Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Denní ekonomický přehled - souhrn zpráv

Denní ekonomický přehled - souhrn zpráv

08.04.2003 9:52
Autor: 

Devizové rezervy ČNB se v březnu mírně stouply na 24,7 mld. USD z 24,6 mld. USD. Údaje o devizových obchodech ČNB v únoru potvrdily, že ČNB již pět měsíců aktivně nezasahuje do obchodování na devizovém trhu.

Evropská komise dnes pravděpodobně sníží svůj odhad hospodářského růstu eurozóny v letošním roce na 1,0% z dosavadních 1,8%. Pokud by se válka v Iráku protáhla do druhé poloviny letošního roku, mohl by být růst ekonomiky ještě slabší, uvedl evropský komisař pro měnové záležitosti Pedro Solbes.

V podobném duchu mění svůj pohled také Mezinárodní měnový fond. MMF snížil svou prognózu růstu německé ekonomiky z 0,7% na 0,4%.

Chmurné vyhlídky Německa sdílí také tamní průmyslová federace BDI, jež odhaduje růst ekonomiky na 0,5% a varuje, že příští zimu by počet nezaměstnaných v Německu mohl překročit pětimilionovou hranici.

Spotřebitelské ceny na Slovensku se v březnu zvýšily o 0,4% po 0,6% v únoru. Meziroční inflace tak poskočila na 8,0% z únorových 7,6%. K růstu inflace přispělo zejména zvýšení nájemného u bytů s regulovaným nájemným.

Maďarská centrální banka se včera rozhodla ponechat své úrokové sazby beze změny. Od lednové snížení základní sazby z 8,50% na 6,50% drží maďarská centrální banka neutrální postoj.

Bank of Japan v boji proti ekonomické stagnaci, deflaci a problémům bankovního sektoru nakoupila od bank do konce března, tj. do konce japonského fiskální roku, akcie za 1,16 bilionu jenů (9,64 mld. USD). Pro letošní rok se BoJ rozhodla zvýšit limit pro nákup akcií ze dvou bilionů na tři.

Venezuela objevila na východě země naleziště ropy, jehož kapacita údajně dosahuje 350 mil. barelů ropy. Ve stejné lokalitě by mělo být také 25 mld. metrů krychlových zemního plynu. Před měsícem byla ve Venezuele nalezena další dvě naleziště, kde by měla být více než jedna miliarda barelů ropy.

Souhrn ekonomických zpráv a zpráv o dění na trhu dluhopisů v předcházejícím dni spolu s přehlednými grafy a tabulkami naleznete ZDE.

David Marek

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
19.01.2026
8:52Trumpovy hrozby cly kvůli Grónsku dnes srazí trhy na obou stranách Atlantiku. Na rekordech zlato i stříbro  
8:47Rozbřesk: Bezprecedentní eskalace transatlantického napětí
8:16Trump pohrozil novými cly, pokud nezíská Grónsko. EU připravila odvetu i nikdy nepoužitý nástroj
6:07Desetimilionové Švýcarsko: kdy je populace příliš velká?
18.01.2026
16:03Morgan Stanley: Zlato nemusí být špatné, ale zajímavější mohou být už jiné komodity
6:12Víkendář: Fed není unaven, ale projeví se fiskální dominance
17.01.2026
16:09Kanaďané dál silně podporují bojkot amerického alkoholu, zatímco palírny trpí
6:09Víkendář: Došlo k tiché změně inflačního cíle?
16.01.2026
22:04Wall Street končí týden v mínusu: Trumpovy komentáře k Fedu víří trhy  
17:33Co je nyní na trhu „drahé“ a co „levné“
17:11CSG spouští největší lednové IPO v historii Evropy. Zbrojařský sektor zažívá boom
15:55Cena plynu pro evropský trh se dostala nad 37 eur za MWh, nejvýše od června
15:20Realita klepe na dveře aneb Trumpovy ekonomické dopady
15:17Spojené státy prodávají venezuelskou ropu o 30 procent dráž než sama Venezuela
14:47Datová centra ženou ceny elektřiny nahoru. Trump chce big tech přimět k financování nových elektráren
14:02Dodávky Porsche loni klesly o desetinu
13:06Pět největších amerických bank hlásí rekordních 134 miliard z tradingu. Velmi dobrý rok čekají i letos
12:23Největší akvizice v historii Mitsubishi: za 7,5 miliardy dolarů kupuje těžební aktiva firmy Aethon
11:45Perly týdne: Ještě větší americká výjimečnost
11:02Polovodiče dostaly vzpruhu, ale indexy jsou na tom jen smíšeně a drahé kovy klesají  

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data