Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
ČTK: Rozšíření EU přinese Německu půl milionu pracovních míst

ČTK: Rozšíření EU přinese Německu půl milionu pracovních míst

26.4.2004 17:00
Autor: 

BERLÍN 26. dubna (zpravodajka ČTK) - Rozšíření Evropské unie o deset zemí střední Evropy a Středomoří přinese Německu v příštích deseti letech půl milionu nových pracovních míst. V Berlíně to dnes prohlásil šéf Sdružení velkoobchodu a zahraničního obchodu (BGA) Anton F. Börner.

"Rozšíření Evropské unie nabízí naší ekonomice historickou příležitost povzbudit stagnující ekonomický růst," řekl Börner. Poukázal na to, že rozšíření unie výrazně zvětší společný hospodářský prostor a rozšíří pro Německo i možné vývozní trhy. Peníze z fondů EU vyvolají v nových členských zemích dodatečný hospodářský růst a v neposlední řadě odpadnou existující obchodní překážky.

"Prostředky, které od 1. května poplynou ze strukturálních fondů a peněz určených na společnou zemědělskou politiku, budou znamenat impulz k ekonomickému růstu," uvedl Börner. Tuto důvěru odůvodnil minulými rozšířeními EU o Španělsko či Portugalsko.

Německo se kvůli geografické blízkosti novým členům EU bojí přesunu pracovních míst na východ. Právě geografickou polohu země ale pokládá šéf BGA za výhodu, a očekává proto každoroční nárůst vývozu do nových členských zemí o šest až osm procent.

"Díky ekonomickému propojení vzroste i dovoz," míní šéf BGA. "Dovozy meziproduktů zajistí nejen zachování statisíců pracovních míst, ale vzniknou i četná nová místa, která zaručí Německu konkurenceschopnost například vůči asijským konkurentům. Problém německého pracovního trhu nespočívá ve vývozu pracovních míst na východ, nýbrž ve slabém ekonomickém růstu země," řekl novinářům.

Podle studie sdružení už nyní působí v přistupujících zemích 46 procent německých podniků. Kromě toho bude rozšíření znamenat nárůst konkurence, a vyvine tedy tlak na dokončení německých ekonomických reforem, umenšení byrokracie a zvýšení konkurenční schopnosti.

O výhodách rozšíření dnes v rozhlasové stanici Norddeutscher Rundfunk přesvědčoval i obchodní vedoucí Sdružení německých dopravců (DSLV) Heiner Rogge. "Počítáme s tím, že spediční a logistický trh jen v Polsku, Česku a v Maďarsku poroste o deset až 15 procent," řekl. Ocenil, že řada německých spedičních firem už má v těchto zemích svá zastoupení. Dopravcům pomůže také odbourání celních kontrol na hranicích s novými zeměmi.

I nákladní dopravci se obávají levnější konkurence z budoucích členských zemí Evropské unie. V minulosti často jejich lobby poukazovaly na to, že východní řidiči a dopravci nedodržují bezpečnostní předpisy a jejich vozy nejsou ve vyhovujícím technickém stavu. Rogge dnes řekl, že automobily dopravců z východní Evropy ale odpovídají standardům obvyklým na Západě. "V tomto ohledu není vůbec žádný důvod k panice," podotkl.

Připustil ale, že v nákladní automobilové dopravě přinese rozšíření EU také zvýšený boj o podíly na trhu.


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Denní kalendář hlavních událostí
Nebyla nalezena žádná data