Důvěra německých spotřebitelů v ekonomiku se v dubnu zlepšila, dál ale zůstává na nízké úrovni. Index institutu GfK na květen vzrostl o 3,7 bodu na minus 20,6 bodu, uvedly v dnešní zprávě instituty GfK a NIM. Vidina nástupu nové vlády kancléře Friedricha Merze podle nich zmírnila negativní efekty nové obchodní politiky Spojených států pod vedením prezidenta Donalda Trumpa.
Důvěra německých spotřebitelů v ekonomiku se mírně zlepšila už v předcházejícím měsíci, podle revidovaných údajů vzrostla o 0,2 bodu na minus 24,3 bodu. Nyní vzrostl index na minus 20,6 bodu.
"Nové směřování obchodní politiky administrativy Spojených států, která začala s oznamováním silného zvyšování cel krátce před začátkem průzkumu na počátku dubna, zjevně zatím náladu spotřebitelů v Německu trvale neovlivnilo," uvedl analytik NIM Rolf Bürkl. "Případné negativní efekty jsou pravděpodobně kompenzovány uzavřením koaličních jednání a vidinou brzkého nástupu plně akceschopné vlády," dodal.
Německá konzervativní unie CDU/CSU a sociální demokracie (SPD) se po únorových předčasných parlamentních volbách dohodly na vytvoření koaliční vlády. CDU a CSU už koaliční smlouvu schválily, dnes končí hlasování členů SPD. Pokud i oni dohodu schválí, měl by být 6. května předák CDU/CSU Merz zvolen novým německým kancléřem. Slibuje mimo jiné, že opět nastartuje růst německého hospodářství.
Německá ekonomika loni klesla podruhé v řadě, na letošek přední německé hospodářské instituty odhadují růst jen na 0,1 procenta. Minulý týden zveřejněný odhad končící německé vlády počítá dokonce s nulovým růstem, tedy se stagnací německého hospodářství. Německo má největší ekonomiku v Evropě a je na něm závislá řada českých firem.
Podle Bürkla zjevně Němce vidina nástupu nové vlády natolik uklidnila, že jsou opět ochotni více utrácet. Jestli bude tento trend pokračovat, záleží ovšem podle něj především na tom, jak se vyvine obchodní konflikt se Spojenými státy a zbytkem světa.