Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Polská centrální banka zvyšuje úrokové sazby o nečekaně výrazných 75 bps

Polská centrální banka zvyšuje úrokové sazby o nečekaně výrazných 75 bps

03.11.2021 16:14, aktualizováno: 3.11. 16:46
Autor: Redakce, Patria.cz

Aktualizováno

Polská centrální banka ve středu zvýšila svou hlavní úrokovou sazbu o překvapivě razantních 75 bazických bodů na 1,25 procenta, uvedla banka, která tak reaguje na prudce zrychlující inflaci. Zvýšení úroků je výraznější, než očekával trh.

Analytici oslovení v průzkumu Reuters očekávali zvýšení o 50 bazických bodů, přičemž utažení o 75 bodů nepředpověděl žádný ze 23 dotázaných. Banka dále zvýšila lombardní sazbu o 75 bazických bodů na 1,75% a depozitní sazbu zvedla stejnou měrou na 0,75% z předchozích 0,0%.

Meziroční míra inflace v Polsku v říjnu podle odhadu tamního statistického úřadu činila 6,8 procenta a proti září se zvýšila o jeden procentní bod. Inflace se tak nachází vysoko nad cílovým rozpětím centrální banky, které činí 1,5 až 3,5 procenta. Analytici navíc očekávají další růst, a to na sedm až osm procent.

Polská centrální banka si zachovávala opatrný postoj až do minulého zasedání na začátku října, kdy jako poslední v regionu i ona zahájila cyklus měnové politiky a připojila se tak k centrálním bankám v Česku a Maďarsku. Základní úrok banky v říjnu stoupl na půl procenta z rekordního minima 0,1 procenta.

Česká národní banka (ČNB) koncem září zvýšila svou základní úrokovou sazbu o 0,75 procentního bodu na 1,5 procenta. Jde o nejvýraznější nárůst sazby od roku 1997. ČNB svou základní úrokovou sazbu zvýšila také v červnu a v srpnu, a to vždy o čtvrt procentního bodu.

Další zasedání bankovní rady ČNB se bude konat ve čtvrtek. Podle odhadů většiny analytiků oslovených ČTK zvýší rada úrokové sazby o 0,5 procentního bodu. Někteří nevylučují stejně jako v září růst až o 0,75 procentního bodu.

Třídenní graf EUR/PLN:

zloty euro

Zdroj: Reuters, čtk, patria.cz


 
 
 

Čtěte více:

Jak změnit fiskální pravidla pro Evropu? Podle ekonoma mají zahrnovat i vývoj investic k HDP
03.11.2021 14:26
V Evropě se uvažuje o tom, zda znovu obnovit platnost existujících fis...
Je velmi nepravděpodobné, že ECB příští rok zvýší sazby, řekla dnes Lagardeová. Výhled inflace zůstává utlumený
03.11.2021 13:02
Podle prezidentky Evropské centrální banky (ECB) Christine Lagardeové ...

Váš názor
  •  
    03.11.2021 16:24

    jo, není to dlouho, jak tu byl článek o holubici polské centrální banky, jak musí podporovat ekonomiku..... tenkrát jsem si říkal, že jsou taky ti centrální bankéři cinklí na hlavu jako u nás Michl s Dědkem.....ono ti centrální bankéři žijí asi v uzavřené bublině a jsou úplně mimo
    abc1
Aktuální komentáře
27.11.2025
18:15Trhy se zatím chovají podobně, jako po roce 1997…
15:25DoubleLine Capital: Dluhopisy jsou hodně zranitelné, akcie tak maximálně na 40 % portfolia
14:58FT: Čínské firmy trénují modely AI v cizině, aby měly přístup k čipům od Nvidie
14:39UNICAPITAL Invest VI a.s.: Oznámení o třetí výplatě úrokového výnosu
13:42Alibaba rozšiřuje nabídku produktů poháněných AI. Spustila prodej chytrých brýlí
13:22Doosan Škoda Power zmodernizuje další blok Elektrárny Opatovice
12:23Průzkum ČSOB: Optimismus firem a podnikatelů je na 3,5letém maximu
12:00Apple letos po 14 letech dodá více smartphonů než Samsung. Vedení si má udržet i v dalších letech
11:42UniCredit Bank Czech Republic and Slovakia, a.s.: Oznámení výplaty úrokového výnosu z hypotečních zástavních listů, ISIN XS2188802404
10:01Levné čínské automobilové součástky zaplavují německý trh
9:41Německý sportovní gigant na prodej. O Pumu je zájem v Číně, akcie rostou o 14 procent
8:48Rozbřesk: Německo razantně zlevní energie průmyslu. Oslabí konkurenceschopnost ČR?
8:41V USA dnes zavřeno, evropské futures bez výraznějších pohybů  
6:29Gundlach: Za čtyřicet let investování jsem se vcelku dvanáct let mýlil, na neveřejných trzích rostou tenze
26.11.2025
22:02Technologické akcie táhnou růst, sázky na snížení sazeb udržují optimismus  
17:25Čínský paradox
15:18Traders Talk: Nasdaq otáčí trend, Alphabet míří k 4 bilionům a Novo Nordisk na horské dráze
14:48Britská ministryně financí představila návrh rozpočtu, oznámila zvýšení daní
14:06Oslabující Nvidia je už z pohledu budoucích zisků levnější než index Magnificent Seven
12:22Nové riziko na trhu se stříbrem: zásoby v Číně se propadly nejníže za deset let

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
9:00CZ - HDP, y/y
14:00DE - Harmonizovaný CPI, y/y