Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články

Denní ekonomický přehled - souhrn zpráv

07.11.2003 9:33
Autor: 

Míra nezaměstnanosti v Německu v říjnu stagnovala na 10,5%. Bez zaměstnání bylo v Německu na konci října 4,152 mil. osob.

Bank of England následovala australskou centrální banku a zvýšila klíčovou úrokovou sazbu o 25 bazických bodů na 3,75%. Důvodem je rychlý růst zadluženosti britských domácností a riziko přehřátí trhu s nemovitostmi.

Evropská centrální banka narozdíl od BoE ponechala své zbraně v klidu. Na včerejší schůzce vedení ECB bylo rozhodnuto ponechání klíčové refinanční sazby na dvouprocentní úrovni.

O euru se v Británii nebude hlasovat dříve než v roce 2006, píše britský list The Independent. Do vládního legislativního programu na příští rok se návrh na referendum o euru nedostal.

Produktivita práce v USA (mimo zemědělský sektor) ve 3. čtvrtletí vzrostla o 8,1% (anualizovaně), což je nejrychlejší tempo za posledních deset let.

Příznivé zprávy přichází také z amerického trhu práce. Počet nových uchazečů o podporu v nezaměstnanosti minulý týden klesl o 43 tis. na 348 tis., což je nejméně od ledna 2001. Pozitivně se o situaci na trhu práce vyjádřil také šéf Fedu Alan Greenspan ve včerejším projevu pro Sdružení obchodníků s cennými papíry.

Slovensko včera zažilo statistickou smršť. Spotřebitelské ceny se v říjnu zvýšily o 0,1% a meziroční inflace zrychlila z 9,5% na 9,6%. Průmyslová výroba v září meziročně vzrostla o 3,9% po srpnovém růstu o 2,2%. Stavebnictví se v září dokonce dočkalo meziročního růstu o 14,3% po srpnových 9,1%.

Nezaměstnanost ve střední a východní Evropě se výrazně nezmění ani po rozšíření Evropské unie a zrychlení hospodářského růstu v západní Evropě, odhaduje vídeňský ekonomický institut WIIW. Podle aktualizované prognózy by měla míra nezaměstnanosti v ČR (ILO) v roce 2004 klesnout na 7,5% z letošních 7,6%. Odhad růstu HDP pro příští rok byl zvýšen z 2,7% na 2,8%. (podrobněji ZDE)

Souhrn ekonomických zpráv a zpráv o dění na trhu dluhopisů v předcházejícím dni spolu s přehlednými grafy a tabulkami naleznete ZDE.

David Marek

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
03.06.2026
22:03Americké technologie korigují níže  
16:50Traders Talk: Rozdělení ČEZ a diverzifikovanější Nvidia
16:44EK navrhla nová opatření na posílení kapacit v oblasti čipů i AI v Evropě
16:18ČEZ, a.s.: Výsledky jednání řádné valné hromady
15:41Sazby mohou růst a zároveň se může zlepšovat celkové prostředí pro akcie
14:02Goldmani ukázali své akciové favority na červen. Očekávají, že vystřelí o desítky procent  
12:22Bitcoin čelí odlivům. Investoři přesouvají peníze do AI  
12:07CSG získal kontrakty za desítky milionů eur na dodávky zapalovačů munice
11:28Zatímco Írán obnovuje útoky, Trump znovu šermuje cly a čekají nás zajímavé výsledky  
10:05SpaceX: rekordní IPO za 75 miliard dolarů po 135 dolarech za kus
9:36OECD snížila odhad letošního růstu světové ekonomiky, Česko má růst o 1,9 %
8:52Rozbřesk: ECB signalizačně zvýší úrokové sazby
8:47Trumpova cla znovu na scéně, IPO má SpaceX přinést 75 miliard dolarů, Evropa otevře poklesem  
6:03Hedgeové fondy nakupují akcie nejrychleji za půl roku. Přestávají být opatrné a navyšují riziko  
02.06.2026
22:02Wall Street opět útočila na rekordy. AI infrastruktura žene trh vzhůru, polovodiče dominují  
17:46Kofole stouply v prvním čtvrtletí tržby o 13,7 % a provozní zisk o více než 15 %
17:06Měnící se hyperziskovost hyperscalerů
15:12Akcie Hewlett Packard Enterprise vystřelily po výsledcích o 30 procent. Tržby žene nákupní horečka
13:50ČEB, a.s.: Informace o vyplácení úrokových výnosů z emise dluhopisů
13:25Zlato letos padá, přitom ještě nedávno připomínalo technologické akcie  

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
14:15USA - Změna zaměstnanosti (ADP)
16:00USA - Index ISM ve službách