Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články

Denní ekonomický přehled - souhrn zpráv

02.08.2002 10:29
Autor: 

Ministerstvo financí ČR včera zveřejnilo informace o pokladním plnění státního rozpočtu k 31. červenci. Za prvních sedm měsíců roku vykázal rozpočet schodek ve výši 26,8 mld. korun, když ještě ke konci června činil deficit jen 0,9 mld. Kč. Hospodaření vlády se v červenci prudce zhoršilo v důsledku úhrady ztráty ČKA za rok 2001 ve výši 33,2 mld. Kč provedené koncem července. Deficit SR k 31.7. činil 48% celoročního plánu (schodek 58,7 mld. Kč – po zvýšení o výdaje rozpočtovým opatřením v březnu). Ministerstvo financí odhaduje, že výsledný celoroční schodek dosáhne 68 mld. Kč.

Včerejší zasedání bankovní rady ČNB podle očekávání neskončilo žádným překvapením. Rada neměla na programu měnové-politické otázky a nepřišla s žádným komentářem. Byla projednána čtvrtletní pravidelná Zpráva o inflaci.

Slovenský státní rozpočet koncem července se schodkem běžného hospodaření 21,72 mld. Sk. Započtením nákladů spojených s ozdravením bank však deficit dosáhl 34,77 mld. SK, což je nejvíce ve srovnatelném období od roku 1993.

Evropská centrální banka na včerejším zasedání ponechala podle očekávání úrokové sazby beze změny. Rizika inflace a nedostatečného ekonomického růstu se zdají být vyrovnaná. Klíčová úroková sazba činí 3,25%.

Květnové maloobchodní tržby v eurozóně vzrostly ve srovnání s dubnem o 0,4%, meziroční nárůst činí 0,7%. tržby klesaly jen v Portugalsku, naopak k největšímu zvýšení došlo v Německu, Irsku a Rakousku.

Ani centrální banka Velké Británie včera sazby nezměnila. Klíčová zápůjční sazba (4%) zůstává na nejnižší úrovni za posledních 38 let.

USA: červencový index Institutu řízení dodávek (ISM), který je uznávaným indikátorem aktivity v průmyslu, poklesl na neočekávaně nízkou úroveň 50,5 bodů z červnových 56,2 bodů.

Index průmyslové aktivity v eurozóně za červenec také poklesl. Tentokrát na 51,6 b. z 51,8 bodů v červnu a zůstává tak nad „padesátkou“, která odděluje průmyslovou expanzi od kontrakce.

Francie: spotřebitelská důvěra v červenci poklesla na –17 bodů z –13 bodů v červnu.

Souhrn ekonomických zpráv a zpráv o dění na trhu dluhopisů v předcházejícím dni spolu s přehlednými grafy a tabulkami naleznete ZDE.

David Marek

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
02.06.2026
17:46Kofole stouply v prvním čtvrtletí tržby o 13,7 % a provozní zisk o více než 15 %
17:06Měnící se hyperziskovost hyperscalerů
15:12Akcie Hewlett Packard Enterprise vystřelily po výsledcích o 30 procent. Tržby žene nákupní horečka
13:50ČEB, a.s.: Informace o vyplácení úrokových výnosů z emise dluhopisů
13:25Zlato letos padá, přitom ještě nedávno připomínalo technologické akcie  
12:52Alphabet chce získat na další investice do AI až 80 miliard dolarů. Zapojí se i Berkshire Hathaway
11:47Nejrizikovější tech akcie letí vzhůru. Analytici radí: vyberte zisky  
11:36Inflace v eurozóně překonala tři procenta. ECB je pod tlakem zvýšit sazby  
11:17UniCredit už si zajistila v Commerzbank více než 30procentní podíl
11:08Florida jako první stát USA zažalovala OpenAI, firma podle žalobců tajila rizika
10:45Průzkum ČSOB: Konflikt na Blízkém východě zchladil optimismus českých firem
10:02Šéf Nvidie označil Marvell Technology za další bilionovou společnost. Akcie poslal o 27 procent nahoru
8:57ČEZ schválil prodej části byznysu, HPE vystřelilo nahoru o 28 procent a Alphabet nabídne nové akcie  
8:43ČEZ, a.s.: Informace o změnách v dozorčí radě a ve výboru pro audit na základě výsledků jednání VH 1. 6. 2026
8:42Rozbřesk: Květnová inflace z eurozóny spustí odpočítávání do zasedání ECB, koruna vyčkává na inflaci a mzdy
8:36ČEZ, a.s.: Změna stanov společnosti
8:30ČEZ schválil rozdělení firmy. Nevýrobní aktivity půjdou do nové entity
8:27ČEZ, a.s.: Vnitřní informace - Optimalizace vlastnické struktury a governance Skupiny ČEZ
5:57FX Strategie: Rozhodnutí ECB může rozhýbat trhy, koruna dále vyčkává  
01.06.2026
17:06Írán ukončuje jednání s USA a slibuje úplně zablokovat Hormuz. Ropa prudce zdražuje

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
PL - Jednání NBP, základní sazba
11:00EMU - Inflace, předběžný odhad, y/y
16:00USA - Nově otevřená prac. místa