Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
     

    Detail - články
    Česká republika loni dostala z EU o 83,2 miliardy Kč víc, než zaplatila

    Česká republika loni dostala z EU o 83,2 miliardy Kč víc, než zaplatila

    11.02.2025 14:38
    Autor: ČTK

    Česká republika loni dostala z rozpočtu a fondů EU o 83,2 miliardy víc, než do nich odvedla. Z celkové sumy takzvané čisté pozice země vůči EU tvoří 74,2 miliardy korun peníze z Evropského plánu na podporu oživení NextGeneration EU (NGEU), další peníze šly přímo z rozpočtu EU. Dnes o tom v tiskové zprávě informovalo ministerstvo financí. Předloni získalo Česko včetně příjmů z plánu obnovy o 89,52 miliardy korun víc, než odvedlo do evropského rozpočtu.

    Od vstupu do EU v květnu 2004 do konce loňského roku Česko zaplatilo do evropského rozpočtu 936,6 miliardy korun. Příjmy za stejné období byly 2,01 bilionu korun. Celková čistá pozice za dobu členství v unii tak činí 1,07 bilionu korun bez započtení příjmů z NGEU. Při započtení těchto příjmů získalo Česko o 1,22 bilionu korun víc, než odvedlo.

    Ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS) upozornil především na loňské vysoké příjmy z programu NGEU, které byly oproti předloňsku téměř dvojnásobné. "Peníze v rámci Národního plánu obnovy, který se již rozjel naplno, používáme především na modernizaci České republiky a na digitalizaci," uvedl Stanjura.

    Právě peníze z evropského plánu obnovy tvořily většinu příjmů Česka z EU. Přímo z rozpočtu EU Česko dostalo 69 miliard , naopak odvedlo do něj 60 miliard . Příjmy z rozpočtu směřovaly zejména ze strukturálních fondů a Fondu soudržnosti a také ze Společné zemědělské politiky.

    Unijní program NextGenerationEU rozděluje více než 800 miliard eur (přes 20 bilionů Kč) mezi členské státy EU na obnovu hospodářských a sociálních škod po koronavirové pandemii. Česko peníze využívá v Národním plánu obnovy, kterým cílí na podporu rozvoje české ekonomiky.


    Čtěte více:

    KPMG to na letošní snižování sazeb nevidí, Goldman Sachs míní, že jejich další pokles je docela daleko
    11.02.2025 14:15
    Diane Swonk je hlavní ekonomkou KPMG a na CNBC uvedla, že snižování s...
    EU bude iniciovat investice do rozvoje AI za 200 miliard eur, řekla šéfka EK
    11.02.2025 12:18
    Evropská unie hodlá iniciovat investice do rozvoje umělé inteligence (...
    Coca-Cola ve čtvrtém čtvrtletí zvýšila tržby i zisk, překonala očekávání
    11.02.2025 13:54
    Americká nápojová společnost Coca-Cola ve čtvrtém čtvrtletí zvýšila či...

    Váš názor
    Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
    Aktuální komentáře
    10.08.2026
    17:01Pár úvah o plánech FIFA, skutečném podnikání a tržním systému
    15:38PODCAST Týdenní výhled: Výsledková sezóna trenduje díky AI vysoko nad odhady a Bessent brání státní dluhopisy  
    14:44Trumpovy příjmy z licencí loni vzrostly o 71 procent na 59,5 milionu dolarů
    13:25TSMC umlčela obavy z ochlazení AI. Tržby dál rostou o desítky procent
    12:40Trhu s humanoidními roboty vládne Čína. V prvním pololetí se postarala o více než 97 % světových dodávek
    11:19Míra nezaměstnanosti v červenci stoupla na 5 %. Trh práce ale zůstává napjatý
    10:04Rozbřesk: Extrémní sucho a nízká hladina Rýna je další komplikací pro německý průmysl
    8:50Trhy věří Evropě, geopolitická rizika však zůstávají ve hře  
    6:07PREVIEW: ČEZ by měl vykázat slabší provozní výsledky. K růstu zisku ale pomůže konec windfall tax  
    09.08.2026
    8:35Víkendář: Nebojte se, Warsh ve skutečnosti nemá velení
    08.08.2026
    8:41Víkendář: Trhy nemají rády prázdné řeči
    07.08.2026
    22:05Slabá data z trhu práce pomohla akciím  
    17:51Akcie v optimismu, průmysl v extrémním, dluhopisy neprotestují
    16:20UEFA vs. FIFA a „tajné plány vytvořené bezcharakterními lidmi, které mají pochybné přínosy pro samotný fotbal“
    15:35Akce Fedu se odsouvá, americký trh práce překvapil opět negativně
    14:46Vysychající řeky a ničivé požáry v Evropě. Klimatická rizika dopadají na průmysl, ekonomiku i finanční trhy  
    12:55Co je vlastně cílem americké centrální banky? Nasliboval toho Warsh příliš?
    12:35Po raketovém růstu přichází vybírání zisků. Zaměstnanci SpaceX prodávají akcie
    12:26Závěr týdne je pro akcie převážně pozitivní při vyčkávání na nová data  
    11:52ČEZ, a.s.: Oznámení o výplatě úrokového výnosu

    Související komentáře
    Nejčtenější zprávy dne
    Nejčtenější zprávy týdne
    Nejdiskutovanější zprávy týdne
    Kalendář událostí
    ČasUdálost
    10:00CZ - Nezaměstnanost