Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Schodek amerického zahraničního obchodu rekordně vysoký - dolar ztrácí k euru

Schodek amerického zahraničního obchodu rekordně vysoký - dolar ztrácí k euru

12.05.2004 15:18
Autor: 

Schodek americké obchodní bilance v březnu vyšplhal na historický rekord 46 miliard dolarů, čímž překonal očekávání ve výši 42,6 mld. USD. V únoru přitom dovoz Spojených států převýšil vývoz o 42,1 mld. USD. Výsledky obchodní bilance jsou klíčovým faktorem dlouhodobého vývoje americké měny – dolar zareagoval na překvapivě špatné údaje prudkým pádem na 1,1930 USD/EUR z výchozího kurzu 1,1845 USD/EUR.

Zatímco spekulace na zvýšení úrokových sazeb v USA související s dobrým ekonomickým výkonem a zvyšující se inflací živí v posledních dnech poptávku po americké měně, která se pohybuje blízko úrovně letošního maxima, právě zahraniční obchod je každý měsíc obávanou novinkou. Spojené státy, jinak relativně uzavřená ekonomika, v březnu dovezly zboží a služby za 140,66 miliard USD (+4,6 %), vývoz činil jen 94,70 mld. USD (+2,6 %). Hodnoty schodku, importu i exportu se tak dostaly na historické maximum.

Z hlediska teritoriální struktury stojí za zmínku zahraniční obchod s Čínou. Deficit s Čínou se v březnu zvýšil na 10,44 miliard dolarů (export +11,2 %, import +22,0 %!). Druhý nejhorší schodek vykázaly USA se západní Evropou (-10,05 mld. USD). Celkový schodek obchodu se zbožím dosáhl 51,2 mld. dolarů, bilance služeb skončila v přebytku 5,3 mld. USD. Hodnota dovezené ropy dosáhla rekordních 10,16 mld. USD, její dovozní cena se vyšplhala na 30,64 USD/barel z únorových 29,17 USD za barel. Dolar v březnu nominálně stagnoval k euru kolem průměru 1,2262 USD/EUR.

Aktuálně se prvotní pád americké měny poněkud zmírňuje, kurz činí 1,1910 USD/EUR. Koruna k dolaru posiluje na 26,90 Kč/USD. Propad dolaru související s obchodní bilanci nehodnotíme jako výrazný, tedy relativně k výši překvapivého schodku, je zřejmé, že investoři stále favorizují americkou měnu a „těší se“ na růst úroků v USA.

Radim Krejčí, Patria Online


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
12.06.2026
13:58Adobe roste, ale akcie klesají. Investoři se obávají slabší monetizace
12:19Perly týdne: Erin Brockovich jde proti datovým centrům a Britové přehodnocují brexit
10:38Pád ropy poslal akcie i dluhopisy vzhůru. Čeká se na start SpaceX  
10:28Michl: ČNB může zvýšit sazby už příští týden. Musí bojovat s jádrovou inflací  
8:45Rozbřesk: ETS 2 se rýsuje. Stabilnější trh, ale citelný dopad na domácnosti
8:41SpaceX mění historii, Trump ustoupil od útoku na Írán a ČNB může zvýšit sazby  
6:02Trhy se posouvají směrem ke kasinu a retailoví investoři nejsou „hloupými penězi“
11.06.2026
17:19Většina trhu je z jednoho pohledu „levná“. Z druhého „drahá“
15:30Goldman Sachs: Capexy Oraclu sice investory vyděsily, ale část trhu z nich těží  
14:52ECB podle očekávání zvýšila úroky, depozitní sazba je na 2,25 procenta
13:45OpenAI zvažuje výrazné zlevnění tokenů. Chce tím předskočit Anthropic
12:16Oracle doručil silná čísla, trh ale znervóznily obří investice do umělé inteligence  
11:56Mercedes se dohodl s firmou Tytan na spolupráci při výrobě systémů proti dronům
11:06Vyšší investice Oraclu do datacenter děsí investory. Akcie reagují poklesem  
10:27Akcie naznačují obrat vzhůru, zatímco se čeká na ECB a další inflační čísla  
10:15SpaceX: Co všechno potřebujete vědět o největším IPO v historii Wall Street  
9:45Státy EU a europoslanci se shodli na úpravě emisních povolenek ETS 2
8:50Rozbřesk: ECB dnes „potrestá“ eurozónu za uzavřený Hormuzský průliv zvýšením sazeb
8:38Eskalace v Íránu zvyšuje napětí, ECB míří ke zvýšení sazeb a Oracle překvapil capexy  
6:03Slok: Stagflační scénář se nepotvrzuje, ekonomika se přehřívá

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
16:00USA - Index spotř. důvěry Mich. university