Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Poslední data dávají Fedu další důvody pro odložení snižování sazeb

Poslední data dávají Fedu další důvody pro odložení snižování sazeb

16.03.2024 15:04
Autor: Redakce, Patria.cz

Čerstvá data o inflaci a nezaměstnanosti poskytly bankéřům z Fedu další důvody, proč odložit snižování úrokových sazeb, i přesto, že maloobchodní tržby naznačily zpomalení spotřebitelských výdajů. Růst cen amerických výrobců v únoru překonal očekávání a o podporu v nezaměstnanosti zažádalo méně lidí, než se odhadovalo. A to po datech, která ukázala, že základní spotřebitelské ceny minulý měsíc rovněž rostly rychlým tempem.

USA Fed

Přestože začátek roku byl u spotřebitelských výdajů slabší, síla inflace i trhu práce podporuje názor tvůrců politik Fedu, že než se odhodlají ke snížení výpůjčních nákladů, potřebují vidět větší pokrok. Očekává se proto, že představitelé Fedu, kteří sledují jak cenovou stabilitu, tak zaměstnanost, nechají na zasedání příští týden sazby beze změny, tedy již pátý měsíc za sebou na dvouletém maximu.

„Když Fed uvažuje o sérii snížení sazeb a je konfrontován zároveň s náhle pomalejším ekonomickým růstem a náhle prudší inflací, bude pokaždé reagovat na nové zprávy na straně inflace,“ uvedli Chris Low a Mark Streiber z FHN Financial. "Dokud je velkoobchodní inflace stabilní nebo vyšší a maloobchodní inflační tlaky pokračují, bude se pauza Fedu protahovat."

Inflace v posledním roce z velké části ustupuje. Táhnou ji zejména klesající ceny zboží a energií. Ale nejnovější indexy spotřebitelských a výrobních cen naznačují, že se tento trend zastavuje, nebo možná dokonce obrací. Základní ceny spotřebního zboží, tedy bez potravin a energií, vzrostly poprvé od května a podobný ukazatel na velkoobchodní úrovni zaznamenal největší nárůst za rok. Hlavním faktorem byly rostoucí náklady na energie, které byly nad prognózou i v lednu. A po lednovém poklesu se minulý měsíc zvýšily i ceny ojetých aut i oblečení. 

Klíčové komponenty spotřebitelské a výrobní inflace, které se používají k výpočtu cenového indexu výdajů na osobní spotřebu (PCE), což je preferovaná metrika inflace Fedu, naznačují, že únorový PCE bude po silných lednových číslech opět silný. Ian Shepherdson, hlavní ekonom společnosti Pantheon Macroeconomics, očekává, že jádrový PCE po zaokrouhlení poroste o 0,4 %, což by se zhruba rovnalo lednovému číslu. Další prognostici, včetně těch z Barclays a Bank of America, odhadují v únoru zmírnění na zhruba 0,3 %, což by stále znamenalo nejsilnější nárůst v řadě za rok.

Shepherdson na základě toho očekává začátek snižování sazeb až v červnu. Také trhy sází na to, že sazby zůstanou déle vyšší - výnosy státních dluhopisů po zveřejněných datech vyskočily a dolar posílil, zatímco akciový index S&P 500 klesl. Ekonomové společnosti Nomura Holdings letos posunuli sázky na snížení sazeb na první snížení v červenci a druhé v prosinci, oproti dřívějšímu očekávání tří snížení od června. Stephen Stanley, hlavní ekonom ze společnosti Santander US Capital Markets, předpokládá, že Fed ponechá sazby beze změny ještě déle než ostatní ekonomové – až do listopadu. „Před šesti týdny FOMC požadoval ‚větší důvěru‘ v to, že se inflace vrací zpět na 2 %, a od té doby jsme na inflační frontě nedostali nic jiného než špatné zprávy,“ komentoval Stanley.

Fed se také pravděpodobně bude přiklánět k delší pauze vzhledem k síle trhu práce. Počet žádostí o podporu v nezaměstnanosti v USA byl po revizích nižší, než bylo původně hlášeno, zejména u lidí, kteří již dávky pobírají. U této skupiny byl procentní údaj koncem února a také na konci roku 2023 výrazně revidován směrem dolů. Nové žádosti o podporu v nezaměstnanosti byly podle údajů ministerstva práce rovněž sníženy, ale ne o tolik.

