Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
     

    Detail - články
    ECB zvýšila Societe Generale požadavky na rezervy

    ECB zvýšila Societe Generale požadavky na rezervy

    01.12.2023 13:14
    Autor: ČTK

    Evropská centrální banka (ECB) klade na francouzský finanční ústav Société Générale přísnější požadavky, aby měla lépe pod kontrolou rizika. Požadavek na povinné minimální rezervy jí u klíčového ukazatele na příští rok zvýšila na 10,22 procenta objemu kapitálu z dosavadních 9,36 procenta. Société Générale dosavadní požadavky s rezervou plní.

    Société Générale je třetí největší bankou ve Francii s akciemi na veřejných trzích. V České republice vlastní Komerční banku. ECB se rozhodla požadavek na minimální rezervy zpřísnit v rámci procesu SREP. Ten vyhodnocuje rizika, jimž čelí velké instituce, a navrhuje požadavky na solventnost a opatření v oblasti dohledu, které musejí banky v nadcházejícím roce dodržovat.

    Zvýšený práh ECB stanovila pro svůj nejpřísnější ukazatel solventnosti nazývaný Common Equity Tier 1 (CET1). Přísnější požadavek začíná platit od 1. ledna 2024.

    "Jejich ukazatel CET1 zůstává výrazně nad minimálními požadavky," řekl agentuře Reuters analytik, který si nepřál být jmenován. "Ve svém strategickém plánu skupina uvedla, že ke konci roku 2026 po zavádění pravidel Basel 4 usiluje o CET1 na úrovni 13 procent," dodal. Pravidla označovaná Basel 4 dál zpřísňují proces vyhodnocování rizik v bankách.

    Ke konci letošního září měla Société Générale ukazatel CET1 na hodnotě 13,3 procenta. To znamená, že bez problémů plnila nejen dosavadní požadavky, ale i ty přísnější, které teprve začnou platit.

    Zpřísnění požadavků na kapitálovou přiměřenost znamená, že banky musejí v rezervách držet více kapitálu. Tím se jim zvyšují provozní náklady a potenciálně klesá jejich schopnost generovat vyšší návratnost vlastního kapitálu. Cílem regulátorů je však posílit finanční stabilitu bankovního systému a snížit riziko platební neschopnosti bank.

    ECB zvýšila minimální požadavky i pro španělské banky.

     

    Čtěte více:

    Banka Société Générale se ve druhém čtvrtletí vrátila k zisku
    03.08.2023 9:23
    Francouzský finanční ústav Société Générale, který v České republice v...

    Váš názor
    Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
    Aktuální komentáře
    27.07.2026
    16:36Prodej aut vyrobených v Číně v pololetí v ČR vzrostl o 88 procent na 7500 vozů
    16:35PODCAST Týdenní výhled: USA a Írán přerušily boje, Fed nechá sazby beze změny a big tech hlásí výsledky  
    16:10Předhánění Spojených států, japonská minulost a čínská budoucnost
    14:44Morgan Stanley vidí další fázi AI boomu. Tentokrát na ní mohou vydělat firmy, které ji zavádí  
    12:10Přerušení bojů v Íránu dodalo trhům optimismus do začátku týdne  
    11:43Podnikatelská nálada v Německu se v červenci opět zlepšila, uvedl institut Ifo
    11:04Invesco: Zlato zažilo nejhorší čtvrtletí za více než dekádu. To ale nemusí znamenat konec býčího příběhu
    10:30Shein se propadl do ztráty. Trumpova cla zasáhla byznys levné módy před vstupem na burzu
    9:14Rozbřesk: Rok od podepsání obchodního příměří připomínají transatlantické obchodní vztahy mexickou telenovelu
    8:58Čínský čipový gigant CXMT při burzovním debutu vystřelil přes 500 %. Překonal i největší banku země
    8:53ČEZ chystá nové větrné parky, Nvidia možná podpoří OpenAI  
    6:07Chanos: Energie je dostatek, do bodu přehodnocení AI investic se dostaneme během 12 měsíců
    26.07.2026
    15:19Nastává opět základní investiční chyba?
    8:45Víkendář: Fed by měl reagovat na ropné šoky, USA od nich nejsou úplně izolovány
    25.07.2026
    15:15Chanos: Spekulace a rostoucí nabídka nových akcií nejsou pro trh dobrým znamením
    8:38Víkendář: Světová ekonomika a klíčová místa v mořích a oceánech
    24.07.2026
    22:00Závěr týdne a další propad technologií  
    17:27Malá finská společnost a velké vlny na trzích
    16:34Chceme suverenitu a místní výrobu, slyší americké zbrojovky od vlád v Evropě
    16:27Výnos desetiletých dluhopisů míří k 4,7 %. Riziková prémie roste

    Související komentáře
    Nejčtenější zprávy dne
    Nejčtenější zprávy týdne
    Nejdiskutovanější zprávy týdne
    Kalendář událostí
    ČasUdálost
    10:00DE - Index podnikatelského klimatu Ifo
    14:30USA - Objednávky zboží dlouh. spotřeby, m/m