Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Tesco prodá za 10,6 miliardy dolarů své obchody v Asii

Tesco prodá za 10,6 miliardy dolarů své obchody v Asii

09.03.2020 12:30
Autor: Redakce, Patria.cz

Největší britský maloobchodní řetězec Tesco prodá své aktivity v Asii thajskému miliardáři Taninu Čiravanontovi. Za obchody v Malajsii a Thajsku dostane více než 10,6 miliardy dolarů (skoro 238 miliard Kč), uvedla dnes firma na svém webu. Po prodeji bude mít podnik vedle Irska v zahraničí už jen obchody ve střední Evropě, a to v České republice, Polsku, Maďarsku a na Slovensku.

Britský podnik uvedl, že z peněz získaných z prodeje má v úmyslu asi 6,6 miliardy dolarů vrátit akcionářům. Prodej asijských aktivit ale ještě musí schválit akcionáři a regulační orgány v Thajsku a Malajsii. Rozhodnutí se čeká v druhé polovině roku.

Oznámení vrací pozornost k otázkám, co bude se středoevropskými aktivitami britského podniku. Tesco už se totiž stáhlo z Japonska, ze Spojených států, Jižní Koreje a naposledy minulý měsíc z Číny, poznamenala agentura Reuters.

Akcie společnosti se vracejí z počátečního 4,5% propadu k červené nule, britský index FTSE 100 dnes odepisuje 6,2 %.

001 

Dnešní oznámení je podle vyjádření společnosti Tesco výsledkem strategického přezkumu podnikání v Asii, které bylo zahájeno v prosinci. "Žádný podobný přezkum se netýká našeho podnikání ve střední Evropě. Díky probíhající transformaci v posledních třech letech máme ve střední Evropě mnohem silnější podnikání, což přináší přidanou hodnotu pro celou skupinu. Naším jednoznačným záměrem je návrat k růstu našeho podnikání," uvedlo Tesco na dotaz ČTK.

Na český trh Tesco vstoupilo v roce 1996. V účetním roce 2018/2019, který skončil loni 28. února, firma v Česku meziročně téměř zdvojnásobila zisk na 2,53 miliardy korun. Tržby mírně klesly, a to o dvě procenta na 44,56 miliardy.

 

Zdroj: ČTK, Patria.cz

 

Čtěte více:

Futures klesají o více než 9 %, ropa odepisuje téměř třetinu z ceny
09.03.2020 8:52
Trhy začínají nový týden chaosem. A první na ráně je ropa! Neschopnos...
Rozbřesk: Kolaps jednání OPEC+: Saúdové startují cenovou válku, přichází éra super-levné ropy
09.03.2020 9:15
Páteční kolaps jednání členských států aliance OPEC+ otřásl globálním ...
Akcie v EU v reakci na kolaps cen ropy výrazně oslabují
09.03.2020 10:01
Západoevropské akcie zahájily týden silným propadem, který je reakcí n...
Evropa na prahu medvědího trhu. Panika kvůli koronaviru a cenová válka na ropě
09.03.2020 11:15
Začátek týdne vypadá na trzích velmi smutně, tedy především na akciích...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
27.02.2026
22:00Americké akciové indexy uzavírají týden mírným poklesem  
17:30Cena za dluhy a budoucí akciová přívětivost ekonomického prostředí
17:08Státní dluh ČR loni vzrostl o 312,3 mld. Kč na 3,678 bilionu Kč, uvedlo MF
16:17Další "šváb"? Kolaps Market Financial Solutions odhaluje podezření z podvodu i díry v kolaterálu
14:47Perly týdne: Zlato roste bez fundamentu a americké akcie stále mají potenciál. Které nejvíc?
14:08Evropské akcie na rekordu. STOXX 600 roste osmý měsíc v řadě
13:39CoreWeave zklamala provozními výsledky, přesto potvrzuje silný růstový příběh  
12:25Anthropic odmítá požadavky Pentagonu na neomezené využití své AI
12:19Rocket Lab překonává odhady. Raketa Neutron by poprvé měla odstartovat koncem 2026
12:14Block šokuje propuštěním téměř poloviny pracovní síly. Kvůli AI
10:12Duolingo hlásí silná čísla, ale slabý výhled podkopává důvěru. Cíl sto milionů denních uživatelů do 2028  
9:42Netflix sice boj o Warner Bros. prohrál, ale zvolil racionální cestu a snadno vydělal 2,8 miliardy dolarů, míní Jakub Blaha
8:59Footshop a.s.: Vnitřní informace - Footshop a.s. plánuje jmenovat Aleše Pitra do role CEO
8:47Rozbřesk: Levné čínské zboží, drahá evropská realita
8:47Paramount vítězí v boji o Warner Bros, Block místo poloviny lidí nasadí AI a ČEZ zvažuje prodej části větrných elektráren  
6:02Obavy z dopadů AI vyvolávají rozkol na evropských trzích. Analytici vidí hodnotu, investoři riziko  
26.02.2026
22:01Hlavním hybatelem v zámoří byla dnes Nvidia  
17:40Končí doba vysoké návratnosti kapitálu technologických firem?
15:59Johnsonová: Bilionové IPO SpaceX? Vysoká valuace naznačuje extrémní očekávání
14:40Trh to špatně vyhodnotil, říká Huang k výprodeji softwarových akcií

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
Acerinox SA (12/25 Q4)
Frontline PLC (12/25 Q4, Bef-mkt)
6:30Holcim AG (12/25 Q4)
7:00BASF SE (12/25 Q4)