Jackson Hole  
    6:05Evropa nemá plné zásobníky, s Asií se bude přetahovat o plyn. Cena se může vrátit nad 100 eur za MWh
    27.08.2026
    22:01Extrémně pozitivní den pro technologické tituly  
    17:04Co udělá s kurzem koruny a dalších měn umělá inteligence?

    Související komentáře
    Nejčtenější zprávy dne
    Nejčtenější zprávy týdne
    Nejdiskutovanější zprávy týdne
    Kalendář událostí
    Nebyla nalezena žádná data