Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Jaká je ta nejlepší inflace? A jaká bude?

Jaká je ta nejlepší inflace? A jaká bude?

03.08.2020 17:20

Kdysi jsem četl jednu studii, na jejíž název si již nepamatuji, ale její pozoruhodné závěry mi v paměti uvízly. V kostce totiž tvrdila, že pokud rostou ceny, lidé to berou osobně, jako nespravedlnost. Pokud ale rostou mzdy, je to interpretováno jako spravedlivý odraz naší vlastní dobré práce. S inflací to prostě není jednoduché. A jaká je z tohoto pohledu ta „správná“, či dokonce „nejlepší“?

Za prvé, permanentní nespokojenost?

Pokud by naše vnímání cenově–mzdového vývoje bylo skutečně takové, jak píšu výše, tak budeme mít špatný pocit ze stavu, kdy centrální banka perfektně dosahuje inflačního cíle ve výši 2 % a celá ekonomika je na něj nastavena, včetně 2% růstu mezd. Nebudeme totiž celou dynamiku brát jako do sebe zapadající makroekonomický vývoj, ale u mezd jako něco, co nám po právu patří, a u cen jako něco, co nám nespravedlivě ubírá.

Pokud jsme nespokojeni s jakýmkoliv růstem cen, zatímco růst mezd bereme jako spravedlivý, snad samozřejmý, nebudeme vlastně spokojeni s žádnou kombinací. Pokud by totiž růst obojího byl na nule, nebudeme si stěžovat na růst cen, ale budeme brát jako nespravedlnost, že nerostou mzdy. Pokud nastane cenově-mzdová deflace, budeme se možná radovat z poklesu cen, ale za nespravedlivý budeme považovat pokles mezd.

Za druhé, podivná očekávání?


V polovině června letošního roku byla zveřejněna nová studie, která se zabývala inflačním očekávání v Nizozemí. Inflace se v eurozóně pohybuje od roku 2013 v průměru znatelně pod 2 %. A i když ECB svůj 2% inflační cíl nevnímá symetricky, je těžké hovořit o tom, že by jej dosahovala. K tomu přidejme úvahy o deflačních, či dezinflačních tlacích a ve výsledku bychom asi nečekali, že Nizozemci obecně se budou obávat vysoké inflace. V jedné studii se ale dočteme, že přesně k tomu dochází. Podle studie totiž pro celou eurozónu reprezentativní vzorek Nizozemců čeká dlouhodobě vyšší inflaci.

Za třetí, jak se rodí hrdličky a jestřábi


Mohli bychom se domnívat, že v centrálních bankách pracují chladně uvažující ekonomické hlavy, které se nebudou podobnými behaviorálními faktory zabývat. Jejich inflační očekávání je dáno ekonomickou analýzou, rozumí vztahům mezi pohybem cen a mezd.... Ale možná bychom se i zde mýlili. Na konci června totiž byla také zveřejněna studie, která se zabývá tím, co je za jestřábími, či hrdliččími postoji jednotlivých členů vedení amerického Fedu. Závěr je jednoduchý:

Od roku 1951 platí, že postoje k monetární politice jsou u jednotlivých členů FOMC silně ovlivněny jejich vlastními osobními zkušenostmi s inflací. Pokud tedy někdo měl zkušenosti s vysokou inflací, jeho postoje, projevy a projekce budoucí inflace jsou vychýleny směrem k jestřábům. A naopak. Zkušenosti vedení FOMC jako celku pak pomáhají vysvětlovat i to, jak jsou skutečné sazby nastaveny relativně k sazbám implikovaným Taylorovým pravidlem.

Za čtvrté, jaká je nejlepší inflace?


Druhý a třetí bod v podstatě ukazují, jak moc jsme v našich očekáváních ovlivněni jinými, než racionálně ekonomickými faktory. A podle prvního bodu platí, že pokud je růst cen provázán s růstem mezd (a dlouhodobě je), tak budeme vždy nespokojeni. Spokojenost by nastala pouze v případě, že by ceny klesaly (či stagnovaly) a mzdy rostly. Teoreticky by to dlouhodoběji šlo až do bodu, kdy by firmy veškerou přidanou hodnotu vyplatily na mzdách, ale ani to by nemohlo pokračovat donekonečna.

