Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Denní ekonomický přehled - souhrn zpráv

Denní ekonomický přehled - souhrn zpráv

20.11.2002 9:47
Autor: 

Mezinárodní měnový fond ve včera vydané zprávě varoval Českou republiku, že nebude moci brzo po vstupu do EU přijmout euro kvůli stavu veřejných rozpočtů. Podle MMF hrozí vážné riziko, že ČR bude jednou z mála, ne-li jedinou zemí, která kvůli příliš malé snaze snížit svůj rozpočtový deficit nebude mezi zvolenými (do EMU).

Obchodní bilanci v příštím roce opět ovlivní letadla. České aerolinie plánují v příštím roce koupit dva dopravní letouny Boeing 737.

Evropská komise včera oficiálně doporučila ministrům financí EU, aby schválili výstrahu pro Francii kvůli jejímu rozpočtovému schodku, který by se letos měl přiblížit 2,7% HDP, příští rok 2,9% HDP. Komise již vede disciplinární řízení s Německem a Portugalskem.

Guvernér německé centrální banky a člen řídícího výboru Evropské centrální banky Ernst Welteke prohlásil, že již není déle možné tvrdit, že přestřelování inflačního cíle v eurozóně je krátkodobou záležitostí. Současnou inflaci označil za blízkou stabilitě cenové hladiny. Jeho slova naznačila možnost snížení úrokových sazeb v eurozóně.

Průmyslová výroba v eurozóně v září meziměsíčně poklesla o 0,2%. Meziročně je objem produkce nižší o 0,6%.

Spotřebitelské ceny se v USA v říjnu zvýšily o 0,3%, meziroční míra inflace se tak vyhoupla na 2,0% z 1,5% v září.

Ratingová agentura Standard & Poor's opět v akci. Tentokrát si vzala na mušku Maďarsko, kterému podobně jako České republice snížila hodnocení dlouhodobých závazků v domácí měně. Rating klesla na stupeň A z dosavadního hodnocení A+. Vysvětlení je stejné jako u ČR: vysoký schodek státního rozpočtu a neschopnost vlády situaci změnit.

Souhrn ekonomických zpráv a zpráv o dění na trhu dluhopisů v předcházejícím dni spolu s přehlednými grafy a tabulkami naleznete ZDE.

David Marek

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
22.05.2026
22:00Dow Jones na nových maximech; S&P 500 rostl osmý týden v řadě  
17:15Spotřebitelská důvěra v USA klesla kvůli obavám z inflace na rekordní minimum
16:56Češi berou státní dluhopisy útokem. Vybralo se už přes 20 miliard
16:30Traders Talk: Nvidia potvrdila AI boom, Colt překvapil a Strnad sází na dividendu
16:30Strnadova CSG a jihoafrická Reunert založí společnou firmu na výrobu zapalovačů pro velkorážovou munici na Slovensku
14:42Čínská mezera a americké překvapení
14:23NET4GAS, s.r.o.: Zveřejnění vnitřní informace
13:08Monetární i fiskální politika budou muset reagovat na důsledky umělé inteligence
12:51ČEB, a.s.: Informace o vyplácení úrokových výnosů z emise dluhopisů
11:42Philip Morris spouští výrobu nikotinových sáčků v Kutné Hoře
11:22Perly týdne: Nový komoditní cyklus a největší asymetrie v historii financí
11:15Ifo: Podnikatelská nálada v Německu se v květnu zlepšila, situace je ale křehká
10:47Závěr týdne v zeleném. Nižší výnosy vylepšují náladu  
8:52Rozbřesk: Nuda na koruně v neklidném světě. Jak si vysvětlit její extrémní stabilitu?
8:50Írán hlásí pokrok v jednáních, Trump doma čelí tlaku a Warsh se dnes ujme vedení Fedu  
6:01HIMS má novou konkurenci. Enhanced plánuje "steroidovou olympiádu" a přirovnává svůj byznys k F1
21.05.2026
22:01Pozornost trhu je na ocenění Nvidie  
17:52MONETA Money Bank, a.s.: Uveřejnění vnitřní informace dne 21. 5. 2026
17:10Zastaví dluhopisové trhy akciovou rally?
17:00Primoco UAV SE: Vnitřní informace

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
1:30JP - CPI, y/y
8:00DE - HDP, q/q
10:00DE - Index podnikatelského klimatu Ifo
16:00USA - Index spotř. důvěry Mich. university