Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Petr Dufek: Inflace stále nad trojkou

Petr Dufek: Inflace stále nad trojkou

10.09.2020 9:27
Autor: Petr Dufek, ČSOB

Spotřebitelské ceny se za poslední měsíc celkově nezměnily. Některé zboží sice podražilo, jiné zase zlevnilo, takže se oba tyto pohyby tentokrát vykompenzovaly. Oproti červenci tak byly levnější třeba některé potraviny nebo sezónní móda, více si zase lidé museli připlatit za PHM, nové vozy nebo dovolenou.

Meziroční inflace se dál drží nad třemi procenty, a tedy i nad horní hranicí cílového intervalu ČNB. Z předchozích 3,4 % sice symbolicky poklesla na 3,3 %, avšak vzhledem k hluboké recesi, kterou má česká ekonomika za sebou, jde stále o velmi vysoké číslo. Hledat za ním můžeme nejenom vyšší spotřební daně uvalené na tabák a alkohol, ale i draží potraviny a bydlení, které vyšší inflaci „zajišťují“ už delší dobu. Ani tentokrát proto nepřekvapí rychle zdražující elektřina nebo přetrvávající růst nájemného.

Inflační tlaky vzhledem ke svému charakteru nepolevily ani když byla ekonomika v nejhorší situaci. Na druhou stranu některé se postupně začnou rychle mírnit. Půjde především o mzdové náklady, které porostou výrazně pomaleji než třeba na začátku roku, a v neposlední řadě je možné počítat i se slabší poptávkou. Když k tomu připočteme soustavný přesun spotřebitelů do internetových obchodů, může dojít k dalšímu zostření konkurence a zmírnění inflačních tendencích ještě na přelomu roku.

V příštím roce však – pokud nedojde k nějakému zásadnímu daňovému „překvapení“ – s největší pravděpodobností inflace zamíří dokonce pod úroveň dvou procent. Jak moc a jak rychle, rozhodne i schopnost ekonomiky adaptovat se na novou koronavirovou realitu. V každém případě inflace nyní ani v nejbližších měsících nepřiměje ČNB ke změně stávajících úrokových sazeb.


Čtěte více:

Jaká je ta nejlepší inflace? A jaká bude?
03.08.2020 17:20
Kdysi jsem četl jednu studii, na jejíž název si již nepamatuji, ale je...
Komentář: Inflace v červenci poskočila na 3,4 %, prognóza ČNB prošla prvním úspěšným testem
13.08.2020 10:39
V červenci se spotřebitelské ceny zvýšily o 0,4 % a hlavní zásluhu na...
Inflace v EU i v eurozóně v červenci mírně vzrostla
19.08.2020 11:40
Meziroční růst spotřebitelských cen v Evropské unii v červenci mírně z...

Váš názor
  • a kasparci z cnb
    10.09.2020 10:58

    jsou stale spokojeni, 3 roky naprosto mimo cil a stale budou tvrdit, ze jednou nekdy bude mozna inflace nizsi, jen jim to uz nikdo neveri, tak hlavne aby jim ty rezervy eur jednou stacili az nudou branit znehodnocenou rusnokkacku
    Mike -Green D. is killing Europe
    • Re: a kasparci z cnb
      10.09.2020 13:22

      vždyť to je jejich práce, říkat žábě, že voda je vlažná, zatímco přikládají :-)
      kipak
Aktuální komentáře
13.04.2026
17:41Prémiové americké akcie a „AI“ nový normál
16:48Globální odbyt Škody Auto v prvním čtvrtletí vzrostl o 14 procent
16:31PODCAST Týdenní výhled: Válka stále nekončí a zatahuje do hry Čínu, v USA se rozjíždí výsledková sezóna  
15:04OPEC snížil kvůli válce na Blízkém východě výhled poptávky po ropě
14:00Trading akcií si zapsal druhý rekord po sobě, přesto výsledky Goldman Sachs trh nepřesvědčily. Akcie -3,7 pct v pre-marketu
12:08Hrozba eskalace posílá ropu nahoru a kazí úvod týdne akciovým investorům  
10:42Goldman Sachs hovoří o nastupujícím akciovém FOMO, EY-Parthenon o stagflačnějším prostředí
9:19Colt CZ vstupuje na Euronext Amsterdam, obchodovat se tam začne 15. dubna
9:12Rozbřesk: Vítězná strana Tisza chce do roku 2030 plnit maastrichtská kritéria
8:55ČEZ, a.s.: Vnitřní informace - Poskytnutí zajištění za závazky Rolls-Royce SMR
8:48Blokáda Hormuzského průlivu zvyšuje nervozitu investorů - ropa roste, akcie klesají  
7:49Spojené státy chtějí po nedohodě zprůchodnit Hormuz a naopak blokovat Írán. Ceny ropy rostou
7:43Maďarské volby: Tisza jasně míří k ústavní většině při nejvyšší volební účasti od pádu komunismu
5:53Hartnett: Vsaďte na komodity, v příštích letech předběhnou akcie. Dluhopisy zůstanou pozadu  
12.04.2026
9:42Víkendář: Geopolitický vývoj a ropná krize jako argument pro elektromobily
11.04.2026
9:56Víkendář: Ujíždí Spojeným státům jeden důležitý vlak?
10.04.2026
22:02Technologie drží Wall Street nad vodou: Inflace trh nerozhodila, avšak ani nesjednotila  
17:07Jak to vypadá s rotací od USA po posledních turbulentnějších týdnech?
15:30Čipový gigant TSMC měl v prvním čtvrtletí díky zájmu o AI rekordní tržby
15:18Akcie zbrojařů po rozhovoru s ukrajinským vyjednavačem oslabují. CSG se propadá o více než 6 procent

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
10:00CZ - Běžný účet, mld. Kč
16:00USA - Prodeje starších domů