Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Studie: Objem fúzí a akvizic byl loni v regionu nejvyšší od roku 2016

Studie: Objem fúzí a akvizic byl loni v regionu nejvyšší od roku 2016

25.02.2022 8:50
Autor: ČTK

Celková hodnota fúzí a akvizic v regionu střední a východní Evropa loni stoupla o 37 procent na 66,5 miliardy eur (zhruba 1,7 bilionu korun), což je nejvyšší hodnota od roku 2016. Počet transakcí loni meziročně stoupl o 30 procent na 872. V samotném Česku loni díky prodeji české antivirové firmy Avast koncernu NortonLifeLock za 6,6 miliardy eur objem fůzí a akvizic skokově stoupl o 358 procent na 10,3 miliardy eur (zhruba 257 miliard Kč). Prodej Avastu byl přitom loni největší regionální transakcí. Vyplývá to ze studie, kterou připravila společnost Mazars ve spolupráci s nezávislým poskytovatelem datových služeb pro fúze a akvizice Mergermarket.

Mezi čtyři největší země z hlediska objemu transakcí loni patřilo Polsko s 185 transakcemi, Rusko se 143 obchody, Rakousko se 119 transakcemi a Česká republika s 86 obchody. V Rusku objem fúzí a akvizic loni činil 20 miliard eur, tedy o 13 procent více než v roce 2020. Polsko, Rakousko a Česká republika obsadily druhé, třetí a čtvrté místo.

V Česku další významnou transakcí byl loni nákup internetových obchodů Mall Group a kurýrní služby Wedo polskou firmou Allegro za 925 milionů eur. Ve finančním sektoru bylo nejvýznamnější spojení Monety Money Bank a Air Bank za 992 milionů eur.

"Rok 2021 v kontextu střední a východní Evropy, respektive České republiky překypoval transakční aktivitou. Sektorovými tahouny byly mimo tradiční průmyslovou výrobu služby, zejména technologie, nemovitosti a energetika. Přes existující významná rizika a nerovnováhy v evropských ekonomikách stále zaznamenáváme i na počátku roku 2022 v České republice enormní investorský apetit," uvedl Lukáš Hruboň zodpovědný za transakční oddělení Mazars v České republice.

Mazars je mezinárodní společnost poskytující auditorské a poradenské služby.


Čtěte více:

Čína je podle Financial Times připravena změkčit dopady sankcí uvalených na Rusko
24.02.2022 15:31
Čína je připravena změkčit dopady sankcí uvalených na Rusko kvůli napa...
Wall Street válka nevykolejila. Nasdaq +3,34 %
24.02.2022 22:02
US indexy z počátku obchodovaly v návaznosti na události na Ukrajině v...
Avast reportoval výsledky, Západ uvaluje přísnější sankce na Rusko a Fed se drží scénáře navyšování sazeb
25.02.2022 8:50
Avast oznámil výsledky za fiskální rok 2021. Společnost Belviport Trad...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
08.03.2026
10:12Víkendář: Je to jen začátek…
07.03.2026
15:28BNP Paribas a Morgan Stanley uvádí zelený dluhopis proti tání ledovců
10:08Víkendář: Umělá superinteligence je tu
06.03.2026
22:02Wall Street pod tlakem: drahá ropa a slabá data z trhu práce srážejí indexy  
18:37Není rotace jako rotace
16:22Pale Fire Financing a.s.: Oznámení o deváté výplatě úrokového výnosu
15:35Verdad Capital: Obavy z neobchodovaných půjček a private equity jsou namístě
15:21Po slibném startu brzda. Americký trh práce překvapil propadem a staví Fed před dilema
13:52Perly týdne: Bod zvratu a boje v již skončených válkách
12:56ČEZ, a.s.: Oznámení o výplatě úrokového výnosu
12:13Tykačův Belviport navýšil podíl v ČEZ na tři procenta
12:02Oracle zpomaluje nábor a propustí tisíce zaměstnanců. Investice do AI datacenter tlačí cash flow do záporu  
11:41Íránská krize zastiňuje data. Akcie doufají v rychlé řešení, dluhopisy vidí problémy  
10:26Mzdy ke konci roku rostly rychleji zejména díky energetice a službám
10:10Hormuzský průliv se zastavil. Tankery stojí, cena ropy Brent stagnuje
8:55Hormuz stojí, trhy vyčkávají. Evropa ale otevře v zeleném  
8:53Rozbřesk: Česko snižuje výdaje na obranu. Kdy přijde Trumpův hněv?
6:30Clough: Vracíme se do dezinflačního období s velmi nízkými sazbami
05.03.2026
22:00Trhy v pokračujícím konfliktu na blízkém východě stále pod tlakem  
17:22Co dovede riziková prémie?

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data