Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
ODS chce bojovat proti nezaměstnanosti rovnou daní a

ODS chce bojovat proti nezaměstnanosti rovnou daní a "švarcsystémem"

26.10.2004 18:18
Autor: 

Nejlepším pro snížení nezaměstnanosti je podle nejsilnější opoziční strany snížení regulace trhu práce a liberální daňové a sociální zákony. Tímto směrem se ubírá i její návrh rovné daně, zrušení minimální mzdy nebo umožnění pracování ve firmách na živnostenský list. Tento způsob, označovaný podle podnikatele Miroslava Švarce jako tzv. "švarcsystém" pomáhá firmě snižovat odvody státu. Systém podle poslankyně Páralové normálně funguje v zemích EU a jeho zákaz rozvoji podnikání brání.

Minimální mzda je podle poslankyně přežitek socialismu, snižuje zaměstnanost a podporuje šedou a černou ekonomiku. Systém sociálních dávek má pak zjednodušit záporná daň, která svou podstatou motivuje k práci a odstraňuje placení daní na jedné straně a pobírání dávek na straně druhé.

Zaměstnanost by mělo podpořit zlevnění práce. V tomto bodě ODS navrhuje kromě zmíněné rovné daně také zrušení povinného placení nemocenského pojištění. změny v zákoníku práce by měly vést k jeho maximálnímu zjednodušení.

(zdroj: ČTK)


Váš názor
  • Ještě pár takových hloupostí ...
    27.10.2004 8:02

    Ještě pár takových hloupostí a je Grebeníček na hradě a Dolejš v podhradí. Žádné plakáty u silnic nenaženou komunistům tolik voličů jako tyto "nápady" ...
    PaulC
    • On už tam bohužel se Standíkem je
      27.10.2004 9:40

      jako tichý společník. A za ty kraviny co socdemáci vymýšlejí budeme platit ještě dalších 50let. Takže raději nizké daně než současných 80% a a´t se každý postará.
      Mike
  • ??
    26.10.2004 19:13

    Nerad bych se pletl, ale mám pocit, že právě za panování ODS se tento švarcsystém zakázal (já sám jsem si kvůli němu zřídil živnostňák). Třeba na Slovensku ale tento systém nebyl zakázán nikdy. Nemám čas to sledovat, ale jestli je to tak, tak už ODS nerozumím ani trochu.
    Pamětník
    • Re: Švarc systém
      27.10.2004 13:46

      Princip Švarc systému je využití dvojích daňových sazeb, konkrétně té daně, jež je označována za "platbu na sociální a zdravotní pojištění". Za zaměstnance krom toho, co uvidí na výplatní pásce, dostane stát dalších 35%. Navíc z hrubé částky, kdežto Švarcpracovník si například zahrne do nákladů náklady na dojíždění. Dobrá zábava je, že jak (z pohledu daňového přiznání a odvodů) nuzný podnikatel, tak stát bohatě sponzorující zaměstnanec s nadprůměrnými příjmy (oba dělají totéž za z pohledu zadavatele téže peníze) mají u lékaře nárok na stejnou péči.
      Kozina+
      • Zdravotní péče
        29.10.2004 10:51

        Se zdravotní péčí jste uhodil hřebíček na hlavičku. Když byla ODS ve vládě, tak švarc samozřejmě rychle zakázala, aby měla z čeho platit zdravotním pojišťovnám. Pokud chce ODS zrušit povinné zdravotní pojištění, musí také říct, co bude s nemocnými lidmi, kteří si ho nebudou platit a jak vzroste cena za zdravotní péči, když nemocnice budou průběžně financováni méně lidmi ... Nechci dělat Standovi advokáta (dvě volební období je tak akorát dost pro každou partaj a zákonem o zvýšení policistů si u mne účet podtrhl), ale jestli chce ODS nejen vyhrát volby, ale sestavit i vládu, tak by neměla takové hlouposti vymýšlet, protože jinak proti součtu ČSSD+KSČM nemá šanci.
        PaulC
        • mas recht
          01.11.2004 13:15

          ale to nemeni nic na tom ze to jsou DOBRE navrhy. To ze lidi jsou blby a budou volit komouse je jina vec. To ze existuje riziko, ze se na to ODS vyflajzne je vetsi problem. Bohuzel uz prokazaly ze se dokazou chovat dost socialisticky. Bohuzel tady nic jineho neni. Takze co zbyva.....
          PANDA
Aktuální komentáře
24.06.2026
14:05WOOD & Company, investiční fond s proměnným základním kapitálem, a.s.: Manažerská transakce
13:45Cena Brentu klesla pod 75 dolarů, poprvé od začátku války v Íránu
12:13Dluhopisy SpaceX: sázka na Muska, nikoliv na cash flow
12:08Nově vzniklou ČEZ Energy povede Cyrani
11:47Trhy se otřepávají z dalšího výplachu. Dokáže sentiment podpořit Micron?  
10:20Tvrdá rána pro Rheinmetall: Německo ruší nákup fregat, akcie se potápí až o 15 procent
9:54Česká ekonomika hlásí lepší náladu, tahounem jsou spotřebitelé
9:45Zbrojní gigant KNDS směřuje na burzy ve Frankfurtu a Paříži
8:55J&T ARCH INVESTMENTS SICAV, a.s.: Zápis z valné hromady
8:52Rozbřesk: Česká koruna hlásí slábnoucí vazbu na ropu a sílí vůči dolaru
8:50J&T ARCH INVESTMENTS SICAV, a.s.: Vnitřní informace
8:30Trump si stěžuje na ropné společnosti, zlato dál klesá, šéfem dcery ČEZ je Cyrani  
6:03Jestřáb maskovaný jako hrdlička
23.06.2026
17:44„Komoditní“ cyklus umělé inteligence a rýmy s technologickou bublinou
16:16Akcie SpaceX už klesly pod debutovou cenu, tržní hodnota opět pod dvěma biliony dolarů
16:05Po čipech je dalším limitem pro AI elektřina. Novou sázkou mohou být bateriová úložiště
14:48Čipy padají, investoři se obávají vysokých valuací. Micron rozhodne  
13:12Miran: Současné změny sazeb se projeví až za rok a v tu dobu zmizí vyšší inflační tlaky
11:23Vzniká ČEZ Energy. Prodej až 49% podílu může financovat odkup minorit
10:51Korekce na techu zrychlila v Koreji a pokračuje dál na západních trzích  

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
10:00DE - Index podnikatelského klimatu Ifo
16:00USA - Prodeje nových domů