Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
GfK: Nálada německých spotřebitelů se zlepšuje

GfK: Nálada německých spotřebitelů se zlepšuje

25.06.2020 8:49
Autor: ČTK

Nálada německých spotřebitelů se dál zlepšuje. Rušení omezení zavedených s cílem zabránit šíření nemoci covid-19 způsobila, že spotřebitelé ochotněji sahají do peněženek a příznivěji hodnotí i vyhlídky vývoje svých příjmů. Ukázal to průzkum, který dnes zveřejnila společnost GfK. Index nálady spotřebitelů na měsíc červenec se tak zvýšil na minus 9,6 bodu z předchozích minus 18,6 bodu.

Analytici v anketě agentury Reuters čekali zlepšení indexu na minus 12 bodů. Pokud je hodnota v záporných číslech, znamená to, že soukromá spotřeba ve srovnání se stejným obdobím loni klesne.

Pandemie podle současných odhadů stáhne Německo do nejhorší recese od druhé světové války. Vláda ve snaze podpořit oživení ekonomiky schválila dva stimulační balíčky, které chce financovat novými půjčkami. Součástí balíčků je také snížení sazby daně z přidané hodnoty (DPH) od 1. července na šest měsíců, což má zvýšit spotřebu.

"Rozsáhlá podpora poskytnutá ekonomickými stimulačními balíčky, jako je oznámené dočasné snížení DPH, je určitě faktorem, který k tomu přispěl," komentoval výsledky výzkumník GfK Rolf Bürkl.

Dílčí indexy očekávání vývoje ekonomiky i příjmů se dostaly do pozitivního pásma. To podporuje očekávání, že spotřeba se zotaví spolu s tím, jak se ekonomika a sociální život budou vracet k normálu.

Podle GfK vládní záchranný balíček za 750 miliard eur (20,1 bilionu Kč) a dodatečný stimulační program v objemu 150 miliard eur vyvolaly mezi Němci důvěru, že ekonomika se zotaví rychleji, než si původně mysleli.

Německá ekonomika je největší v Evropě a je na ní závislá řada českých firem. V prvním čtvrtletí kvůli koronavirové krizi klesla a dostala se do recese. Proti předchozím třem měsícům oslabila o 2,2 procenta, nejvíce od globální finanční krize v roce 2009. Poradní ekonomický výbor německé vlády v úterý uvedl, že za celý rok ekonomika kvůli pandemii klesne o 6,5 procenta.

 

Čtěte více:

Koronavirus tvrdě zasáhl spotřebitelskou náladu v Německu
26.03.2020 8:54
Nálada německých spotřebitelů se kvůli koronaviru prudce zhoršila. Jej...
GfK: Spotřebitelská důvěra se ve Velké Británii zřítila z útesu
06.04.2020 9:19
Spotřebitelská důvěra v Británii kvůli obavám z dopadů koronaviru zazn...

Váš názor
  •  
    25.06.2020 11:37

    to jenom tady pořád straší Maláčoví nějakou neexistující krizí.....nevšiml jsem si, že by padal konzum, ba naopak
    abc1
Aktuální komentáře
26.11.2025
22:02Technologické akcie táhnou růst, sázky na snížení sazeb udržují optimismus  
17:25Čínský paradox
15:18Traders Talk: Nasdaq otáčí trend, Alphabet míří k 4 bilionům a Novo Nordisk na horské dráze
14:48Britská ministryně financí představila návrh rozpočtu, oznámila zvýšení daní
14:06Oslabující Nvidia je už z pohledu budoucích zisků levnější než index Magnificent Seven
12:22Nové riziko na trhu se stříbrem: zásoby v Číně se propadly nejníže za deset let
11:56FT: Tempo propouštění ve Volkswagenu zpomaluje, dobrovolné odchody váznou
11:35Bankovní asociace zlepšila odhad letošního růstu HDP na 2,5 procenta
11:22Růst akcií se upevňuje, ačkoli Evropa dnes postupuje pouze pomalu  
10:32Medicare vyjednal 71% slevu na Ozempic a Wegovy. Akcie Novo Nordisk na zprávy nereagují
9:58Warner Bros. Discovery chce od zájemců vylepšené nabídky. Netflix rozptyluje antimonopolní obavy
8:53Rozbřesk: Nepřesvědčivá data data o americké spotřebě ulehčují rozhodování Fedu
8:47Kofola snížila výhled, Google dohání AI konkurenci a spotřebitelská důvěra v USA padá  
8:20Stellantis varuje: Přísné emisní limity mohou zlomit evropský autoprůmysl
6:02Co udělá Fed v prosinci?
25.11.2025
22:00Wall Street si připsala třetí rally v řadě; Google jako nový konkurent Nvidie?  
17:44Kofola hlásí pokles tržeb kvůli počasí i cukrové dani. Snižuje výhled na rok 2025
16:33Čínská současnost a poučení pro ostatní
14:59Tykačova skupina Sev.en údajně v lednu 2027 uzavře své uhelné elektrárny
14:10Alphabet míří za čtyřbilionovou tržní hodnotou

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data