Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články

Denní ekonomický přehled - souhrn zpráv

27.11.2003 10:18
Autor: 

Energetický regulační úřad oznámil nové limity pro ceny elektřiny, plynu a tepla. Od 1. ledna podraží českým domácnostem elektřina v průměru o 3,8%, plyn o 3,0%. Index spotřebitelských cen díky těmto změnám poskočí o dvě desetiny procenta.

OECD odhadla růst české ekonomiky v letošním roce na 2,5%. V příštím roce by se měl HDP zvýšit o 2,9% a v roce 2005 o 3,2%. Základem zrychlení hospodářského růstu v ČR by mělo být oživení investiční aktivity a oživení vývozu. (podrobněji ZDE)

Poslanecká sněmovna včera ve druhém čtení projednala návrh státního rozpočtu na příští rok. Pětihodinový maratón přinesl několik stovek pozměňovacích návrhů. Jen poslanec Vlastimil Tlustý z ODS stačil přednést 130 návrhů, jak vylepšit rozdělení rozpočtových prostředků.

Revizionizmus opět na scéně. Francie s Itálií budou podle svých ministrů financí usilovat o "vylepšení" pravidel Paktu stability a růstu až vychladne spor o odpuštění trestu Francii a Německu.

EU musí nevyhnutelně provést strukturální reformy trhu práce, jinak se nepodaří urychlit hospodářský růst a splnit cíle stanovené lisabonským summitem, tvrdí zpráva nezávislých expertů v čele s bývalým nizozemským premiérem Wimem Kokem.

Ekonomové OECD míní, že bodem obratu v hospodářském cyklu je letošní rok. HDP v celé OECD by se měl letos zvýšit o 2,0%, příští rok by mělo tempo růstu zrychlit na 3,0% a v roce 2005 by mělo dosáhnout 3,1%. Tahounem celého bloku budou především USA. Zpráva OECD také obsahuje obavu o růst ruské ekonomiky kvůli aféře Jukos.

Tempo růstu britské ekonomiky ve 3. čtvrtletí bylo revizí zvýšeno z 0,6% na 0,7%. Meziročně se HDP zvýšil o 2,0%.

Index spotřebitelské důvěry v USA sledovaný Michiganskou univerzitou v listopadu vzrostl na 93,7 bodu z říjnových 89,6 bodu.

Japonsko a Jižní Korea se zapojí do války protekcionismu. Chystají odvetná opatření proti USA, pokud nebudou zrušena cla na dovoz oceli do USA. Stejnou hrozbu již vyslovily EU a Norsko.

Souhrn ekonomických zpráv a zpráv o dění na trhu dluhopisů v předcházejícím dni spolu s přehlednými grafy a tabulkami naleznete ZDE.

David Marek

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
13.12.2025
14:29Trumpova politika a její skutečné plody
9:07Víkendář: Změní stablecoiny monetární prostředí a fungování centrálních bank?
12.12.2025
22:00Wall Street se propadla nejvíce za tři týdny; stačilo pár komentářů k AI  
17:36Třetí fáze akciového trhu: těšení se na přínosy nových technologií
16:04Apple vs. AI bublina. Proč investoři hledají útočiště u výrobce iPhonu?
14:04Českou ekonomiku zatím táhne spotřeba a investice, ale zpomalení je na obzoru
12:37Euforie nevydržela. Akcie Broadcomu po konferenčním hovoru klesají kvůli obavám o ziskovost v AI  
12:20Michal Strnad plánuje expanzi. Chce z CSG udělat lídra evropského obranného průmyslu a zvažuje IPO v Amsterdamu
12:09Perly týdne: Bublina není důvod k prodeji
10:50Po euforii přichází korekce: Broadcom hlásí silné tržby a vyšší dividendu, ale AI výhled zůstává nejasný
9:55Nová cílová cena Patrie pro Komerční banku: Prostor pro růst se zmenšuje  
8:58Nová cílovka pro Komerční banku, renesance evropských dluhopisů a úspěch Eli Lilly  
8:52Rozbřesk: Odloží Evropská komise zákaz hybridních automobilů? Automobilky by tento krok uvítaly
6:10Investiční výhled 2026: Kondice ekonomik, inflace a blížící se volby  
11.12.2025
22:00Oracle po výsledcích propadá, ostatním se ale daří  
17:03Tři akciové fáze posledního čtvrt století a poučení pro dnešek
16:58EK zvažuje pětiletý odklad zákazu spalovacích motorů pro hybridní vozy
16:28WSJ:Trump po válce plánuje americké investice v Rusku včetně těžby vzácných kovů
15:41J&T ARCH INVESTMENTS - Konference pro investory
14:47Traders Talk: Fed je více holubičí, Oracle překazil rally a investoři hledají stabilitu

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data