Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Kolik dostaneme z EU? ... a další ekonomické zprávy

Kolik dostaneme z EU? ... a další ekonomické zprávy

14.05.2004 10:00
Autor: 

Kolik dostaneme z EU? Do rozpočtu Evropské unie si v letošním roce Česká republika zaplatí příspěvek 545 mil. eur, tj. 17 mld. Kč, kompenzacím však bude ČR čistým příjemcem. Celkový příjem by měl činit 345 mil. eur, tj. 10 mld. Kč. Do roku 2006 ČR získá z rozpočtu Evropské unie o 40,1 mld. Kč více, než kolik budou činit její platby do EU. (podrobněji ZDE)

Po Německu a Francii přichází konečně lepší čísla také z Itálie. Stagnaci na konci loňského roku vystřídalo zvýšení hrubého domácí produktu o 0,4 % v 1. čtvrtletí. Meziročně HDP vzrostl o 0,8 %. Shodně s oběma největšími ekonomikami eurozóny však i v Itálii v březnu klesla průmyslová produkce (-0,4 % meziměsíčně, -0,6 % meziročně). (podrobněji ZDE)

Má ještě Pakt stability nějaký smysl? Německý ministr financí oznámil, že letos a v příštích třech letech je ohroženo plnění tříprocentního limitu (v poměru k HDP) pro rozpočtový schodek. Důvodem jsou značné výpadky daňových příjmů. Německo by tak porušovalo Pakt stability pět let v řadě. Přičtěme obdobné problémy v polovině ostatních zemí eurozóny a otázka na smysl Paktu je na místě. K čemu dohoda, kterou tolik zemí neplní a některé se jí dokonce vysmívají?

Francouzskou inflací zahýbaly dražší potraviny a ropa. Index spotřebitelských cen se v dubnu zvýšil o 0,3 %. Meziroční inflace se tak zvýšila na 2,4 % z březnových 1,9 %.

Americké domácnosti odpočívaly. Po zvýšení maloobchodních tržeb o 1,8 % únoru a 2,0 % v březnu se minulý měsíc obrat v maloobchodu snížil o 0,5 %. Nejvíce poklesl prodej automobilů.

Realismus nahradil optimismus. Maďarská vláda včera rozhodla o posunutí termínu pro začlenění své země do eurozóny na rok 2010. O dva roky více si tak vyhradila na snížení rozpočtového schodku a inflace.

Posune se konečně někam jednání o liberalizaci obchodu ve světě? Americký obchodní zmocněnec Robert Zoellick věří že ano. Podle něj má nyní Světová obchodní organizace (WTO) větší šanci než kdy jindy dohodnout se na odstranění obchodních bariér. Za jeho optimismem stojí ochota Evropské unie zrušit zemědělské vývozní subvence.

Souhrn ekonomických zpráv a zpráv o dění na trhu dluhopisů v předcházejícím dni spolu s přehlednými grafy a tabulkami naleznete ZDE.

David Marek, Patria Online

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
10.01.2026
16:17Goldman Sachs: Investice do AI se ve vztahu k růstu ekonomiky hodně přeceňují
9:34Víkendář: Směrem k digitálnímu euru
09.01.2026
22:00Smíšená data z trhu práce nezabránila S&P 500 v růstu na nová maxima  
18:09Rozhoduje hotovost
16:36Traders Talk: Netflix u ročních minim, ČEZ zůstává stálicí a IPO Czechoslovak Group
15:35Trh práce v prosinci zůstal v zajetých kolejích, Fed může snižovat, a to finančním trhům stačí
14:53KKCG Real Estate Financing a.s. - Oznámení o manažerských transakcích
14:35Akcie Rolls-Royce stanovují nová maxima každý den roku 2026. Co stojí za jejich růstem?
13:02Perly týdne: Směrem k silnějšímu růstu bez nižších sazeb?
11:40Den D pro Trumpova cla? Nejvyšší soud dnes možná rozhodne
10:58Míra nezaměstnanosti v prosinci podle očekávání vzrostla na 4,8 %
10:38Výsledková sezóna Česko: Kalendář pro 4. čtvrtletí 2026
10:37Výsledková sezóna v Evropě: Kalendář pro 4. čtvrtletí 2026
10:36Výsledková sezóna v USA: Kalendář pro 4. čtvrtletí 2025
10:10CSG by mohla oznámit IPO už příští týden. Strnad cílí na valuaci 30 miliard eur
10:03Rio Tinto opět jedná o převzetí Glencore. Vznikl by největší těžař světa
9:08Zahraniční obchod Německa slábne. Automobilky zrychlují, energetika brzdí
8:58Rozbřesk: Obchodní schodek USA se zázračně snižuje, což zvyšuje odhady HDP
8:47IPO CSG v Amsterdamu může přijít už příští týden, akciemi i dluhopisy může zahýbat rozhodnutí Nejvyššího soudu USA o clech  
6:07Nejvýnosnější sázka trhu pokračuje, ale varování přibývá  

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data