Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Tabák meziročně navýšil zisk. Navrhuje vyplatit dividendu 1 310 korun za akcii

Tabák meziročně navýšil zisk. Navrhuje vyplatit dividendu 1 310 korun za akcii

28.03.2023 8:42, aktualizováno: 28.3. 9:17
Autor: Redakce, Patria.cz

Aktualizováno

Tabák Philip Morris ČR reportoval za loňský rok čistý zisk ve výši 3,63 mld. . Oproti loňskému roku narostl o 3,4 % a zisk na akcii se vyšplhal na 1 324 . Tržby bez spotřební daně a DPH narostly meziročně o 11 % na 20,95 mld. z loňských 18,87 mld. . Klesl ale provozní zisk, a to o 2,8 % meziročně na 4,24 mld. z předchozích 4,37 mld. . Akcie po otevřením trhu rostou o 0,45 %.

"Ačkoli naše výkonnost v roce 2022 byla ovlivněna náročným provozním prostředím, včetně války na Ukrajině nebo tlaky vyvolanými narušením dodavatelských řetězců či globální inflací, prostředí vysokých úrokových sazeb nám zároveň umožnilo dosáhnout nárůstu úrokových výnosů z krátkodobých půjček spřízněným stranám a celkově dosáhnout zvýšení čistého zisku oproti roku 2021," stojí ve zprávě Philip Morris ČR. 

Zisk z provozní činnosti ve výši 4,2 miliardy poklesl o 2,8 % (v porovnání s předchozím rokem), a to zejména v důsledku vyšších podnikových investic, na které měla vliv i inflace. Při vyloučení vlivu měnového kurzu se provozní zisk snížil o 1,4 %.

Na základě finančních výsledků navrhne představenstvo společnosti Philip Morris ČR a.s. výplatu hrubé dividendy ve výši 1 310 Kč, tedy stejně jako za rok 2021. Návrh na výplatu dividendy byl přezkoumán a schválen dozorčí radou společnosti a bude předložen ke schválení akcionářům na valné hromadě, která se uskuteční dne 28. dubna 2023 v Kutné Hoře.

Konsolidované tržby bez spotřební daně a DPH se zvýšily o 11,0 % neboli 2,1 miliardy (v porovnání s předchozím rokem) na 20,9 miliardy , zejména díky vyšším prodejům tabákových náplní a zařízení IQOS a lil SOLID a příznivému vývoji cen portfolia tabákových výrobků určených ke kouření ve výši 3,3 miliardy . Při vyloučení vlivu měnového kurzu se konsolidované tržby bez spotřební daně a DPH zvýšily o 12,4 %. Mírný pokles z 11,5 miliardy ks v roce 2021 odráží pokles trhu s cigaretami, který je významně kompenzovaný růstem spotřeby zahřívaných tabákových výrobků.

1

Tržby za výrobní služby vzrostly o 8,4 % (v porovnání s předchozím rokem) na 2,4 miliardy . Důvodem je především vyšší objem exportní výroby v Kutné Hoře ovlivněný pozastavením výrobního závodu PMI v Charkově.

Odhadovaný kombinovaný tržní se v Česku snížil o 1,7 procentního bodu (v porovnání s předchozím rokem) na 40,1 %. Snížení bylo způsobeno poklesem podílu cigaret o 4,0 procentního bodu z důvodu pokračujícího přechodu dospělých kuřáků na bezdýmné alternativy, omezení výroby vlivem války na Ukrajině a ukončení výroby cigaret značky Philip Morris a jejího sloučení se značkou Chesterfield. Nárůst podílu zahřívaných tabákových výrobků o 2,3 procentního bodu odráží dynamiku trhu, která je ovlivněna spotřebiteli poptávajících bezdýmné alternativy. "Ačkoli rychle rostoucí ceny energií a dalších komodit měly a mají významný dopad na kupní sílu domácností, nezaznamenali jsme během roku 2022 významný dopad na poptávku po našich produktech," uvádí zpráva Philip Morris ČR.

