Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Rozbřesk: Zohlední Fed v prognóze stále vysokou inflaci a posun potenciálu?

Rozbřesk: Zohlední Fed v prognóze stále vysokou inflaci a posun potenciálu?

20.03.2024 9:00
Autor: Jan Bureš & Jan Čermák & Dominik Rusinko, Patria Finance a ČSOB Finanční trhy

Tak trochu ve stínu včerejšího historického rozhodnutí Bank of Japan ukončí dnes večer své zasedání Fed. Americká centrální banka sice nebude měnit nastavení měnové politiky, ale i tak se trhy mohou dočkat informací, které zvýší volatilitu. A to možná více, než tomu bylo po rozhodnutí Bank of Japan včera ráno.

Alfou a omegou výstupů z večerního zasedání Fed by měla být nová (konsensuální) kvartální prognóza. V rámci ní bude v první řadě ostře sledovaná odhadovaná trajektorie úrokových sazeb. Připomeňme, že v prosincové prognóze byla mediánová shoda na tom, že by Fed měl letos snížit úrokové sazby celkem třikrát a příští rok dále čtyřikrát (o 25bps). Trh přitom bude velmi pečlivě vyhodnocovat, zdali se tento postoj nezměnil. Záminkou, proč by se tak mělo stát, by přitom mohly být revize jak růstu, tak především inflace pro rok 2024. Zejména v případě inflace by mohlo jít o citlivou záležitost, neboť ve hře je zvýšení odhadu jádrové inflace (PCE) z 2,4 % na 2,5 %. To by byl jednoznačně jestřábí signál, který by avizoval, že Fedem preferovaný inflační index se ani letos nepodaří snížit na 2,0 %.

Dlouhý konec výnosových křivek napříč globálními trhy pak může být zasažen i dalším výstupem z nové úrokové prognózy, která zohlední často zmiňovaný argument, že růst americké ekonomiky (díky AI a vyšší migraci) operuje na hladině s vyšším potenciálem, jemuž by měla odpovídat i vyšší úroveň dlouhodobé rovnovážné sazby (pro Fed Funds). V současnosti je americkými centrálními bankéři rovnovážná sazba odhadována na 2,5 % a vůbec by nás nepřekvapilo, kdyby byl tento parametr posunut výše (zřejmě jen opatrně na 2,62 %).

A konečně šéf Fedu J. Powell by měl, alespoň verbálně, na tiskové konferenci sdělit, jak vedení centrální banky smýšlí, pokud jde o řízené scvrkávání bilance. Připomeňme, že Fed stále prodává do trhu dluhopisy za 95 mld. dolarů za měsíc, což je druhá noha americké monetární restrikce. Powell zřejmě trhům oznámí, že formální debata o zpomalení tempa této restrikce uvnitř Fedu byla zahájena. Otázkou však je, zdali s ohledem na stále příliš vysoká inflační čísla bude chtít Fed vyslat již nyní holubičí signál v tom smyslu, že k oficiálnímu oznámení o zpomalení prodejů dluhopisů může dojít již v květnu.

Z výše popsaného je evidentní, že dnešní zasedání Fedu nemusí být vůbec nudné a o překvapení nemusí být nouze.

TRHY

Koruna

Koruna během včerejšího obchodování znovu mírně ztrácela a posunula se k hladině 25,30 EUR/CZK. Hlavní událostí dnešního dne je zasedání ČNB, od kterého očekáváme pokles úrokových sazeb o 50bps (podobně jako peněžní trh a analytici). Bankovní rada bude zřejmě debatovat i o možnosti razantnějšího poklesu sazeb o 75bps. Vzhledem ke slabé koruně, setrvačné inflaci ve službách nebo posledním jestřábím komentářům (Zamrazilová a Kubíček) je však tato varianta podstatně méně pravděpodobná. Vedle samotného rozhodnutí o sazbách bude důležité sledovat také doprovodný komentář guvernéra Michla, který by mohl objasnit náladu v bankovní radě směrem k dalším krokům, stejně jako pohled na korunu. Ta bude během dnešního dne volatilnější než obvykle, celkově by však vzhledem k očekávání trhu nemusela na snížení sazeb o 50bps reagovat dramatickými pohyby. Pokud by ale ČNB překvapila agresivnější reakcí, tuzemská měna by se pravděpodobně dostala pod silný prodejní tlak.

Eurodolar

Eurodolar parkuje pod 1,09 a poslušně vyčkává na večerní zasedání Fedu (viz úvodník). Z pohledu dopadu na trh bude důležité, zdali nová prognóza a komunikace šéfa Fedu Powella bude schopna překonat poměrně jestřábí nastavení trhu (letos očekávají již jen tři snížení sazeb s tím, že k prvnímu by mělo dojít až v červenci).


 
 

Čtěte více:

Akcie se utrhly od rozvah centrálních bank. Co se stalo?
11.03.2024 17:22
Po dlouhou řadu let se americké trhy relativně pevně držely toho, kam ...
Invesco: Šílenství měnové politiky – Budou strategie centrálních bank úspěšné?
15.03.2024 6:25
Současná měnověpolitická "sezóna" začala v roce 2022, kdy centrální ba...
Poslední data dávají Fedu další důvody pro odložení snižování sazeb
16.03.2024 15:04
Čerstvá data o inflaci a nezaměstnanosti poskytly bankéřům z Fedu da...
Investoři do amerických akcií ignorují riziko stagflace, říká stratég BofA
18.03.2024 6:36
Investoři podceňují riziko stagflace a do amerických akcií posílají re...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
27.04.2026
13:05SAB Finance a.s.: Průběžné hospodářské výsledy za 1Q 2026
13:00Banka CREDITAS a.s.: Výroční finanční zpráva za rok 2025
12:35Událostmi nabitý týden se rozjíždí pomalu, drahá ropa nevadí  
11:50BP se během války s Íránem stává nečekaným vítězem mezi ropnými giganty
11:42Peking se vložil do akvizice firmy vyvíjející agentní AI, kterou chtěla převzít Meta
11:00UniCredit Bank Czech Republic and Slovakia, a.s.: Oznámení výplaty úrokového výnosu z HZL CZ0002003114
10:34Výhled na výsledky Philip Morris: stabilní čísla, atraktivní výnos  
9:28Bezvavlasy.cz má nového šéfa, do čela nastupuje Jiří Hendrych
9:10Primoco UAV SE: Významné skutečnosti v roce 2025
9:07Rozbřesk: Umělá inteligence podle posledních průzkumů rozevírá nůžky mezi pracovníky
8:53Primocu druhým rokem klesly tržby i zisk, firma ale hlásí rekordní objednávky
8:49Tržby Primoco znovu klesají, Tabák před výsledky a Slovensko přišlo o stupeň ratingu  
8:45Footshop a.s.: Footshop potvrzuje auditované výsledky za rok 2025
6:04Poslední monetární šok z USA už neměl na rozvíjející se země takový dopad jako v minulosti. Co to ukazuje?
26.04.2026
10:10Víkendář: Forenzní ekonomie – co se děje v zemích, jako Severní Korea?
25.04.2026
10:11Víkendář: Jak na pokles cen bydlení
24.04.2026
22:06Americké akciové indexy uzavírají týden na nových maximech  
17:25Nejoptimističtější korekce v historii trhů a posun tam, kde jsme byli
16:54J&T Global Finance XV., s.r.o.: Oznámení o šesté výplatě úrokového výnosu
16:35Průlomové ETF: Pro českého investora je rozhodující zisk v korunách, říká šéf Patrie Podpiera

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data