Z tohoto „behaviorálního“ pohledu je to tedy kvůli našemu „pohledu na věc“ s nějakou ideální inflací těžké, o našich očekáváních nemluvě (ani slovo „adaptivní“ plně neodpovídá tomu, co bylo uvedeno). Řešení tedy bude mimo doménu ekonomie. A existuje. Jak je to s ideální inflací s čistě technické/ekonomické perspektivy? Uvidíme příště.

 

Čtěte více:

Inflace v eurozóně zrychlila v červnu na 0,3 procenta
30.06.2020 14:17
Meziroční tempo růstu spotřebitelských cen v eurozóně v červnu zrychli...
Petr Dufek: Pro koho je odskok inflace dobrá zpráva a pro koho ne
10.07.2020 9:27
Inflace v Česku v červnu pravděpodobně jen na chvíli vyskočila z toler...
Inflace v Británii v červnu vzrostla, čekal se pokles
15.07.2020 10:28
Meziroční tempo růstu spotřebitelských cen v Británii v červnu nečekan...
Soares: Bez devalvace nebude inflace
29.07.2020 12:34
Co spojuje Venezuelu v letech 2017–2020, Zimbabwe v letech 2018–2020, ...
Goldman Sachs: Dolar by mohl přijít o status světové rezervní měny
31.07.2020 16:49
Pozice dolaru jako světové rezervní měny začíná být v ohrožení, domnív...

Váš názor
 •  
  04.08.2020 11:49

  bohužel, čeká nás dlouhé období vysoké inflace, jako v sedmdesátých letech, kdy došlo ke zrušení zlatého standadu, se to svedlo na ropnou krizi, teď se to svede na covid, státy jsou předlužené, úroky musí zůstat dole a jedině inflace může pomoci....a to si potom spořte na důchod....
  abc1
 • Nejlepší inflace je nula
  03.08.2020 20:29

  Nejlepší inflace je přece nula, to jste nevěděl?
  • Re: Nejlepší inflace je nula
   03.08.2020 21:24

   Ne nejlepší inflace je deflace :-)
   Rookie
   •  
    04.08.2020 12:36

    Nejlepší inflace je ta, na které bohatnu. Ale to musím být na té správné straně penězovodu.
    kipak
 • správná intuice
  03.08.2020 19:03

  Ale růst mezd může být přece i důsledkem zvyšující se produktivity - i v bezinflační ekonomice by mzdy měly (pomalu) růst, aniž by rostly ceny. Tak nějak to muselo být v časech zlatého standardu. Nopak růst cen způsobený tištěním peněz nutný není, je to v podstatě nepřímá inflační daň. Jinak řečeno, růst mezd bez růstu cen je přirozený a naše intuice je správná.
  vonMises
  • ČAU LIDI!
   03.08.2020 19:32

   no jasně intuícia je to správne slovo. Samozrejme, že rast miezd može býť přece i důsledkom zvyšujucí se produktivity. Niekdě v Amerike alebo gdě. U nás rast miezd je odo mňa! Ja rozhodujem, ja dávam peniaze a ja platím mzdy. Ja zvyšujuem mzdy všetkým voličom CZ holdingu. ja pridávám úradníkom tisíce. A čo robia podnikatělia zodeji??? zdražujú všetko zdražujú zlodeji!!! ja rozdám peniaze a zlodeji okamžitě zdražujú!!! Už ani nestačím tie penize tlačiť! ja aj keď si požičiam niekoľko bilonov a rozdám ich voličom, tak podnikatělia zlodeji začnú zdražovať a zdražovať zlodeji. postavím nové tlačiarně a buděm tlačiť na tri smeny, všetkým všetko a mne dotácia, preč s kalůskom a migramtmi a budě líp.
   oradapoisson
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data