Z pohledu obchodní činnosti bylo nejvýznamnější událostí uplynulého roku uvedení významné novinky v portfoliu bezdýmných alternativ IQOS ILUMA a k ní určených tabákových náplní TEREA ve druhé polovině listopadu na český i slovenský trh. IQOS ILUMA, která využívá průlomovou technologii indukčního ohřevu Smartcore Induction System, se stala vlajkovou lodí portfolia zařízení na nahřívaný tabák. S příchodem této novinky byl následně ukončen prodej zařízení IQOS 3 DUO, celé portfolio tabákových příchutí HEETS, které bylo v průběhu minulého roku rozšířeno už na dvanáct variant, je však pro uživatele tohoto zařízení i zařízení předchozích generací s čepelí nadále v prodeji. Už v červnu byla na slovenský trh uvedena další novinka, a sice nejpokročilejší elektronická cigareta IQOS VEEV se širokým portfoliem náplní VEEV. Zároveň byla představena řada nových příchutí do elektronických cigaret VEEV i tabákových náplní Fiit pro zařízení lil SOLID.

"Po výrazném zvýšení sazeb spotřební daně v letech 2020 a 2021 došlo v roce 2022 k relativně mírnému zvýšení sazeb spotřební daně z tabákových výrobků. Výsledkem je mírný nárůst cen ve většině kategorií tabákových výrobků s minimálními nepříznivými dopady na poptávku. Vzhledem k současné ekonomické situaci by výrazné zvýšení sazeb spotřební daně (jak bylo vidět v letech 2020 a 2021) mohlo vést k dalšímu poklesu domácí poptávky po cigaretách, nárůstu přeshraničních nákupů českých spotřebitelů v zemích s levnějšími cigaretami, k poklesu nákupů zahraničních turistů v České republice nebo k nárůstu poptávky po nelegálních výrobcích," očekává společnost.

Zdroj: Philip Morris ČR, Reuters, Bloomberg


 
 
 

Čtěte více:

Philip Morris získal přes 90 procent firmy Swedish Match, chce ji stáhnout z burzy
29.11.2022 14:27
Nadnárodní tabákový gigant Philip Morris International (PMI), který vy...
Akciové a ETF bestsellery 2022 podle klientů Patria Finance
20.01.2023 13:32
Jaké akcie a ETF jsou nejvíce vyhledávány českými investory a proč? N...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
29.05.2023
17:31Co s ČEZ? A kam bez ČEZu? Online konference Patria Finance s analytiky, experty i Michalem Šnobrem 7. 6. od 15:00
17:16Evropské dluhopisy dnes zabraly, zatímco akcie zůstaly v červeném  
17:12Co trhy chtějí od Tesly a co od firem jako Ford, či GM?
17:09HN: Přerovskou Meoptu koupí nadnárodní investiční fond Carlyle Group
16:36AMISTA investiční společnost, a.s.: FOCUS INVEST, investiční fond s proměnným zákl. kapitálem, a.s. Výroční zpráva 2022
14:48El-Erian: Spory o dluhový limit poškozují Spojené státy, trhy se přenastavují na další růst sazeb
14:20Česko v zimě splnilo cíl EU, spotřebu elektřiny ve špičce snížilo o 6,5 procenta
12:47Evropu překvapivě opouští dobrá nálada, Amerika dnes slaví svátek  
12:43Týdenní výhled: Dohoda o dluhovém stropu míří do Kongresu, očekávané sazby Fedu se posouvají výš  
11:52Ziskovost výrobců automobilů se snižuje, zjistila analýza společnosti EY
10:49Reinhart: Pauza ve zvedání sazeb je nereálná myšlenka
9:22Rozbřesk: Co německá recese znamená pro Česko?
8:57Dohoda o navýšení dluhového stropu v USA vede trhy výše, v USA dnes svátek  
8:45Biden s republikány dosáhl finální dohody na zvýšení dluhového stropu USA
7:34Jsou Češi černí pasažéři ekonomického systému? Proč nám tak málo vadí dvouciferná inflace? Podcast MakroMixér s Mojmírem Hamplem
28.05.2023
10:07Víkendář: Fed nesmí signalizovat, že je hotov
27.05.2023
15:45Relativní návratnost technologií na historických rekordech. Relativní valuace na historickém standardu
8:44Víkendář: Bankovní systém musí být skutečně odolný, ne pouze iluzí stability
26.05.2023
22:00Technologie vytáhly Nasdaq na roční maxima; řešení dluhového stropu se přiblížilo  
17:31Akcie rostou na zprávách o blízkosti dohody o dluhovém stropu  

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data