Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Rusko plánuje investice do rozšíření produkce vzácných kovů

Rusko plánuje investice do rozšíření produkce vzácných kovů

13.08.2020 8:33
Autor: ČTK

Rusko plánuje investice do produkce kovů vzácných zemin, které jsou důležité pro řadu odvětví, včetně zbrojního, telekomunikačního či obnovitelných zdrojů energie. Země připravila projekty, které budou vyžadovat investice nejméně za 1,5 miliardy dolarů (33,2 miliardy Kč), jejichž cílem je, aby se Rusko do roku 2030 stalo druhým největším producentem těchto kovů na světě za Čínou. Agentuře Reuters to řekl námětek ruského ministra průmyslu a obchodu Alexej Besprozvannych.

Plány Ruska jsou podobné plánům jiných zemí, například Spojených států, které se také snaží omezit svoji závislost na Číně. Ta se nyní na globální těžbě těchto kovů podílí 63 procenty a na celosvětových rezervách 37 procenty.

Prokázané rezervy vzácných kovů v Rusku činí 12 milionů tun, což je zhruba deset procent celosvětových rezerv. Vláda je ochotná podpořit i zahraničí investice.

Besprozvannych uvedl, že Rusko vypracovalo seznam 11 projektů, jejichž cílem je do roku 2030 zvýšit podíl Ruska na celosvětové produkci kovů vzácných zemin na deset procent z nynějších 1,3 procenta. Rusko nabídne investorům do těchto projektů snížení daně z těžby a také levnější půjčky.

Všech 11 projektů má zajistit, aby se Rusko do roku 2025 stalo téměř soběstačné v produkci těchto kovů a v roce 2026 začalo s jejich vývozem, dodal Besprozvannych. Do roku 2024 by produkce v Rusku měla dosáhnout 7000 tun ročně. Podle odhadů americké geologické služby USGS loni těžba v Rusku činila 2700 tun.

Kovy vzácných zemin je skupina 17 nerostů, které se používají při výrobě široké škály produktů. Jsou to převážně prvky ve spodní části Mendělejevovy tabulky, mezi které patří třeba neodym, praseodym, europium či terbium. Některé z nich se používají například při výrobě obrazovek, kde fungují jako luminofory. Jiné mají nezastupitelnou roli při výrobě laserů, bateriových článků pro hybridní a elektrické vozy nebo při výrobě systémů k produkci energie z obnovitelných zdrojů.


Čtěte více:

Reuters: OPEC a Rusko diskutují o prodloužení těžebních škrtů
01.06.2020 14:32
Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) a Rusko diskutují o prodlouže...
Ruské krácení produkce posouvá ceny ropy vzhůru
23.06.2020 16:42
K porozumění růstu cen fyzické ropy napříč Evropou je potřeba pohlédn...
Rusové v referendu hlasovali ve prospěch Putina, vládnout může do 2036
02.07.2020 10:17
Změny v ústavě, jež umožní prezidentovi Vladimiru Putinovi ještě dvojí...
Ruská plynárenská společnost Gazprom je za čtvrtletí ve ztrátě
14.07.2020 10:38
Ruská plynárenská společnost Gazprom se v letošním prvním čtvrtletí pr...
Putin: Rusko schválilo první vakcínu proti koronaviru na světě
11.08.2020 15:51
Ruské ministerstvo zdravotnictví schválilo první očkovací látku na svě...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
31.01.2026
6:02Víkendář: Jak jsou na tom nyní americké a čínské modely ve využívání umělé inteligence?
30.01.2026
22:04Výprodej bez úkrytu: ztrácejí akcie i drahé kovy  
17:33Zlevňující drahý dolar
15:48SoFi překonala očekávání trhu. Silné výsledky byly navíc posíleny výhledem na rok 2026  
15:23Výhled na výsledky Monety: Vyšší náklady stáhnou zisk, úrokové výnosy zůstávají silné  
14:19Ropní giganti Chevron a Exxon Mobil s nižším ziskem, úspory jim ale pomohly nad odhady analytiků
14:13Perly týdne: Cla platí sami Američané a na trhu se zlatem se dějí věci
14:11Evropská ekonomika zpomaluje, ale drží se. Španělsko táhne, Německo mírně ožívá, ČR zpomaluje
13:43Apple slaví rekordní Vánoce. iPhone táhne, pozornost se soustředí na marže a AI  
13:03Trump si konečně vybral. Na nového šéfa Fedu nominoval Kevina Warshe
12:42Zlato a stříbro prudce padají. Síla dolaru spustila masivní výprodej  
11:11Jméno nového šéfa Fedu možná už dnes a pozice favorita se mění. Drahé kovy prudce padají  
11:02Nezastavitelný Sandisk: po skvělých výsledcích a ještě lepším výhledu akcie rostou o dalších 20 procent
10:32Adidas překonal odhady a spouští miliardový buyback. Akcie poskočily o 5 %
9:57Jan Bureš: HDP lehce zpomaluje dynamiku, stále jsme však v „dobrých časech“
9:20Apple hlásí nejlepší čtvrtletí pro iPhone, kvůli drahým paměťovým čipům ale očekává dopad na marže
9:04Fúze Muskova impéria před IPO: SpaceX zvažuje fúzi s Teslou nebo xAI
8:58ČEZ, a.s.: Výsledek arbitráže vůči Bulharsku
8:53Rozbřesk: Dohoda EU – Mercosur jako test evropské obchodní strategie
8:53ČEZ výrazně zlevňuje, Applu vystřelily tržby a Musk zvažuje propojení SpaceX, Tesly a xAI  

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data