Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články

Denní ekonomický přehled - souhrn zpráv

14.11.2003 10:56
Autor: 

Evropská komise je znepokojena podmínkami, za kterých bylo vyhlášeno a probíhá výběrové řízení pro privatizaci Severočeských dolů a Sokolovské uhelné, uvedl pro ČTK nejmenovaný zdroj z EK. Komise v podmínkách tendru vidí nejen hrubou diskriminaci, ale tuší i skrytou státní pomoc. (podrobněji ZDE)

Ekonomové podle průzkumu agentury Reuters očekávají, že Česká republika vstoupí do eurozóny v roce 2010, zatímco Polsko, Maďarsko a Slovensko by mohly přijmout euro již v roce 2009. (podrobněji ZDE)

Podle průzkumu volebních preferencí agentury TNS Factum je nejoblíbenější stranou ODS s 18,6%. Druhou příčku obsadila KSČM s 13,7% následovaná ČSSD s 9,6%. Do Poslanecké sněmovny by se ještě probojovala KDU-ČSL s 6,7%. US-DEU by získala pouhé 1,0%.

Německo se patrně vyhne finančním sankcím za nadměrné rozpočtové schodky. Evropská komise se chystá uplatnit princip rovného přístupu, a protože Francii prozatím sankce odpustila a dala jí další rok ke snížení rozpočtového schodku, čeká podobný osud také německou kauzu.

Recese v Německu skončila. Podle předběžného odhadu se hrubý domácí produkt ve 3. čtvrtletí zvýšil o 0,2% ve srovnání s předchozím kvartálem. Motorem růstu se stal rostoucí vývoz. Domácí poptávka nadále klesala. (podrobněji ZDE)

Radost mohou mít i Francouzi. Jejich HDP ve 3. čtvrtletí vzrostl o 0,4% po poklesu o 0,3% o čtvrtletí dříve.

Spotřebitelské ceny ve Francii v říjnu stouply o 0,2% zejména díky zvýšení spotřební daně u tabáku. Meziroční inflace setrvala na 2,3%.

Dolní komora polského parlamentu schválila vládní návrh na snížení daně z firemních zisků z 27% na 19%. Zároveň byl ovšem seškrtán seznam odpočtů, úlev a výjimek.(podrobněji ZDE)

Slovensku se letos podaří udržet schodek veřejných rozpočtů pod 5% HDP, uvedl ministr financí Ivan Mikloš. V roce 2006 by se již měl slovenský rozpočtový schodek vejít do maastrichtských kritérií.

Slovensko emituje v listopadu na zahraničních trzích eurobondy až za 250 mil. eur se splatností v květnu 2005. Letos v květnu již Slovensko emitovala eurobondy za 500 mil. eur.

Souhrn ekonomických zpráv a zpráv o dění na trhu dluhopisů v předcházejícím dni spolu s přehlednými grafy a tabulkami naleznete ZDE.

David Marek

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
07.01.2026
17:25Rok 2026 pohledem Jana Kubíčka: Růst téměř na potenciálu, koruna stabilní a sazby neutrální
17:03Pár čínských poznámek do nového roku…
15:23Únava z AI: Magnificent Seven ztrácí dech, investoři hledají nové lídry
14:57Warner Bros znovu odmítl Paramount a dál upřednostňuje Netflix
14:09Rally Samsungu nekončí. Nedostatek paměťových čipů ho požene dál, míní analytici
12:33Tesla se nekupuje kvůli elektromobilům…
12:24ČNB loni nakoupila 20,4 tuny zlata, v rezervách ho má rekordních 71,6 tuny
11:51Růst akcií se krátkodobě vyčerpal, geopolitika trhy příliš netíží  
11:39Míra inflace v eurozóně v prosinci klesla na dvě procenta
11:30Goldman Sachs: pět titulů, kde banka vidí potenciál růstu o více než 70 procent
10:10Berkshire zvýší Abelovi roční mzdu na 25 milionů dolarů. Buffett bral 100 tisíc
10:05Trump a Grónsko: Proč se americký prezident zaměřil na arktický ostrov?
9:30Česká inflace pod odhadem, v lednu můžeme propadnout hlouběji pod 2 procenta
9:08Rozbřesk: Vykáže americký trh práce zlepšení a pošle EUR/USD pod 1,17?
8:53Evropa zahájí smíšeně, Strnad zvažuje IPO a Venezuela předá USA ropu  
8:44Reuters: Strnadova CSG zvažuje, že uvede 15 procent akcií na burzu
6:01Supercyklus paměťových čipů? Analytici věří v dlouhodobý růst díky AI
06.01.2026
22:01Wall Street solidně rostla druhým dnem v řadě  
17:11Vyřeší trhy to, co zase tak nejde centrální bance?
15:59Jefferies: Sazby dolů, valuace akcií ještě výš

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
Applied Digital Corp (11/25 Q2, Aft-mkt)
Constellation Brands Inc (11/25 Q3, Aft-mkt)
Exxon Mobil Corp (12/25 Q4)
Jefferies Financial Group Inc (11/25 Q4, Aft-mkt)
9:00CZ - CPI, y/y
11:00EMU - Inflace, předběžný odhad, y/y
14:15USA - Změna zaměstnanosti (ADP)
16:00USA - Index ISM ve službách
16:00USA - Nově otevřená prac. místa
16:00USA - Průmyslové objednávky, m/m