Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Fed prodloužil bankám omezení výplaty dividend a odkupu akcií

Fed prodloužil bankám omezení výplaty dividend a odkupu akcií

01.10.2020 9:38
Autor: ČTK

Americká centrální banka (Fed) prodloužila až do konce letošního roku omezení výplaty dividend a zákaz odkupu vlastních akcií, který nařídila velkým bankám a společnostem poskytujícím finanční služby. Fed ve středu večer oznámil, že tento krok má podpořit banky v době, kdy pandemie nemoci covid-19 způsobila, že miliony Američanů neplatí včas hypotéky, úvěry z kreditních karet či půjčky na nákup auta.

Centrální banka přijala původní omezení v červnu, a to v rámci každoročních zátěžových testů největších bank v zemi. Fed uvedl, že riziko dvojité recese je příliš velké, což způsobí příliš velké napětí pro rozvahy bank. Podle Fedu by se mohlo stát, že kapitál mnoha z nich se dostane pod kritickou úroveň. Omezení původně mělo přestat platit ve středu, kdy skončilo čtvrtletí. Omezení se týká 34 bank, včetně amerických aktivit několika zahraničních firem, uvedla agentura Reuters.

Americká ekonomika se nyní zotavuje z pandemie, nezaměstnanost však zůstává vysoká a miliony Američanů nemají práci. Miliony majitelů domů jsou v programu pomoci při splácení hypoték nebo požádaly o úlevu při splácení dalších půjček. Tyto úvěry jsou považovány za velmi znepokojivé a v běžném ekonomickém prostředí by mohly být odepsány.

Fed v červnu oznámil, že rozhodl o bezprecedentním kroku omezujícím výplatu dividend, když v rámci zátěžových testů zjistil, že věřitelé čelí významným kapitálových ztrátám. Podle rozhodnutí nesmějí banky vyplácet dividendy vyšší, než vyplatily ve druhém čtvrtletí, a celková částka určená k výplatě dividend nesmí překročit průměrný čistý zisk za poslední čtyři čtvrtletí. Opatření Fedu byla vytvořena kvůli tomu, aby velkým bankám zůstaly vysoké kapitálové rezervy a aby banky byly silné pro případ, že by pandemie znovu vzplanula a vyžádala si další omezení kvůli veřejnému zdraví.

Velké banky čeká koncem roku druhý pandemický zátěžový test Fedu. Jeho výsledky budou zveřejněny do konce roku. Při zatím posledních testech Fed zjistil, že věřitelé by při prudkém hospodářském poklesu způsobeném koronavirem mohli vykázat ztráty z úvěrů až 700 miliard USD (16,1 bilionu Kč). Banky by sice zůstaly funkční, některé z nich by však byly velmi blízko porušení požadavku regulátora na minimální úroveň kapitálu.


Čtěte více:

Sněmovna podpořila model výkupu elektřiny z nového bloku Dukovan
01.10.2020 8:50
Sněmovna včera v úvodním kole podpořila vládní návrh, který zavádí mod...
CZG zveřejňuje výsledky, tokijskou burzu zasáhl výpadek a futures jsou zelené
01.10.2020 8:52
Česká zbrojovka zveřejňuje výsledky za první pololetí. Zisk činil 382 ...
Rozbřesk: Rozpočet 2021 - jak se poprat se strachem z pandemie a nebezpečnými daňovými změnami
01.10.2020 9:06
Ministerstvo financí plánuje pro příští rok rozpočet s dalším mamutím ...

Váš názor
  •  
    01.10.2020 9:50

    Jen do konce letošního roku? Snad až do doby, kdy miliony Američanů budou schopni platit včas hypotéky, úvěry z kreditních karet či půjčky na nákup auta.
    Kočičák
Aktuální komentáře
19.12.2025
17:36Tentokrát stejně?
16:37J&T ARCH INVESTMENTS SICAV, a.s.: Záznam z konference pro investory
15:43Marks: Dva druhy bublin a zdraví současného akciového trhu
13:42ČNB: Bankám za tři čtvrtletí stoupl čistý zisk o 9,4 miliardy na 100 miliard Kč
13:35Mraky nad Vestas se rozfoukaly. Výrobce větrných turbín míří k nejlepšímu roku za dekádu
12:50První dodávky H200 na obzoru? Trumpova administrativa přezkoumává prodeje AI čipů Nvidie do Číny
12:07Perly týdne: Na dům nemáme, tak nakoupíme akcie?
11:04Kecky Nike v Číně neletí. Výrazný propad tamních prodejů posílá akcie o 10 procent dolů
10:23BoJ zvýšila sazby na nejvyšší úroveň za 30 let. Další růst může přijít do půl roku
9:51UNICAPITAL Invest VI a.s.: Oznámení o čtvrté výplatě úrokového výnosu, ISIN CZ0003557159
9:45UNICAPITAL Invest VI a.s.: Oznámení o čtvrté výplatě úrokového výnosu, ISIN CZ0003557167
9:29USA v roce 2026: Stabilní inflace, nižší sazby a otazníky nad Fedem
9:05Rozbřesk: Koruna zastavila oslabování. Americká inflace spadne v lednu k cíli, Fed bude pokračovat v redukci sazeb
8:54EU schválila půjčku Ukrajině, japonská centrální banka zvýšila sazby a německá spotřebitelská důvěra prudce klesá  
8:50J&T Global Finance XI., s.r.o: Oznámení o deváté výplatě úrokového výnosu
6:03Investiční výhled 2026: Shrnutí  
18.12.2025
17:21Jakou logikou se nyní řídí trh, odkupy a IPO?
16:55Jan Bureš: ČNB ponechává sazby beze změny, ale mírní jestřábí rétoriku
16:31Německo v roce 2026: Pomalý růst a tlak na konkurenceschopnost
15:57Dominik Rusinko: ECB stále „in a good place“. V roce 2026 sazby zřejmě měnit nebude

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
JP - Základní O/N úroková sazba
16:00USA - Index spotř. důvěry Mich. university
16:00USA - Prodeje starších domů