Zatímco nedávná čísla o inflaci a nezaměstnanosti přiživují narativ, že ekonomika znovu zrychluje, údaje o maloobchodních tržbách tuto myšlenku naopak potlačují. Hodnota maloobchodních nákupů, neočištěná o inflaci, vzrostla v únoru o méně, než se předpokládalo. Takzvané tržby kontrolní skupiny, které se používají k výpočtu hrubého domácího produktu, se v únoru po poklesu v předchozím měsíci nezměnily. Tento ukazatel, který nezahrnuje stravovací služby, prodeje automobilů, obchody se stavebninami a čerpací stanice, zatím naznačuje slabší ekonomickou aktivitu v prvním čtvrtletí.

„Únorové maloobchodní tržby ukazují, že dynamika výdajů slábne, zejména v sektoru služeb. Tato čísla jsou v zásadě v souladu s naším hodnocením výhledu růstu spotřeby, což znamená, že rychlé tempo utrácení je z velké části za námi a před námi je pomalejší období růstu,“ uvedla Estelle Ou z Bloomberg Intelligence.

"Zpráva o maloobchodních tržbách z tohoto měsíce podporuje náš názor, že ekonomika je silná, ale ochlazuje se," uvedli ve zprávě ekonomové Morgan Stanley pod vedením Ellen Zentner. "To není důvod, aby Fed uspěchal další pohyb sazeb."

Zdroj: Bloomberg

 

Čtěte více:

Slok to letos na snižování sazeb Fedu nevidí, mohou jít i nahoru
07.03.2024 12:42
Již nelze ignorovat to, jak moc se od prosince minulého roku uvolnily ...
Americké mzdy zpomalily a nezaměstnanost stoupla. Data upevňují očekávání o Fedu
08.03.2024 15:14
Přání slabšího trhu práce ani tentokrát nebylo vyslyšeno úplně, ale ur...
ARK IM: Inflace bude negativní, bublina ani zdaleka
14.03.2024 12:31
V americké ekonomice už dochází k růstu nezaměstnanosti, opadávat bud...
Invesco: Šílenství měnové politiky – Budou strategie centrálních bank úspěšné?
15.03.2024 6:25
Současná měnověpolitická "sezóna" začala v roce 2022, kdy centrální ba...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
26.07.2024
22:00Optimistický závěr týdne  
17:33Fungovalo to dobře a pak najednou vůbec
16:54Akcie se zvedají, ale namísto návratu technologií probíhá rotace do tradiční ekonomiky  
15:59EU oficiálně zahájila řízení se sedmi členskými státy kvůli vysokým deficitům
15:47Rozkol mezi top techy a zbytkem trhu nebyl stabilní. Probíhá hledání nové rovnováhy, soudí exmanažerka Goldman Sachs
13:58Perly týdne: Korekce ano, medvědí trh ne
12:25Jakub Blaha: Automobilky mají za sebou katastrofický týden  
11:50Sabotáže ve Francii na prahu olympijských her: Koordinované žhářské útoky zasáhly železnici
11:46Jak se postavit k technologiím při nynějších korekcích na trhu? Neutíkala bych plošně od velkých i vybírala mezi menšími, říká Rebecca Patterson
11:43Mercedes po poklesu potávky po elektromobilů a slabých prodejích v Číně snižuje výhled
10:46Evropa zvedá hlavu, poté co se to Wall Street nepodařilo  
9:25Rozbřesk: Americká ekonomika odmítá zahájit přistávací manévr
8:51Evropské indexy zahájí smíšeně, Mercedes snížil odhad ziskové marže  
6:24Investiční nápady na akciové i sektorové sázky podle portfolio manažera
25.07.2024
17:54Ekonomům predikce recesí moc nejdou. Co k ní nyní říkají trhy vládních a korporátních dluhopisů?
17:06Evropa v červeném, Amerika bojuje za zlepšení. Data tlumí dopad výsledků  
16:11IBM se vzepřela výprodeji technologií a po výsledcích roste  
15:31Tomáš Vlk: Ekonomika USA rostla v 2Q překvapivě rychle díky spotřebitelům  
15:12Tempo růstu americké ekonomiky ve druhém čtvrtletí zrychlilo na 2,8 procenta
14:07Zisk Harley-Davidson díky poptávce po dražších motocyklech vzrostl o 23 pct.

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data