Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
     

    Detail - články

    Jak utopit rozpočtovou reformu... a další ekonomické zprávy

    15.07.2004 11:37
    Autor: 

    Jak utopit rozpočtovou reformu. Vláda se včera nedohodla na rozpočtu na příští rok. Ministerstvo navrhlo rozpočet se schodkem 94 miliard korun. Požadavky ministra práce a sociálních věcí a ministra zemědělství jsou však celkem o 20 miliard vyšší než připouští ministr financí. Zdeněk Škromach by rád zvyšoval sociální dávky a valorizoval penze víc, než požaduje zákon. Jaroslav Palas zase chce více peněz na dorovnání přímých plateb z Evropské unie.
    (podrobněji ZDE)

    Evropská komise včera rozhodla, že státní pomoc poskytnutá ČSOB nepředstavuje porušení pravidel EU. Komise proto nezahájí vyšetřování těchto podpor. EK ovšem vyhlásila zahájení formálního šetření státních záruk pro Agrobanku a jejího majitele GE Capital.
    (podrobněji ZDE)

    Nepříjemný úkol. Evropský soudní dvůr sice potvrdil správnost rozhodnutí Evropské komise potrestat Německo a Francii za příliš vysoké rozpočtové schodky, Komise se ovšem o dalším postupu rozhodne až na podzim.

    Bůh nás chraň, říkají si centrální bankéři po celé Evropě. Prezident Francie Jacques Chirac už si nestačí s rozpočtovými hračkami, které jsou už zruinované, a tak si dělá zálusk na Evropskou centrální banku. Nelíbí se mu, že se ECB má starat pouze o cenovou stabilitu a chtěl by její mandát změnit tak, aby se starala také o hospodářský růst. Na akademické půdě by mohlo jít o zajímavou diskusi, vysloveno politikem přichází obavy o nezávislost ECB.
    (podrobněji ZDE)

    Ministři financí Německa, Francie a Polska se sešli ve Varšavě. Důvodem schůzky se ukázal tlak Německa a Francie, aby Polsko zvýšilo daň z podnikových zisků, neboť se obávají přesunu firem ze západní Evropy do Polska. Polský ministr financí Jerzy Hausher jim ovšem vysmál, když řekl, že Polsko chce naopak celkové daňové zatížení firem dále snižovat.

    Američané v červnu šetřili. Maloobchodní tržby v červnu meziměsíčně klesly o 1,1 % po květnovém zvýšení o 1,4 %. Meziročně ovšem obrat v maloobchodu stoupl o 6,3 %.
    (podrobněji ZDE)

    Kontinentální Evropa může jen závidět. Míra nezaměstnanosti ve Velké Británii v červnu klesla na 2,7 %, což je nejnižší hodnota za posledních 29 let.

    Spotřebitelské ceny v Polsku se minulý zvýšily o 0,9 % a meziroční inflace tak zrychlila z květnových 3,4 % na 4,4 %.

    Souhrn ekonomických zpráv a zpráv o dění na trhu dluhopisů v předcházejícím dni spolu s přehlednými grafy a tabulkami naleznete ZDE.

    David Marek, Patria Online


    Váš názor
    Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
    Aktuální komentáře
    26.08.2026
    22:47Nvidia znovu doručila. Tržby i zisk více než zdvojnásobila
    17:22Recese?
    15:53Meta se dohodla na urovnání sporu o závislosti dětí na sítích. Zaplatí téměř 17 miliard dolarů
    14:55Plyn nahradil ropu jakožto hlavní riziko pro evropské dluhopisové trhy
    12:45Preview Nvidie: Nejde ani tak o čísla, jako o budoucnost AI investic  
    11:37Akcie při čekání na Nvidii spíše klesají, dluhopisy po poklesu výnosů drží pozice  
    10:52Šéfka MMF: Světová ekonomika si s šokem kvůli Íránu poradila lépe, než se čekalo
    10:28Sazby se musí kvůli odolné ekonomice zvýšit, varuje členka Výkonné rady ECB
    8:49Rozbřesk: Slovenský odliv mozků = český příliv talentu
    8:30Meta jedná o urovnání v případu závislosti teenagerů, Evropa otevře povětšinou v plusu  
    6:05Bernstein: Bez daňových změn by bylo zadlužení americké vlády poloviční
    25.08.2026
    22:01Americké trhy dnes mírně posilují  
    16:55AI jako technologicko-ekonomický bonus, nebo uchovatel trendu?
    16:35Čínské značky mohou do deseti let v Evropě vyrábět 1,5 milionu aut ročně
    14:42Akcie Nvidie zlevnily. Nižší násobek budoucích zisků ale nemusí znamenat podhodnocení
    12:20Investoři reagují na dopady klimatických extrémů. V centru pozornosti je chlazení, zemědělství nebo i maloobchod  
    11:22Dluhopisy v klidu, ropa níž. Akcie se dopoledne opatrně zvedají  
    10:58Podnikatelská nálada v Německu se v srpnu opět zlepšila, uvedl institut Ifo
    10:35Cena bitcoinu poprvé od května překonala 80 000 dolarů
    10:28Goldman Sachs: Jediní, kdo na AI zatím vydělávají, jsou polovodiče

    Související komentáře
    Nejčtenější zprávy dne
    Nejčtenější zprávy týdne
    Nejdiskutovanější zprávy týdne
    Kalendář událostí
    ČasUdálost
    14:30USA - HDP, q/q a
    14:30USA - Objednávky zboží dlouh. spotřeby, m/m
    14:30USA - Výdaje na osobní spotřebu, m/m