Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
     

    Detail - články
    Fed by měl kupovat firemní dluh, říkají exguvérnéři. Nemá na to ale pravomoci

    Fed by měl kupovat firemní dluh, říkají exguvérnéři. Nemá na to ale pravomoci

    19.03.2020 5:51
    Autor: Jana Knechtlová, Patria Finance

    Americká centrální banka (Fed) by měla ochránit americkou ekonomiku před dopady koronaviru a nakupovat firemní dluhopisy. V eseji pro list Financial Times to uvedli bývalí předsedové Fedu Ben Bernanke a Janet Yellenová. Pro Fed by to znamenalo rozšíření pravomocí.

    „Intervence Fedu by mohla pomoci restartovat tu část trhu s firemním dluhem, která je pod značným stresem. Takový program by musel být pečlivě kalibrován, aby se minimalizovalo úvěrové riziko podstoupené Fedem, a nadále se poskytovala tolik potřebná likvidita takto zásadnímu trhu,“ napsali v eseji uveřejněném na webu FT.

    Fed v obavách z dopadu pandemie koroanviru na největší světovou ekonomiku již podnikl četná opatření: Dvakrát mimo řádné jednání snížil úrokovou sazbu a včera oznámil, že bude přímo od podniků nakupovat obchodní cenné papíry (commercial paper), což jsou nezajištěné dluhové papíry s kratší dobou splatnosti, které obvykle vydávají velké firmy na zajištění svých krátkodobých závazků, třeba výplatu mezd. Dalším úvěrovým nástrojem, rovněž oznámeným včera, je facilita určená pro 24 největších institucí kupujících vládní cenné papíry přímo od vlády a nikoli zprostředkovatelů. I to má zajistit pokračující tok peněz do ekonomiky. Newyorský Fed hodlá kromě toho do pátku poskytovat denní repo operace v objemu 500 miliard dolarů. Stejné injekce dodal už v pondělí a v úterý. Komerční banky během těchto operací získávají od Fedu rezervy na zajištění svých krátkodobých operací. Jako záruku za tyto peníze Fedu dávají vysoce kvalitní kolaterál, často americké vládní dluhopisy.

    Podle Bernankeho a Yellenové by Fed měl jít ještě dál. Americká centrální banka může v současné době nakupovat americké vládní dluhopisy a hypoteční cenné papíry. Nákupy korporátního dluhu a s ním spojené větší míry rizika, ke kterým vyzývají, vyžaduje souhlas amerického Kongresu.

    Oba dva bývalí předsedové nicméně upozorňují, že jiné centrální banky světa už takové pravomoci mají a britská a evropská centrální banka takovéto nákupy dokonce uskutečňují.

    Ve Spojených státech možnost rozšíření pravomocí Fedu naznačil také prezident bostonského Fedu Eric Rosengren: Fed by podle něj mohl požádat Kongres o „pravomoc nakupovat omezené množství firemního dluhu investičního stupně“, upozornili.

    „Fed musí zajistit, že hospodářská újma následkem pandemie nebude dlouhotrvající,“ napsali také oba autoři.

    Další jednání měnového výboru Fedu se mělo konat dnes večer, vzhledem ke dvěma mimořádným zasedáním centrálních bankéřů z výboru FOMC v průběhu března bylo ale zrušeno.

    Zdroj: Financial Times, CNBC, Fed

     

     

    Čtěte více:

    Trumpův boj s virem: A proč ne rovnou bilion?
    18.03.2020 14:16
    Ještě před více než týdnem americký prezident Donald Trump prohlašoval...
    Vláda podpoří podnikatele a firmy až bilionem korun. Nová nařízení kvůli koronaviru
    18.03.2020 13:25
    Vláda by mohla na základě analýz poskytnout na podporu podnikatelů a f...
    ECB je připravena podniknout další kroky na podporu eurozóny, státy EU schválily vznik nouzového fondu
    18.03.2020 14:36
    Evropská centrální banka (ECB) je připravena podniknout další kroky na...

    Váš názor
    Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
    Aktuální komentáře
    24.07.2026
    22:00Závěr týdne a další propad technologií  
    17:27Malá finská společnost a velké vlny na trzích
    16:34Chceme suverenitu a místní výrobu, slyší americké zbrojovky od vlád v Evropě
    16:27Výnos desetiletých dluhopisů míří k 4,7 %. Riziková prémie roste
    15:22Ruská centrální banka snížila základní úrok o čtvrt bodu na 14 procent
    15:03Šéf JPMorgan varuje trhy: Rizika jsou pravděpodobně větší, než si ostatní myslí
    13:25Intel překvapil nejsilnějším růstem za 15 let. Teď musí dokázat, že zakázková výroba není jen interní příběh  
    12:10Evropským akciím pomáhá levnější ropa, celkový obrázek však optimismu nenahrává  
    11:58Perly týdne: Naděje je špatná investiční strategie, probíhá finanční alchymie
    10:20Moneta se vytáhla se silnou sadou výsledků, které budou pro cenu akcií podpůrné  
    10:10Zisk Volkswagenu v pololetí klesl téměř o třetinu
    9:01Rozbřesk: Raketově rostoucí ceny plynu donutí ECB zvýšit sazby i v září
    8:31Intel navyšuje výhled tržeb, Volkswagen letos naopak počítá s jejich poklesem, evropské futures jsou smíšené  
    7:39Moneta zvýšila čistý zisk o 8,1 procenta a navýšila celoroční výhled
    7:20MONETA Money Bank, a.s.: Čistý zisk za 1. pololetí 2026 vzrostl na 3,3 mld. Kč
    6:09Eli Lilly odkládá žádost o schválení nové generace léku na hubnutí. Přípravek v klíčových studiích ale uspěl
    23.07.2026
    22:03Konflikt mezi Íránem a USA nadále eskaluje
    17:03Budování AI železnic?
    15:20ServiceNow ukázala, že na AI už umí vydělávat. Investory potěšil růst i lepší výhled  
    15:11ECB podle očekávání nechala úroky beze změn, depozitní sazba je na 2,25 procenta

    Související komentáře
    Nejčtenější zprávy dne
    Nejčtenější zprávy týdne
    Nejdiskutovanější zprávy týdne
    Kalendář událostí
    ČasUdálost
    Acerinox SA (06/26 Q2)
    SLB Ltd (06/26 Q2, Bef-mkt)
    Verizon Communications Inc (06/26 Q2, Bef-mkt)
    Volkswagen AG (06/26 Q2, Bef-mkt)
    13:00American Express Co (06/26 Q2)