Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Tůma: prodeje výnosů z devizových rezerv jsou zanedbatelné, nejde o intervence

Tůma: prodeje výnosů z devizových rezerv jsou zanedbatelné, nejde o intervence

19.04.2004 17:50
Autor: 

Guvernér ČNB Zdeněk Tůma dnes komentoval plány centrální banky prodávat výnosy z devizových rezerv na trhu a vývoj úrokových sazeb. Rozhovor s novináři se uskutečnil v Londýně, na půdě EBRD. V pátek 9. dubna totiž vystrašila ČNB devizový trh, koruna tehdy prudce posílila v domnění, že banka bude aktivně vstupovat na trh.

Podle guvernéra by měl být dopad prodejů výnosů z devizových rezerv na trh nulový, jinak by totiž banka k takovému kroku vůbec nepřistoupila. Cílem je zabránit nárůstu bilance ČNB, nikoliv ovlivňovat devizový trh, řekl Tůma agentuře Bloomberg. Prodeje budou objemově zanedbatelné, mezi 1 až 2 procenty obratu devizového trhu, tvrdí centrální bankéř. ČNB nemá žádnou strategii ve smyslu, že by prodávala pouze v případě oslabování koruny apod. „Nejde o intervence,“ ubezpečil Tůma investory. Zároveň je ČNB připravena celý plán přehodnotit, pokud by trh začal spekulovat na apreciaci.

Co se týká vývoje klíčových úrokových sazeb, Tůma vidí rizika jako vyrovnaná, nicméně připouští, že s lednovou makroekonomickou prognózou je v souladu mírný růst úroků ještě v tomto roce. Na konci dubna však bude zveřejněna nová prognóza, která by měl pohled na sazby aktualizovat. „Pokud inflace akceleruje a pokud zde bude riziko sekundárního dopadu na inflační očekávání, potom budeme muset zareagovat … nyní je ale předčasné o tom mluvit,“ řekl Tůma.

(zdroj: Bloomberg)


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
08.01.2026
22:22Akciové indexy v USA vyhlíží výsledkovou sezónu.  
17:18Trhy odtržené od ekonomiky?
16:39Deficit zahraničního obchodu USA byl v říjnu nejnižší od roku 2009, dovoz klesl
16:27Počet firemních insolvencí v Německu loni dosáhl 20letého maxima
15:39Průzkum Reuters: Rally středoevropským měn ochladne, lídrem bude koruna  
13:36USA otevírá dveře venezuelské ropě, rafinéři a obchodníci zrychlují krok
13:23Komerční banka, a.s.: Výpis z obchodního rejstříku
12:00Trump požaduje vyšší výdaje na obranu, zároveň ale dodavatelům vyhrožuje
11:17Dopolední obchodování je pro akcie převážně červené, zisky koriguje také zlato  
10:58Český průmysl lehce nad naším očekáváním, HDP pro rok 2026 může být revidováno lehce vzhůru
10:48Největší trh světa pootevírá dveře: Čína zvažuje návrat čipů H200 od Nvidie
10:04Samsung ztrojnásobil čtvrtletní zisk na nový rekord
8:55Rozbřesk: Koruna po slabší inflaci pod tlakem, dolar zpevňuje, ale venezuelská zápletka může mít i čínskou dohru
8:52Trump oznamuje rozsáhlé návrhy a chce kontrolovat venezuelskou ropu, Exxon se slabšími výsledky  
07.01.2026
22:00Akciové indexy v USA zaváhaly kolem historických maxim  
17:25Rok 2026 pohledem Jana Kubíčka: Růst téměř na potenciálu, koruna stabilní a sazby neutrální
17:03Pár čínských poznámek do nového roku…
15:23Únava z AI: Magnificent Seven ztrácí dech, investoři hledají nové lídry
14:57Warner Bros znovu odmítl Paramount a dál upřednostňuje Netflix
14:09Rally Samsungu nekončí. Nedostatek paměťových čipů ho požene dál, míní analytici

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
8:00DE - Průmyslové objednávky, y/y
9:00CZ - Průmyslová výroba, y/y
14:30USA - Nové žádosti o dávky v nezam.