Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Dominik Rusinko: ECB pauzíruje, úrokové sazby sníží v září

Dominik Rusinko: ECB pauzíruje, úrokové sazby sníží v září

18.07.2024 15:30
Autor: Dominik Rusinko, Patria Finance

Evropská centrální banka dnes podle očekávání ponechala svou hlavní sazbu na 3,75 %. Centrální banka si tak hned při první příležitosti vybrala pauzu v cyklu uvolňování měnové politiky. Směrem k zářijovému zasedání byla ECB extrémně úsporná – v rámci strategie „závislosti na příchozích datech“ se k žádnému konkrétnímu kroku nezavázala, ani trhům nevyslala jasnější signály.

Hlavním důvodem pro stabilitu sazeb je absence významnějších makro čísel od posledního zasedání. Ty dostupné jsou dle centrální banky v souladu s poslední prognózou, resp. střednědobým inflačním výhledem. Zatímco v květnu mírně vzrostla jádrová inflace v eurozóně z důvodů jednorázových faktorů, v červnu došlo k opětovné stabilizaci. Mzdová dynamika zůstává nadále zvýšená, její proinflační impuls je však tlumený poklesem ziskovosti podniků. Celkově jsou ale domácí cenové tlaky dle ECB stále významné, kvůli čemuž zůstane inflace nad 2% cílem po velkou část příštího roku.

Centrální banka tak zatím nemá důvod spěchat se sazbami směrem dolů. Je ale zřejmé, že v rámci Rady guvernérů panuje koncensus ohledně trajektorie sazeb, konkrétní kroky jsou však zatíženy vysokou mírou nejistoty. Před zářijovým zasedáním bude mít ECB k dispozici tři zásadní čísla – data k produktivitě (14.8.), mzdy (22.8.) a jednotkové pracovní náklady a zisky (6.9.).

Našim základním předpokladem je 25bodové snížení sazeb v září, kdy bude mít Rada guvernérů k dispozici novou prognózu. Ta se s návratem k vpředhledící měnové politice stává opět důležitým vodítkem pro rozhodování o kalibraci úrokových sazeb. Nejedná se nicméně o „done deal“, zvláště pokud by negativně překvapila mzdová dynamika nebo inflace. Do konce roku by pak mohla centrální banka přidat ještě jedno standardní snížení sazeb, což je scénář, se kterým jsme v tuto chvíli zajedno s peněžním trhem. V první polovině roku 2025 pak očekáváme pokles depozitní sazby na námi odhadovou neutrální úroveň 2,75 %.

 

Čtěte více:

Bloomberg: Ukrajina obnovila jednání s věřiteli o restrukturalizaci dluhu
18.07.2024 12:45
Ukrajina zahájila s držiteli svých dluhopisů nové kolo oficiálních roz...
ECB nemění sazby. Lagardová vidí rizika pro vývoj ekonomiky směrem dolů a rozhodnutí v září jako otevřené. Euro začalo ztrácet
18.07.2024 14:16
Evropská centrální banka v souladu s očekáváním finančních trhů i pred...
Jakub Blaha: Alcoa se překlápí do zisku díky vyšším cenám hliníku a oxidu hlinitého
18.07.2024 15:01
Alcoa (AA) oznámila výrazně lepší výsledky za druhé čtvrtletí, než se ...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
01.04.2026
6:09Fed nemá tah na inflační bránu, předpovědi cen ropy u 200 dolarů za barel jsou přehnané?
31.03.2026
17:45Na první pohled vítězství…
16:53Nejlepším lékem na vysoké ceny ropy jsou ... vysoké ceny ropy
15:33Nebius postaví ve Finsku jedno z největších evropských AI datacenter
15:06Další dvoumiliardová investice Nvidie. Tentokrát si vybrala Marvell Technology
14:52J&T BANKA a.s.: Výroční finanční zpráva za rok 2025
14:31Zlato vhodné na nákup, akcie ještě nejsou dost levné?
13:08CSG koupila 49procentní podíl v rakouské firmě HDS
12:53Goldman Sachs: Rekordní shorty otevírají prostor pro prudký odraz akcií, ale rizika se obrací směrem vzhůru  
12:30Inflace v eurozóně vzrostla na 2,5 procenta
11:36ČSÚ potvrdil loňský růst HDP o 2,6 %. Česká ekonomika má za sebou nejrychlejší rok od 2022
11:17Trump možná couvá z války, akcie díky tomu míří nahoru  
11:02Wilson: Korekce na S&P 500 se blíží svému konci, ale zůstávají tu rizika na straně sazeb  
9:35Michal Strnad z CSG posílil kontrolu nad Tatrou. Jelínkův podíl koupil za více než 600 milionů korun
9:29Ifo: Íránský konflikt dopadá na německý průmysl. Největší hrozbou jsou ceny energií a logistika
9:22Rozbřesk: Íránský konflikt zvyšuje tlak na evropský automotive, sektor čelí zdražení vstupů i slabší poptávce
8:52Dnes vyjde zpřesněné HDP, Trump údajně uvažuje o ukončení války i bez volného Hormuzu a Fed má prostor jen pozorovat  
6:03Proč zlato i akcie obranných společností po propuknutí války oslabily?  
30.03.2026
22:02Wall Street zůstává pod tlakem: Energie nestačí, technologie táhly trh níže  
18:25Další (ne)recese a signály trhu práce

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
1:50JP - Index podnikatelské aktivity Tankan
9:30CZ - PMI v průmyslu
10:00EMU - PMI v průmyslu
14:15USA - Změna zaměstnanosti (ADP)
14:30USA - Maloobchodní tržby, m/m
16:00USA - Index ISM v průmyslu