Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Ruské krácení produkce posouvá ceny ropy vzhůru

Ruské krácení produkce posouvá ceny ropy vzhůru

23.06.2020 16:42, aktualizováno: 23.6. 16:42
Autor: Redakce, Patria.cz

Aktualizováno

K porozumění růstu cen fyzické ropy napříč Evropou je potřeba pohlédnout směrem na východ, píše ve svém článku agentura Bloomberg. Jeden z největších světových ropných producentů snížil objemy svého vývozu černého zlata na několika leté minimum, což přispělo ke zvýšení poptávky po ostatních druzích ropy v Evropě. Jejich cena na trzích, kde se obchoduje s fyzickými barely s ropou, tak roste.

Celkové dodávky uralské ropy z ruských přístavů v Baltském a Černém moři byly na prvních 10 červencových dnů stanoveny na přibližně 880 000 barelů ropy denně, vyplývá z kalkulací agentury Bloomberg. Pokud by toto tempo vydrželo po zbytek měsíce, představoval by červenec hodnotu nejméně od roku 2008. Utahování kohoutků přichází v době snižování dodávek v rámci programu skupiny OPEC+, který cílí na eliminaci globálního přebytku ropy způsobené utlumením poptávky za koronakrize.

Cena derivátových kontraktů s ruskou ropu vzrostly na až dvoudolarovou prémii proti termínovaným kontraktům ropy brent. Během ropných výprodejí v dubnu se přitom tatáž ropa obchodovala vůči brentu s 4,50 dolarovým diskontem. Pohybuje se tak na nejsilnější relativní úrovní nejméně od roku 2015, vyplývá z dat ICE Futures Europe.

ropa komodity opec rusko

„Trh působí, že je naplno v ozdravném módu,“ říká Eugene Lindell, seniorní analytik ve společnosti JBC Energy. Snižení produkce ze strany hlavních světových těžařů a oživení poptávky je „přesně to, co trh potřebuje pro redukci skladových zásob a rebalanci,“ dodává analytik.

Producenti při krácení produkce ve snaze uklidnit trh s ropou jednali rychle, k těmto krokům se postupně přidává postupné oživení spotřeby. Data z Itálie, Španělska, Francie a Británie v posledních týdnech ukazují setrvalý růst poptávky s tím, jak se jednotlivé ekonomiky vynořují z koronavirových uzavírek.

Jedním z dopadů je, že nedostupnost uralské ropy způsobuje nadzvednutí ceny ostatních druhů ropy v Evropě. Cena severomořské ropy minulý týden poskočila po zprávě o přívalu objednávek od ropného obra Total, který dostupnost ropy dále snížil.

Zdroj: Bloomberg

 
 
 

Čtěte více:

V Evropě leží na stole pomoc za dva biliony eur
23.06.2020 14:06
Evropské státy pomáhají svým ekonomikám pomalu. Ze slíbených státních ...
SoftBank prodá za 21 miliard dolarů část podílu v T-Mobile US
23.06.2020 13:20
Japonská technologická a investiční skupina SoftBank prodá za 21 milia...
Slovensko zhoršilo výhled letošního vývoje své ekonomiky
23.06.2020 13:24
Slovenské ministerstvo financí zhoršilo výhled letošního vývoje ekonom...
V Německu zadrželi bývalého šéfa společnosti Wirecard
23.06.2020 13:49
V Německu zadrželi bývalého šéfa finanční společnosti Wirecard Marcuse...
WTO: Propad světového obchodu bude slabší, než se čekalo
23.06.2020 14:50
Světový obchod se zbožím zaznamená ve druhém čtvrtletí podle předběžný...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
05.05.2025
17:41Setkání s analytikem a makléřem Patrie již zítra v Českých Budějovicích
17:32Firmy se cel nebojí? Průzkumy ISM za duben nedopadly špatně  
16:38Burza v USA otevírá v červeném. V Evropě roste DAX a z titulů Erste po oznámení akvizice  
14:53Obchodní chaos. Trumpovo eso v rukávu, Powellova noční můra
13:07Týdenní výhled: Fed sazby nezmění, ČNB nejspíš ano. Z našich tipů reportují AMD, PLTR, UBER nebo MELI  
12:32Evropské akcie začínají týden smíšeně. Zlato se opět zvedá  
11:50ČEB, a.s.: Informace o výplatě výnosu s rozhodným dnem 4. května 2025
11:39Legendární investor Warren Buffett míří do penze. Nahradí ho Greg Abel
11:32Květnová důvěra investorů se v eurozóně zotavila po dubnových obavách o dopadech cel
11:22Hledá se nový šéf Tesly? Změnil by výrazně atraktivitu akcií?
10:38Výrobce bezpilotních letadel Primoco UAV SE oznámil výsledek prvního čtvrtletí. Čeká vytěžení certifikace dle standardů NATO do hospodaření
10:12NUPEH CZ s.r.o.: Výroční zpráva za rok 2024
9:36Erste převezme kontrolní podíl v třetí největší polské bance. Kvůli financování zruší zpětný odkup akcií v objemu 700 mil. EUR
9:10Rozbřesk: Proč se akcie vrací na úrovně před “dnem osvobození” a je to udržitelné?
9:0694letý Warren Buffett odejde do důchodu. Jeho nástupcem má být Greg Abel
8:50Trumpovy celní hrátky pokračují, Buffett odchází na odpočinek a ČEZ na volebním programu politiků  
6:29Co čeká kapitálové trhy v příštích deseti letech podle Amundi?
04.05.2025
14:44Co dělat, když se dlouhodobé dluhopisy chovají jako akcie? Postřehy Fidelity
8:31Víkendář: Prudký růst ziskovosti evropských bank jako důsledek protiinflační politiky ECB
03.05.2025
14:37PIMCO: Přichází změna investičního paradigmatu, posun k novému ale bude trvat dlouho

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
9:00CZ - CPI, y/y