Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Allianz si dala stranou 3,7 miliardy eur kvůli právním sporům v USA, snížilo jí to loňský zisk. Akcie klesly

Allianz si dala stranou 3,7 miliardy eur kvůli právním sporům v USA, snížilo jí to loňský zisk. Akcie klesly

18.02.2022 8:24, aktualizováno: 18.2. 10:51
Autor: ČTK

Aktualizováno

Německá pojišťovna Allianz se rozhodla vytvořit si rezervu 3,7 miliardy eur (zhruba 90 miliard Kč) kvůli právním sporům ve Spojených státech souvisejícím s kolapsem jejích investičních fondů označovaných jako Structured Alpha. Toto rozhodnutí snížilo její loňský čistý zisk o 2,8 miliardy eur. Allianz, která je největší pojišťovnou v Evropě z hlediska tržní hodnoty, tak loni hospodařila s čistým ziskem 6,6 miliardy eur (160,9 miliardy Kč), což je proti předchozímu roku pokles o 2,9 procenta. Akcie dnes na burze ve Frankfurtu nad Mohanem oslabují.

Investoři, kteří do fondů Structured Alpha vložili peníze, požadují v USA odškodné kolem šesti miliard eur. Fondy utrpěly těžké ztráty poté, co šíření koronaviru v únoru a březnu 2020 způsobilo rozsáhlé výkyvy na akciových trzích, napsala agentura Reuters.

Hodnota některých těchto fondů se propadla o více než 80 procent. Investoři ve svých žalobách tvrdí, že Allianz se při správě těchto fondů nedržela stanovené strategie a nereagovala odpovídajícím způsobem na vývoj na trzích. Případem se zabývají rovněž americké ministerstvo spravedlnosti a Komise pro cenné papíry a burzy.

Firma upozornila, že "nelze spolehlivě odhadnout", jak soudní spory v USA dopadnou. Uvedla rovněž, že počítá s dalšími náklady, než se tato záležitost definitivně vyřeší.

Allianz kvůli tvorbě rezerv zaznamenala ve čtvrtém čtvrtletí čistou ztrátu 292 milionů eur po zisku 1,8 miliardy před rokem. Firma už dříve uvedla, že se proti nárokům investorů bude energicky bránit. Ředitel pojišťovny Oliver Bäte ale připustil, že "ne všechno bylo při správě majetku dokonalé".

Mnichovská společnost Allianz je největší pojišťovnou v Evropě a patří mezi největší správce majetku na světě. Allianz působí i v České republice, na místní trh vstoupila v roce 1993 a postupně si vybudovala pozici jedné ze tří největších pojišťoven. Její podíl na českém trhu se pohybuje kolem deseti procent.

"Navzdory problémům v roce 2021 prokázala Allianz odolnost a schopnost se přizpůsobit," uvedl ředitel pojišťovny Oliver Bäte. "Máme rekordní provozní zisk, dosahujeme vysokého růstu v pojištění života a zdraví a také ve správě majetku," dodal. Výnosy pak za loňský rok vzrostly o 5,7 procenta na 148,5 miliardy eur.

Akcie Allianz dnes dopoledne ztrácely zhruba 1,9 procenta na 219 eur. Hlavní index frankfurtské akciové burzy DAX tou dobou odepisoval průběžné intradenní zisky a pohyboval se na červené nule u hodnoty 15 260 bodů

Vývoj akcií Allianz na burze ve Frankfurtu za posledních 5 let do 13. února v porovnání s indexem DAX (červeně):

11 

Zdroje: ČTK, Patria.cz

Foto: allianz.com


Čtěte více:

Finanční majetek domácností podle Allianz roste, na každého Čecha připadá 549 tisíc
07.10.2021 16:29
Celosvětová hodnota hrubého finančního majetku domácností se v loňském...
5G technologie jako sázka na udržitelnost
18.02.2022 6:06
Investování do sítí 5G a s ním související průmyslová automatizace je ...
Tržby Palantiru překonaly konsensus, výhled provozní marže je ale zklamáním
17.02.2022 15:06
Tržby vyrostly o 35 % yoy na 430 mil. USD a o 20 mil. USD překročily...
Walmart loni zvýšil provozní zisk o 15,1 procenta, letos čeká další růst zisku
17.02.2022 15:17
Americká společnost Walmart v uplynulém roce zvýšila provozní zisk o 1...
Potravinářský kolos Nestlé zvýšil zisk o 38 procent, varuje před dopady rostoucích nákladů
17.02.2022 16:41
Švýcarská potravinářská společnost Nestlé v loňském roce zvýšila čistý...
Uspokojivá čísla od Applied Materials vysílají smíšené signály
17.02.2022 17:22
Kvartální čísla i výhled Applied Materials na F2Q22 splnily konsensus ...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
20.12.2025
0:16Česká zbrojovka získala zakázku od německé armády, vybrala si její pistoli jako novou služební zbraň
19.12.2025
23:03HARDWARIO očekává za letošek překročení 100 milionů korun tržeb. Zásadně tak překoná plán
22:01S&P 500 pokračoval v růstu na „Triple Witching“ den  
17:36Tentokrát stejně?
16:37J&T ARCH INVESTMENTS SICAV, a.s.: Záznam z konference pro investory
15:43Marks: Dva druhy bublin a zdraví současného akciového trhu
13:42ČNB: Bankám za tři čtvrtletí stoupl čistý zisk o 9,4 miliardy na 100 miliard Kč
13:35Mraky nad Vestas se rozfoukaly. Výrobce větrných turbín míří k nejlepšímu roku za dekádu
12:50První dodávky H200 na obzoru? Trumpova administrativa přezkoumává prodeje AI čipů Nvidie do Číny
12:07Perly týdne: Na dům nemáme, tak nakoupíme akcie?
11:04Kecky Nike v Číně neletí. Výrazný propad tamních prodejů posílá akcie o 10 procent dolů
10:23BoJ zvýšila sazby na nejvyšší úroveň za 30 let. Další růst může přijít do půl roku
9:51UNICAPITAL Invest VI a.s.: Oznámení o čtvrté výplatě úrokového výnosu, ISIN CZ0003557159
9:45UNICAPITAL Invest VI a.s.: Oznámení o čtvrté výplatě úrokového výnosu, ISIN CZ0003557167
9:29USA v roce 2026: Stabilní inflace, nižší sazby a otazníky nad Fedem
9:05Rozbřesk: Koruna zastavila oslabování. Americká inflace spadne v lednu k cíli, Fed bude pokračovat v redukci sazeb
8:54EU schválila půjčku Ukrajině, japonská centrální banka zvýšila sazby a německá spotřebitelská důvěra prudce klesá  
8:50J&T Global Finance XI., s.r.o: Oznámení o deváté výplatě úrokového výnosu
6:03Investiční výhled 2026: Shrnutí  
18.12.2025
17:21Jakou logikou se nyní řídí trh, odkupy a IPO?

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
JP - Základní O/N úroková sazba
16:00USA - Index spotř. důvěry Mich. university
16:00USA - Prodeje starších domů